День Незалежності України щороку відзначається 24 серпня. Цього дня, 28 років тому, Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності нашої країни. Його підтримала абсолютна більшість депутатів.

Історія свята

17 березня 1991 року відбувся єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з цим референдумом в Україні, за наполяганням Народного Руху України за перебудову, провели республіканське консультативне опитування: «Чи згодні ви, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України?». Позитивно на нього відповіли понад 80% опитаних.

16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнято Декларацію про державний суверенітет України – документ проголошення державного суверенітету України. Того ж дня Верховна Рада УРСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». У ній зазначено:

«Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».

18 червня 1991 року було внесено зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР унаслідок чого у переліку святкових днів з’явився запис: «16 липня – День незалежності України».

Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня того ж року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України. 20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про День незалежності України». Відтоді День Незалежності України щороку відзначається 24 серпня.

Цікаві факти про Україну

– 90,32% українців, що взяли участь у референдумі щодо Незалежності України, ствердно відповіли на запитання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».

– Першою українську незалежність визнала Польща.

– Україна з площею 603 628 квадратних кілометрів – найбільша країна в Європі.

– Українська конституція – одна із найдавніших у Європі. Щоправда, йдеться не про сучасний варіант основного закону, а про конституцію Пилипа Орлика, проголошену ще у 1710 році.

– Гімн України, затверджений Верховною Радою 6 березня 2003 року, складається всього з шести рядків.

– Українська мова – одна з найкрасивіших і наймелодійніших в світі. Ще на початку 20 століття на конкурсі краси мов в Парижі українська – посіла третє місце, після французької та перської.

– Україна межує з сімома країнами: Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Білоруссю, Молдовою, Росією.

– В українському місті Рахів, що в Закарпатській області, знаходиться географічний центр Європи.

– Національну валюту України – гривню – було введено в обіг 2 вересня 1996 року.

– Найбільша в Європі площа знаходиться в Харкові – Площа Свободи. Її протяжність – 750 м, а ширина – 125 м.

– Хрещатик – найкоротша столична центральна вулиця в Європі. Її протяжність – 1225 м.

– Найглибша станція метро в Європі – Арсенальна. Вона знаходиться під землею на 105,5 метрів.

– Найромантичніше місце в Україні – Тунель кохання. Це природний пам’ятник, який знаходиться в селищі Клевань Рівненської області на відрізку залізничної колії, що веде від Клевані до селища Оржів. Цей ботанічний феномен – зелений тунель ідеальної пропорційної арки, який створений заростями кущів і дерев, що сплелися між собою.

– Пісня «Carol of the Bells» або «Ring Christmas Bells», яка відома у всьому світі – це «Щедрик», авторства українського композитора Миколи Леонтовича.

– Український духовий інструмент трембіта є найдовшим у світі.

– Три голлівудські актриси: Міла Куніс, Міла Йовович та Ольга Куриленко – родом з України.

– АН-225 «Мрія» – найбільший літак у світі, який проєктувався для перевезення космічних кораблів. Він має вагу 640 тонн та здатен підняти в повітря одразу 80 легкових автомобілів! Літак був спроєктований і вироблений в Україні – конструкторським бюро Антонова. Наразі він експлуатується українською компанією «Antonov Airlines».

– Найуживаніша буква в українському алфавіті – «П».

– Найбільшою областю в Україні є Одеська. Її площа становить 33 310 квадратних кілометрів.

– Україна володіє найбільшими запасами чорнозему в світі – близько 30%.

– Перший офіційний мобільний дзвінок в Україні тривав 40 секунд. Його 1 липня 1993 року здійснив тодішній президент Леонід Кравчук у прямому ефірі національного телебачення.

– В Україні знаходиться найбільша в Європі пустеля – Олешківські піски, яку ще називають українською Сахарою. Її площа складає понад 160 тисяч гектарів. Українська пустеля така велика, що її можна побачити навіть із Космосу!

– Першим вищим навчальним закладом у Східній Європі є Острозька академія, 1576 року її заснував князь Острозький Костянтин-Василь.

– Україна входить до трійки світових лідерів із виробництва меду.

За матеріалами із відкритих джерел.