Як зробити свій будинок енергоефективним

Крок 1. Енергоаудит і перші кроки.

Проаналізуйте скільки енергії споживає ваш будинок, почніть вести її облік та контролювати використання.

Крок 2. Вікна теплоізоляція та ефективна вентиляція.

Унеможливіть втрати тепла через вікна, стіни, підлогу, стелю та систему вентиляції.

Крок 3. Система опалення.

Забезпечте ефективний теплообмін, розподіл і регулювання тепла у вашому будинку або квартирі.

Крок 4. Енергоефективні котли.

Дізнайтеся більше про характеристики енергоефективних твердопаливних і газових котлів.

Крок 5. Альтернативні джерела енергії.

Дізнайтеся більше про альтернативні джерела енергії для використання у вашій оселі.

Корисні поради населенню: як заощадити на енергоресурсах

Як зберегти енергію?

Використовуйте енергозберігаючі лампи освітлення. Це зекономить до 90% електроенергії. Крім того, служать такі лампи до 50 разів довше звичайних ламп розжарювання.

Завантажуйте пральну машину повністю.

Використовуйте мийні засоби, що підходять для низьких температур та вибирайте ощадливі програми. Не повністю завантажена пральна машина – це перевитрата електроенергії на 10-15%. Якщо вибрана не правильна програма прання – це перевитрата електричної енергії до 30%.

Не ставте плиту поруч з холодильником. При сусідстві холодильника і плити споживання електроенергії холодильником подвоюється.

Замініть стару техніку. Купуйте енергоефективні побутові прилади. Енергоефективні прилади мають спеціальне маркування. Енергоефективність позначається класами від А до G. Новий холодильник класу «А+» споживатиме на 30-50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об’єму марки класу «В».

Наливайте в чайник лише необхідну кількість води та чистіть його від накипу. Накип, який утворюється в чайнику, знижує теплопровідність і збільшує втрати електроенергії на нагрів води на 30%.

Розумно користуйтеся холодильником. Не залишайте дверцята холодильника відкритими більш, ніж необхідно. Не забувайте розморожувати холодильник. Чим товщий на продуктах шар льоду, тим більше споживання енергії. Можна заощадити 50% електроенергії з моделлю з функцією саморозморожування.

Вимикайте за собою світло. При розумній економії можна зберегти 20-25% електроенергії. Не використовуйте центральне освітлення в кімнаті, якщо можливо задовольнитися настільною лампою або торшером.

Вимикайте побутові прилади, коли вони не потрібні. Не використовуйте функцію «Stand-by». Це зменшить рахунок за електроенергію на 8% та вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії.

Не залишайте прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора. Вимикайте праску на пару хвилин раніше: залишкового тепла вистачить аби допрасувати річ.

Встановіть датчики руху – ще одна можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна.

Як зберегти тепло в оселі?

Не перекривайте шлях теплу. Радіаторні екрани, довгі штори чи жалюзі, невдало розставлені меблі, стійки для сушіння білизни перед батареями поглинають до 20%теплової енергії.

Заклейте щілини у вікнах. Біля 40% тепла, що надходить у приміщення, втрачається взимку через вікна. Елементарні заходи з теплоізоляції допоможуть підвищити температуру в квартирі на 4-5°С.

Обладнайте вентиляційні отвори спеціальними дверцятами або шматком картону. Це допоможе підвищити температуру на 3-5°С.

Приберіть декоративні панелі на батареях. Вони забирають до 20% тепла кімнати. Крім того, тепловіддача батарей, які розміщені в нішах, на 10% менша, ніж у тих, які виступають в кімнату.

Наклейте фольгу на обидві сторони ДСП та розмістіть на стіні за батареєю. Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшуються на 4%.

Перефарбуйте батарею в темний колір. Батарея з темною поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору на 8-10% тепліше, ніж із білою.

Не перегрівайте приміщення – вдягайтеся тепліше. При завищеній кімнатній температурі зростає ризик простудних захворювань. За даними лікарів сон у прохолодному приміщенні корисніший.

Провітрюйте приміщення протягом 10-15 хвилин. Через привідчинені впродовж багатьох годин вікна значно втрачається тепло. Краще провітрювати протягом 10-15 хвилин при широко відчиненому вікні.

Встановіть лічильники. Витрати на опалення приміщення зменшуються до 40%, якщо ви маєте індивідуальне опалення або лічильники тепла.

Не закривайте батареї шторами. Занадто довгі штори та меблі біля батарей помітно зменшують ефективність опалення.  Так само і з нішами – розташування батареї у ніші зменшує тепловіддачу на 10%.

Закривайте двері в під’їзді. Тепловтрати через відкриті двері та розбиті вікна в підїзді становлять 5-15% від сумарних теплових втрат будинку.

Встановіть склопакети. Вони мають опір теплопередачі, як цегляна стіна товщиною 50 см, надвисокий ступінь теплоізоляції, що скорочує втрати тепла до 50%.

Використовуйте жалюзі. Жалюзі або короткі штори допоможуть скоротити втрати тепла на 8-15%, яке виходить через скло.

Як зберегти воду та гроші?

Приймайте душ замість ванни. Витрати води при прийнятті ванни в 2,5-3 рази більше, ніж при прийнятті душа. Душ замість ванни зекономить до 400 літрів води на тиждень.

Зважайте на стан сантехніки. Слідкуйте за станом сантехнічного обладнання. Полагодьте змішувачі, які протікають. При несправному крані, з якого капає вода, витрати води можуть складати 24 л/добу або 720 л/рік.

Замініть зливний бачок унітаза на сучасний. Сучасний бачок із кнопкою економічного зливу зменшить обсяг води, що зливається, на 20 літрів на день.

Закручуйте кран поки чистите зуби. З повністю відкритого крана щохвилини витікають 15 літрів води. Закручуючи кран, ви заощадите 900 літрів води на місяць на кожну людину.

Не мийте посуд у проточній воді. Набирайте у раковину – це дозволить витратити наполовину менше води.

Посудомийна машина економить. Кількість зекономленої води становить приблизно 8-15 тис. літрів теплої води на рік.

Довідник технологій енергоефективності для бюджетних організацій

Пропонуємо до Вашої уваги «Довідник технологій для енергоефективності у бюджетних організаціях», який створено природоохоронною громадською організацією «Екоклуб Рівне». У довіднику наведені заходи, які можуть бути впроваджені у більшості установ, технології з утеплення будівель, економії електрики, води тощо. Більшість цих заходів може бути застосована і у житловому фонді. Крім цього, окремий розділ присвячено розгляду фінансових механізмів, які зроблять впровадження заходів з енергоефективності можливими для абсолютної більшості організацій.

Довідник енергозбереження в бюджетних закладах