У місті триває реалізація проєкту «Покращення системи надання соціальних послуг у Жовтоводській міській територіальній громаді». Чергове навчання суб’єктів соціальної роботи на тему «Організація надання соціальних послуг сім’ям з дітьми у СЖО. Мультидисциплінарний підхід. Мобільна бригада. Гаряча лінія» відбулося з 20 по 22 грудня на базі Центру дитячо-юнацької творчості. Цього разу говорили про налагодження взаємодії задля більш ефективного виявлення та реагування на факти домашнього насильства. Як пройшов тренінг – читайте у нашому матеріалі.

Як розповіла одна із тренерок заходу, адвокатка громадської організації «Центр «Жіночі перспективи» (м.Львів) Галина Федькович, у Жовтих Водах певна робота щодо запобігання та протидії домашньому насильству ведеться. Однак, задля більш ефективного виявлення та реагування на факти домашнього насильства, особливо щодо дітей, суб’єктам надання соціальних послуг – членам координаційної ради потрібно налагодити співпрацю та комунікацію між собою. Окрім того, їм необхідно змінити підхід до роботи з такими випадками. Зокрема, виявляти не лише кривдників та осіб, постраждалих від домашнього насильства, а й дітей, які стали його свідками.

«Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визнає неповнолітніх дітей, які стали свідками домашнього насильства, постраждалими. Відповідно, їх потрібно ідентифікувати, ставити на облік соціальних служб міста та надавати необхідну соціально-психологічну підтримку, – зазначила Г.Федькович. – Адже діти, які є свідками насильства в сім’ї, нарівні із жертвами, отримують важку психологічну травму, котра може призвести до появи цілого ряду поведінкових та емоційних проблем».

Про те, як саме можна налагодити співпрацю та взаємодію між суб’єктами соціальної роботи, котрі виявляють та працюють із випадками домашнього насильства, розповіла друга тренерка, психологиня з 23-річним досвідом роботи, представниця ГО «Центр «Жіночі перспективи» Марта Чумало. Вона зазначила, що насамперед членам координаційної ради потрібно налагодити комунікацію між собою. Наприклад, створити Вайбер-групу, обмінятись особистими номерами телефонів. Це дасть змогу суб’єктам надання соціальних послуг більш оперативно та ефективно реагувати на випадки вчинення домашнього насильства, швидко отримувати всю необхідну інформацію. Окрім того, покращенню командної співпраці сприятиме розробка та затвердження алгоритмів взаємодії по кожному конкретному випадку насильства: щодо дітей, осіб з інвалідністю та людей поважного віку.

«Під час тренінгу основну увагу його учасників зосередили на питаннях співпраці, комунікації, взаємодії, психології та правовідносинах, які виникають у процесі запобігання та протидії домашньому насильству, – повідомила М.Чумало. – Також розглянули нормативно-правову базу щодо попередження та протидії випадкам домашнього насильства, опрацювали алгоритми взаємодії суб’єктів надання соціальних послуг по фактах насильства щодо дитини, особи з інвалідністю та людей поважного віку, ознайомилися із психологічними аспектами при роботі з кривдниками та постраждалими».

За словами тренерки, під час навчання, з урахуванням дотаційності міського бюджету, учасники напрацювали ряд кроків, які, на їхню думку, допоможуть більш ефективно виявляти та реагувати на випадки вчинення насильства у громаді. Це відкриття «кризової кімнати» – тимчасового прихистку для жертв домашнього насильства, запуск консультаційної «гарячої лінії», створення мобільних бригад, затвердження напрацьованих алгоритмів дій у разі виявлення ознак чи фактів насильства, створення Вайбер-групи для спілкування членів координаційної ради.

Що робити, коли до тебе звертаються особи, відносно яких вчинено домашнє насильство, як працювати з людиною, яка потрапила в кризову ситуацію, як налагодити контакт із постраждалою – відповіді на ці та інші запитання тепер знає Дейнека Ольга, соціальна працівниця Центру надання соціальних послуг. Вона розповіла, що участю у тренінгу дуже задоволена, особливо його практичною частиною.

«За час моєї роботи у Центрі надання соціальних послуг до нас по допомогу звернулися дві особи: бабуся, відносно якої вчиняв фізичне та економічне насильство її онук, та особа з інвалідністю, щодо якої вчиняв насильство її опікун. Саме на цих прикладах тренерки показали нам весь алгоритм дій, вказали на помилки, яких ми припустилися під час реагування на вищезазначені випадки», – сказала О.Дейнека.

А от Валентину Твердохліб, медичну сестру амбулаторії №2, участь у триденному тренінгу навчила розпізнавати психологічне насильство у родині. Жінка розповіла, що через пандемію коронавірусу та реформу системи охорони здоров’я, мами з дітками на прийом приходять лише за потреби, здебільшого спілкуються з лікарем по телефону. Тому під час розмови з пацієнтами необхідно вміти виявляти не лише проблеми зі здоров’ям, а й поведінкові та емоційні зміни. Завдяки тренінгу В.Твердохліб тепер знає як це робити.

Та не лише профілактичні та превентивні заходи мають місце у системі протидії домашньому насильству. На думку депутатки міської ради Людмили Скиби, важливу роль у проведенні заходів щодо попередження фактів домашнього насильства та роботи з ними відіграє фінансування міських програм. Адже ефективність будь-якої системи визначається ухваленим реальним планом заходів та професійної компетенції фахівців. Особливо, коли перед керівниками закладів, які надають послуги в громаді, стоїть необхідність чіткого виконання п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 року №585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах».

У пункті зазначено, що працівники закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури і спорту, оздоровлення та відпочинку, які контактують із дітьми повинні бути ознайомлені з інформацією про захист дітей від усіх форм насильства, у тому числі домашнього, експлуатації, найгірших форм дитячої праці, інших проявів жорстокого поводження з дітьми. Тому, на думку Л.Скиби, проведення подібних тренінгів у нашій громаді є вкрай важливим та актуальним. Адже із запровадженням карантину в Україні виникло багато гострих суспільних проблем, і одна із них – це домашнє насильство.

Проєкт «Покращення системи надання соціальних послуг у Жовтоводській міській територіальній громаді» виконується в рамках проєкту Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH «Зміцнення ресурсів для сталого розвитку приймаючих громад на Сході України», що діє за дорученням уряду Німеччини.