Які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні та як працює Пенсійний фонд області у період карантину – розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК.

– Розкажіть, будь ласка, як працює Пенсійний фонд області у період карантину?

Через коронавірус у роботі багатьох українських установ, організацій, підприємств відбулися кардинальні зміни. Нам теж довелося переформатуватись, адже пенсійна система повинна працювати безперебійно та своєчасно. На Пенсійний фонд області покладено реалізацію державної політики в частині соціального забезпечення громадян, а саме: з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. Тому найголовнішим для нас є виконати свої функції і задачі, а це: призначення, перерахунок, фінансування виплат пенсій, ведення реєстру застрахованих осіб, переведення паперових пенсійних справ до електронного формату тощо.

На час дії карантину ми обмежили доступ до своїх сервісних центрів. Наразі проводиться прийом документів, які потребують негайного вирішення, через спеціальні бокси, розміщені при вході до приміщень установи. Зверну увагу, що ми дотримуємося вимог протиепідемічних заходів і вимагаємо цього від наших відвідувачів. Розумію, що в цьому є певні незручності для деяких пенсіонерів, але це тимчасово. Нагадуємо, що отримати послуги Пенсійного фонду можна не виходячи з дому, через вебпортал: https://portal.pfu.gov.ua/.

– Які послуги можна отримати через вебпортал?

Особистий кабінет користувача надає багато можливостей, перш за все, це:

– подання заяви про призначення пенсії в «один дотик», заяви про перерахунок пенсії;
– отримання довідок, вірогідність яких підтверджується QR-кодом (форми ОК-5/ОК-7, довідка про розмір пенсії, відомості про виплачену заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж тощо);
– подання звернень (заяви, скарги, пропозиції).

Також є можливість бути на зв’язку із Пенсійним фондом і через смартфони (мобільний додаток «Пенсійний фонд»). Окрім того, у Пенсійному фонді працює «гаряча лінія», номери телефонів можна подивитися на інформаційній сторінці Головного управління https://www.pfu.gov.ua/dp у підрозділі «Контакти».

– Чи змінено графік виплати та спосіб отримання пенсійних виплат?

Ні, не змінились ані графіки виплат, ані спосіб отримання пенсії. Щомісяця ми фінансуємо пенсійні виплати з 4 по 25 число. А от отримувати пенсію через банк чи через пошту обирає за власним бажанням сам пенсіонер.

– Із 1 квітня поточного року повинен був відбутися перерахунок пенсії, чи проведений він та для кого?

Так, дійсно, відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із 1 квітня без додаткового звернення особи було проведено перерахунок пенсій тим, хто на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули на нього право. Це: пенсіонери, які отримують пенсію два роки і більше й при цьому продовжують працювати офіційно, тобто зі сплатою внесків до Пенсійного фонду (навіть якщо людина працювала не постійно, а з перервами). При цьому, обираються найбільш вигідні умови перерахунку: лише з урахуванням страхового стажу чи з урахуванням страхового стажу і заробітку. Особи, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі вже почали отримувати у квітні поточного року.

– Кабінетом Міністрів України 1 квітня поточного року ухвалено постанову «Питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році». Що це означає для наших пенсіонерів? Які ще зміни відбудуться у пенсійному забезпеченні найближчим часом?

По-перше, Постановою передбачено, що з 1 квітня 2020 року пенсіонерам, яким виповнилося 80 років, буде встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії у розмірі до 500 грн. Але є умова: виплати отримають особи зазначеного віку, в яких пенсія не перевищує розмір середньої заробітної плати за 2019 рік – 9205 грн.

Якщо пенсіонеру 80 років виповниться після 1 квітня 2020 року, хвилюватись не треба, щомісячну компенсацію буде встановлено з дати досягнення такого віку. Є ще один момент: якщо пенсіонер, віком старше 80 років, має страховий стаж не менше 25 років (для чоловіків) або 20 років (для жінок), то після встановлення доплати розмір пенсії не може бути нижче за 2600 гривень.

По-друге, органам Пенсійного фонду України доручено у квітні 2020 року забезпечити проведення виплати одноразової грошової допомоги у сумі 1000 гривень пенсіонерам, пенсія яких не перевищує 5000 гривень.

Зверну увагу, що виплату буде розпочато невідкладно після внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».

По-третє, визначено дату проведення індексації пенсій у 2020 році: це – 1 травня.

– І наостанок, на що ще хочете звернути увагу та що побажаєте жовтоводцям?

Користуючись нагодою, наголошую, що будь-які виплати перерахованих пенсій, компенсацій, грошової допомоги проводяться в установленому порядку через уповноважені банки або доставляються додому листоношами АТ «Укрпошта». Будьте уважними, не довіряйте шахраям та неофіційним джерелам інформації. Бережіть себе, не виходьте з дому без нагальної потреби та будьте здорові. Разом ми витримаємо будь-які негаразди!

Марина Котова, за інформацією ГУ Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.