Відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2019 року «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» позачергові вибори до Верховної Ради України відбудуться 21 липня поточного року.

Хто може голосувати

Відповідно до Конституції України та ст. 64 Закону України «Про вибори народних депутатів України», право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він внесений до списку виборців. Громадяни України, які проживають або перебувають у період проведення виборів за межами України, голосують на відповідній закордонній виборчій дільниці, де їх внесено до переліку виборців.

Де і коли проходитиме голосування

Згідно з ч.2 ст.77 Конституції України та ч.3 ст.16 Закону України «Про вибори народних депутатів України», позачергові вибори народних депутатів України призначаються Президентом України та відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Указом Президента України від 21 травня 2019 року №303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» позачергові вибори народних депутатів України (далі – депутати) призначено на 21 липня 2019 року. Проведення позачергових виборів депутатів здійснюється з особливостями, встановленими ст.107 Закону.

Як перевірити інформацію про своє включення (невключення) до списку виборців

Відповідно до п.2 ч.1 ст.10 Закону України «Про Державний реєстр виборців», кожен виборець має право отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Державного реєстру виборців. Виборець може особисто звернутися з письмовим запитом до органу ведення Державного реєстру виборців за своєю виборчою адресою щодо змісту його персональних даних у Реєстрі, пред’явивши паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України. Також наявна можливість зробити це в режимі он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на веб-сторінці «Державний реєстр виборці» (www.drv.gov.ua). До 10 липня 2019 року включно виборці отримають іменні запрошення та матимуть можливість ознайомитися з попередніми списками виборців на виборчій дільниці.

День виборів

Для отримання виборчих бюлетенів із виборів народних депутатів України (далі – виборчий бюлетень) для голосування в загальнодержавному багатомандатному виборчому та (або) одномандатному виборчому окрузі члену дільничної виборчої комісії надається один із зазначених нижче документів, який підтверджує особу та громадянство України:

– паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки або ID-картки (до картки додається Витяг з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання);
– тимчасове посвідчення громадянина України;
– посвідчення військовослужбовця/військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

Виборцю, який відповідно до ч.10 ст.2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» має право голосу лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, видається виборчий бюлетень для голосування тільки у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.

Заповнення виборчих бюлетенів

Виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність у кабіні для таємного голосування інших осіб. Виборець, який унаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім члена виборчої комісії, кандидата у депутати, його довіреної особи, уповноваженої особи політичної партії, офіційного спостерігача. Виборець у приміщенні для голосування може перебувати лише протягом часу, необхідного для голосування. У виборчому бюлетені для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі виборець робить позначку «плюс» («+») або іншу позначку, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті проти назви політичної партії, за кандидатів у депутати від якої він голосує. Виборець може голосувати за кандидатів у депутати лише від однієї партії.

У виборчому бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі ставиться позначка «плюс» («+») або інша позначка, що засвідчує волевиявлення виборця, у квадраті проти прізвища кандидата в депутати, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата в депутати. Якщо на виборчому бюлетені зроблено більш як одну позначку або не поставлено жодної позначки, то такий виборчий бюлетень вважається недійсним.

У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, з проханням видати інший виборчий бюлетень. Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на невірно заповнений і лише один раз.

Зміна місця голосування (виборчої дільниці) без зміни виборчої адреси

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах, орган ведення Державного реєстру виборців може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Державного реєстру виборців за місцем знаходження зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування на відповідних виборах (до 15 липня 2019 року). 29.05.2019р. внесено зміни до Постанови Центральна виборча комісія від 13.09.2012р. №893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Відтепер для тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси виборцю потрібно надати до органу ведення Державного реєстру виборців лише заяву та паспорт громадянина України.

Голосування вдома

Тим виборцям, які не здатні самостійно пересуватися, але в списках у них немає відмітки «НСП», рішенням дільничної комісії на підставі їх заяви та довідки медичної установи про стан здоров’я надається можливість проголосувати за місцем перебування. Така заява разом із довідкою повинна бути передана до дільничної виборчої комісії до 20-ї години останньої п’ятниці перед днем голосування (до 19 липня 2019 року).

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся за адресою: м.Жовті Води, вул.Гагаріна, 16-А, каб. 9, телефон 6-34-97.