Із 1 квітня в аптеках України можна безкоштовно або з незначною доплатою отримати деякі медичні препарати. Це передбачено урядовою програмою «Доступні ліки». Про те, які ліки можна отримати безкоштовно чи за певну доплату, що для цього потрібно, та в яких жовтоводських аптеках їх можна знайти, розповіла начальник відділу радіаційного і соціального захисту, охорони здоров’я населення та екології виконкому міської ради Алла ГОВОР.

Про програму «Доступні ліки»

Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати безкоштовно або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями: серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет II типу. Пріоритетність надано лікуванню саме цих захворювань, оскільки вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта, та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч. Здебільшого, це діти та молодь.

Дізнатися, який препарат видається безкоштовно чи за певну доплату, можна у лікаря або у реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Який лікар повинен виписати рецепт і скільки він діє?

Рецепти можуть виписувати лікарі як державних, так і приватних установ. Це може бути і терапевт, і сімейний лікар.

Рецепт діє 30 днів. Коли цей термін закінчується – потрібно звернутись до лікаря за новим рецептом. У майбутньому МОЗ планує збільшити термін дії рецептів до трьох місяців.

У яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?

Лише у тих, які приєдналися до програми «Доступні ліки». На таких аптеках ви побачите спеціальну наліпку:

У Жовтих Водах отримати медпрепарати за програмою «Доступні ліки» можна у наступних аптеках та аптечних пунктах:

  • ДП ДАК «Ліки України» Аптека №12 (аптека №1, вул. Кропоткіна, 16, тел. 6-17-66); аптечний пункт №5 (поліклініка №1, вул. Кропоткіна, 16, тел. 2-84-86); аптечний пункт №2 (приймальне відділення, пров. Капітальний, 1, тел. 3-38-31).
  • ФОП Зубова Н.В. (аптека №1 «Надія», вул. Кропоткіна, 8); аптечний пункт (дитяча поліклініка).
  • ФОП Бехало (аптеки по вул. Гагаріна, 21, тел. 6-35-44 та по вул. Хмельницького, 7, тел. 5-69-89).
  • ФОП Пєркова І.М. (аптеки по вул. Богуна, 40, тел. 6-32-42 та по вул. Заводська, 1, тел. 5-55-80).
  • ФОП Ганжа (аптека по вул. Заводська, 19, маг. «Привокзальний»).

Які ліки пацієнт може отримати безкоштовно, а за які потрібно доплачувати?

Не всі ліки є безкоштовними. У списку ліків від МОЗ є препарати від різних торгових марок, які мають одну й ту ж діючу речовину. В аптеці пацієнт сам може вибрати торгову марку. Якщо він обере препарат із найменшою вартістю, то отримає його безкоштовно, за дорожчі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.

На 2017 рік на виконання заходів програми «Доступні ліки» для м.Жовті Води передбачено 681,453 тис. грн.

Що робити у разі відсутності в аптеці перерахованих ліків?

У випадках, якщо в аптеці закінчилися препарати, МОЗ пропонує зачекати, поки ліки надійдуть, або ж звернутися до іншого аптечного закладу. Також пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю. Якщо виникають будь-які запитання щодо програми – звертайтеся за додатковою інформацією за тел. 2-76-33 (Проняєв Юліан Миколайович, заступник начальника СМСЧ-9).

Чи можна отримати перераховані ліки без рецепта?

Безкоштовно – ні. Якщо у вас немає рецепта, ви можете придбати ліки за свій рахунок у будь-якій аптеці. Але в такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.