УСЕ ПРО ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ

Програму житлових субсидій було започатковано у 1995 році рішенням Уряду України для допомоги малозабезпеченим родинам в оплаті житлово-комунальних послуг. Уже більше двадцяти років ця програма залишається головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.

Хто має право на отримання допомоги

Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, в яких плата за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового платежу.

Наразі обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:

– обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства за попередній два квартали;

– середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства і визначається середньомісячний дохід на одну особу;

– дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (1624 грн із травня 2017 року);

– отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15%, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Розрахунок розміру субсидії

Розмір субсидії розраховується як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг у межах соціальних нормативів та обсягом обов’язкового платежу.

 Субсидія = плата за ЖКП в межах норм обов’язковий платіж

Знаючи дохід сім’ї, можна самостійно розрахувати розмір обов’язкового платежу й орієнтовний розмір субсидії.

Субсидія розраховується окремо на опалювальний сезон і окремо на літній період, виходячи виключно з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб і вартості послуг у ці періоди.

На які послуги надається субсидія

Згідно з програмою житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг: централізоване опалення, газо- та електропостачання, централізоване постачання холодної та гарячої води, централізоване водовідведення, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Кому призначається субсидія

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні особі, тобто за місцем реєстрації особи, з урахуванням усіх зареєстрованих осіб.

За рішенням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування субсидія може бути призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житло на підставі договору найму, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Також комісії можуть приймати рішення щодо неврахування при призначенні субсидії окремих осіб із числа зареєстрованих, які фактично не проживають за місцем реєстрації.

Кому субсидія не призначається

Якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (у тому числі мобільного) зв’язку тощо, крім житлово-комунальних послуг у межах норм споживання та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на час звернення перевищує 50 тис гривень.

За наявності таких умов рішення про призначення (не призначення) субсидії може бути прийняте спеціальними комісіями при місцевих органах влади на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Які нормативи використовуються при розрахунку субсидії

Послуга

Норма

НОРМА ПЛОЩІ ЖИТЛА:

Утримання житла, опалення: 13,65 кв.м на особу + 35,22 кв.м на сім’ю;

75 кв.м на домогосподарство, яке складається з однієї або двох непрацездатних осіб.

Комісії можуть приймати рішення щодо призначення субсидії на понаднормову площу житла непрацездатним особам, які проживають самі.

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

на опалення: 5,0 куб.м на 1 кв.м опалювальної площі * кориг. коеф. (в опалювальний період).
на газову плиту (приготування їжі): 3,3 куб.м на особу.
на газову плиту за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача (приготування їжі і підігрів води): 5,4 куб.м на особу.
на газову плиту і водонагрівач: 10,5 куб.м на особу.

ЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ:

постачання холодної води: 2,4 куб.м на особу (за наявності централізованого постачання гарячої води);

4,0 куб.м на особу (за відсутності централізованого постачання гарячої води.

постачання гарячої води: 1,6 куб.м на особу.
водовідведення: 4,0 куб.м на особу.

СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ:

на опалення: 51 кВт/год на 1 кв.м опалювальної площі * кориг. коеф. (в опалювальний період).
у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами: 130 кВт год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води);

150 кВт год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води).

у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами:

 

 

 

 

90 кВт год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води або за відсутності централізованого постачання гарячої води, наявності централізованого постачання холодної води та газових нагрівальних приладів);

120 кВт год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води, газових нагрівальних приладів і наявності централізованого постачання холодної води).

СПОЖИВАННЯ ТЕПЛОВОЇ ЕНЕРГІЇ:

на опалення: 0,0431 Ккал на 1 кв.м опалювальної площі * кориг. коеф. (в опалювальний період).

ВИВЕЗЕННЯ ТВЕРДИХ ПОБУТОВИХ ВІДХОДІВ ТА РІДКИХ НЕЧИСТОТ

вивезення твердих побутових відходів: 0,4167 куб.м на одну особу.
вивезення рідких побутових відходів та нечистот: 0,76 куб.м на одну особу.

4,0 куб.м на домогосподарство – у разі відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям.

Субсидія призначається, виходячи з єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг, які встановлено постановою Уряду від 06.08.2014 №409 (зі змінами).

Куди звертатись для призначення субсидії

Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним органам праці та соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

Які документи подаються

Громадянин надає:

– заяву про призначення житлової субсидії (за встановленою формою);

– декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (за встановленою формою);

– договір найму (оренди) житла (за наявності);

– довідки про доходи (у разі зазначення у декларації доходів, інформація про які відсутня в ДФС, ПФУ).

Заява і декларація можуть бути надіслані поштою або в електронному вигляді з використанням інформаційних систем.

