Осінь – розпал сезону «тихого полювання» та, відповідно, отруєнь грибами. На Дніпропетровщині вже зареєстровано три випадки отруєння грибами, постраждало п’ять осіб, троє із них померло. Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області нагадало, як уберегтися від небезпеки та що робити при перших симптомах отруєння.

Гриби – це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. В українських лісах та лісостепах зустрічається близько 80 видів потенційно небезпечних для здоров’я грибів, із них 10-15 – становлять реальну небезпеку для життя. Якщо західні та північні регіони нашої країни традиційно відносяться до грибних територій, то Дніпропетровщина – навпаки. Нашу область, з її кар’єрами та важкою промисловістю, ніколи не відносили до грибної місцевості. На практиці не існує надійного способу, за допомогою якого можна відрізнити отруйні гриби від їстівних. Саме тому ними може отруїтися навіть досвідчений грибник. Особливо часто плутають молоді гриби, у яких до кінця не сформувалися характерні їм морфологічні відмінності. Багаторічний аналіз випадків отруєнь грибами в Україні свідчить, що більшість отруєнь обумовлена вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки.

Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів, сморжів. Особливість отруєнь цими грибами полягає у тому, що ознаки отруєння можуть не проявлятися до 3-х діб після вживання грибів у їжу. Смертельною вважається навіть мінімальна доза отрути. Отруєння цими грибами переважно є смертельним навіть при своєчасному зверненні за медичною допомогою.

Характерними симптомами отруєння грибами являються: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.

Чому ми саме сьогодні говоримо про профілактику отруєння дикорослими грибами?

Саме восени реєструється найбільше випадків отруєння грибами. У 2016 році у Дніпропетровській області зареєстровано дев’ять випадків отруєння дикорослими грибами, постраждало 14 осіб. Для трьох людей вживання в їжу дикорослих грибів стало смертельним.

Не став виключенням і цей рік. На Дніпропетровщині вже зареєстровано три випадки отруєння грибами, постраждало п’ять осіб, троє із них померло. Випадки зареєстровані у м.Марганець (летальний), Новомосковському районі (летальний), м.Дніпро (3 постраждалих, у т.ч. 1 летальний).

Мешканка Марганцю, 1976 року народження, захворіла 14 жовтня, вчасно звернулася за медичною допомогою до лікарів. Того ж дня її було госпіталізовано. Попри проведене лікування, жінка померла через п’ять днів. Причина смерті – вживання самостійно приготовлених маринованих грибів, привезених із Чернігівської області.

Інший випадок: мешканець Ноовомосковського району звернувся до лікарні надто пізно. На жаль, врятувати його не вдалося.

У м.Дніпро отруїлося три особи. Подружжя зі своєю знайомою вживали гриби, якими пригостили їх сусіди (зібрані у лісосмузі). Постраждалі були доставлені до лікарні. Дружина у вкрай тяжкому стані, у чоловіка стан середньої важкості. На жаль, лікарі не змогли врятувати 37-річну жінку – подругу подружжя. За результатами експертизи смерть настала внаслідок вживання блідої поганки.

Для збереження вашого здоров’я краще утриматися від збору дикорослих грибів. Для тих, хто, незважаючи на зареєстровані випадки отруєння грибами, небезпечність цієї страви, збирається в ліс, нагадуємо правила, яких необхідно дотримуватися:

  • Ніколи не беріть тих грибів, яких ви не знаєте. Якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його позбутися.
  • Не рекомендується збирати старі перестиглі гриби.
  • Не пробуйте на смак сирі гриби.
  • Не збирайте грибів, які мають потовщену внизу ніжку із блідим плівчастим кільцем – залишком оболонки. Таке потовщення і кільце – перші ознаки смертельно-отруйної блідої поганки.
  • Гриби збирайте тільки з цільною ніжкою. Це допоможе вам вдома ще раз перевірити, чи не потрапив випадково між їстівними, отруйний гриб. Пам’ятайте, що у блідої поганки на нижній поверхні, пластинки завжди бліді.
  • Не довіряйте доморощеним знавцям, які вважають себе незаперечними авторитетами при збиранні грибів та виходять не з наукових позицій, а із власних тверджень та помилкових дослідів.
  • Не збирайте гриби біля сміттєзвалищ та доріг.

Перша допомога при отруєнні грибами:

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у животі), негайно викликайте «Швидку допомогу» та акцентуйте увагу на тому, що захворілий вживав гриби! До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу. Недоїдених грибів не викидайте, їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила до організму.

Після надання первинної допомоги дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновив тим самим водно-сольовий баланс.

Заборонено вживати будь-які ліки та їжу, алкогольні напої, молоко. Це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику. Не займайтеся самолікуванням.