Згідно з Указом Президента України від 23 березня поточного року №103/2020, з 1 травня стартував черговий призов громадян на строкову військову службу. Про те, як він проходить у Жовтих Водах в умовах карантину, розповів військовий комісар Жовтоводського МТЦК та СП капітан Олег БОЯРИНЦЕВ.

О.Бояринцев повідомив, що цьогоріч через пандемію коронавірусу весняну призовну кампанію було перенесено на травень-липень. Перша відправка юнаків до Збройних сил України та інших військових формувань стартувала з понеділка, 15 червня. Загалом від Жовтих Вод до лав української армії мають делегувати 45 призовників. Наразі до ЗСУ вже відправлено двох жовтоводців, на черзі – ще 13. Враховуючи карантинні обмеження, оповіщення призовників проводилося дистанційно. Крім традиційного медогляду, юнаки пройшли ще й ПЛР-дослідження на COVID-19. А у день відправки на службу – експрес-тестування.

Кого призвуть до армії та на який термін

Військовий комісар Жовтоводського МТЦК та СП повідомив, що згідно з законодавством, призову підлягають хлопці віком від 18 до 27 років, які за станом здоров’я визнані придатними та не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії. Пунктом 5 розпорядження Кабінету міністрів України від 26.02.2020 визначено, що призов громадян України віком 18-19 років проводиться за їхнім бажанням. Юнаки без вищої освіти служитимуть 18 місяців, а ті, хто має ступінь спеціаліста або магістра, – 12. Строковики отримуватимуть грошове забезпечення та пільги. За бажанням зможуть продовжити службу або вступити до вищих військових навчальних закладів. Окрім того, на час перебування у ЗСУ за майбутніми воїнами зберігається його робоче місце та середньомісячна заробітна плата.

Як діяти призовнику, якому надійшла повістка

Олег Бояринцев повідомив, що всі, кому надійшла повістка, зобов’язані прибути до військкомату у зазначений термін. При цьому, відповідно до чинного законодавства, неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. У такому випадку військовозобов’язані громадяни повинні в 10-денний термін самостійно відвідати призовну дільницю. За ухилення від призову на порушників законодавства про військову службу чекатимуть адміністративна (штраф від 85 грн до 255 грн) або кримінальна (обмеження волі на строк до 3-х років) відповідальності.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії

О.Бояринцев розповів, що повний перелік підстав відстрочки та звільнення від призову на строкову військову службу зазначений у статтях 17, 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». З актуальним і вичерпним списком захворювань, які дають право на звільнення від призову, можна ознайомитися в «Розкладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», затвердженому Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008. Однак, і відстрочка, і звільнення від служби оформлюються виключно за рішенням призовної комісії на підставі проведеної військово-лікарської експертизи.

Чи залучатимуться строковики до виконання бойових завдань у районі проведення Операції об’єднаних сил

Олег Бояринцев зазначив, що відповідно до рішення Ради Національної Безпеки і Оборони України від 28.08.2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту України, зміцнення її обороноздатності», введеної в дію Указом Президента України від 24.09.2014 р. №744, громадяни, які призиваються на строкову військову службу, не залучатимуться до виконання завдань в зоні проведення ООС (АТО). Командири (начальники) усіх рівнів нестимуть особисту кримінальну відповідальність за недотримання вимог чинного законодавства. Також дотримання вказаних вище вимог перебуває на контролі у керівників силових відомств і особисто у Президента України. Однак, призовник може за власним бажанням пройти службу в зоні АТО/ООС, але після того, як укладе контракт зі Збройними силами України.

Марина Котова.