На який термін надається субсидія

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон (з 1 травня по 30 вересня) та опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня).

Для домогосподарств з індивідуальним опаленням субсидія розраховується на опалювальний сезон з 16 жовтня по 15 квітня включно.

Після закінчення терміну отримання субсидії органи соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період без звернень громадян (крім сімей, які орендують житло або отримують субсидію на тверде паливо). У разі отримання від надавачів послуг інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн), субсидія на наступний строк не призначається до погашення заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.

Отримувачі субсидії зобов’язані повідомляти протягом місяця органи соціального захисту населення про наступні зміни:

  • складу зареєстрованих у житлі: хтось виписався чи прописався;
  • соціального статусу членів сім’ї: хтось звільнився або влаштувався на роботу, став пенсіонером;
  • про здійснення одноразової покупки, яка перевищує 50 тисяч гривень;
  • набору комунальних послуг: відмовилися від централізованого палення і перейшли на індивідуальне чи навпаки.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік на підставі заяви особи.

Після проведених розрахунків заявнику видається повідомлення про призначення (не призначення) субсидії.

Отримувачі субсидії зобов’язані сплачувати вартість фактично спожитих послуг з урахуванням розміру призначеної субсидії.

Після закінчення терміну дії субсидії невикористані кошти субсидії на опалення, водопостачання і водовідведення повертаються до бюджету. Частина невикористаної субсидії на газ або електроенергію, що використовуються для опалення, в сумі, що не перевищує 100 куб.м газу або 150кВт год електроенергії, виплачується отримувачу на підставі його заяви.

Як платити за послуги з водопостачання та водовідведення у випадку, коли є переплата по субсидії

Компенсація у вигляді субсидії на послуги водопостачання та водовідведення для загальної кількості споживачів у місті Жовті Води надається в межахсоціальної норми 4 куб. м на одну особу на місяць (ПКМУ від 06.08.2014 р. №409) та на неї встановлюється розмір обов’язкової плати.

Для отримувачів субсидії, в оселі яких не встановлено прилад обліку

У споживачів, в оселі яких не встановлено прилад обліку, нарахування за послуги водопостачання та водовідведення проводяться згідно з затвердженими нормами споживання: 10 куб. м на одну особу на місяць (затверджено рішенням виконкому Жовтоводської міської ради від 26.12.2013 р. №141). Все, що понад соціальної норми на субсидію, а саме 6 куб. м, (10 куб. м – 4 куб. м) сплачується в повному обсязі за затвердженим тарифом 29 грн. 98 коп за 1 куб. м (Постанова НКРЕКП від 22.03.2017 р. №311).

Звертаємо вашу увагу, що обов’язковий платіж необхідно сплачувати щомісячно в розмірі, встановленому УПСЗН разом із різницею між затвердженою та соціальною нормами.

Приклад оплати: обов’язкова плата по субсидії + (6 куб. м х 29,976 грн).

Для отримувачів субсидії, в оселі яких встановлено прилад обліку

Звертаємо вашу увагу, що необхідно щомісячно фіксувати покази приладу обліку та сплачувати за фактично спожиті послуги з урахуванням суми субсидії. За наявності переплати, яка залишилася після проведення перерахунку суми субсидії за попередній період отримання субсидії (яка не використана домогосподарством унаслідок економії споживання послуг), вона може бути зарахована для оплати споживання послуг на наступні розрахункові періоди, у т.ч.і в рахунок обов’язкової частки платежу (п.15 ПКМУ №848 від 21 жовтня 1995 р. зі змінами у ПКМУ від 26.04.2017 р. №300).

По закінченні терміну призначення субсидії підприємством-надавачем послуг (КП «Жовтоводський водоканал» ДОР) проводиться перерахунок субсидії на послуги водопостачання та водовідведення згідно з ПКМУ №534 від 23.08.2016 р. зі змінами у ПКМУ від 26.04.2017 р. №300 за формулою:

Nв = Cв – Hв, де

 – невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого постачання холодної води (водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень;

 – загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг із централізованого постачання холодної води (водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень;

 – загальна вартість спожитих послуг із централізованого постачання холодної води (водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень.

Приклад оплати протягом періоду отримання субсидії:

  1. фактичний об’єм споживання склав 6 куб. м, таким чином оплата повинна складати: 6 куб. м х 29,976 грн – сума субсидії;
  2. фактичний об’єм споживання склав 2 куб. м, таким чином оплата повинна складати: 2 куб. м х 29,976 грн – сума субсидії.

Якщо субсидії достатньо для оплати, переплачувати додатково немає необхідності; якщо субсидію не повністю використано, вона зараховується для оплати на наступний період.