День усиновлення – свято, яке відзначається 30 вересня відповідно до Указу Президента України від 27 листопада 2008 року. І, мабуть, не випадково воно співпадає з релігійним святом Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Адже святий обов’язок дорослих – зробити все можливе, щоб кожна дитина зростала в сім’ї, любові і достатку. Напередодні Дня усиновлення про захист дітей у Жовтих Водах розповіла начальник служби у справах дітей виконкому міської ради Наталія ПРИМЕНКО.

«Кожна дитина має право на гідне та щасливе життя. Саме тому вважається, що усиновлення – це не лише вирішення проблем дитини, яка втратила сімейне оточення, а й можливість для дорослих стати батьками», – зазначила Наталія Применко.

Усиновлення, встановлення опіки, піклування, створення прийомної сім’ї чи дитячого будинку сімейного типу – це акти великої соціальної ваги, прояв гуманізму, а також реалізація природної потреби материнства і батьківства та водночас захист від самотності, як дорослих так і дітей.

За словами Н.Применко, сьогодні в Жовтих Водах функціонують 10 прийомних сімей, в яких виховується 15 дітей, два дитячі будинки сімейного типу, в яких перебуває 11 дітей. Також 6 червня поточного року згідно з рішенням виконавчого комітету Жовтоводської міської ради було створено патронатну родину: вихователь –  Євген Базилюк та його помічник – Вікторія Базилюк. Вони стали першими на Дніпропетровщині, хто долучився до інноваційної послуги – патронат над дитиною. На даний час сім’я Базилюків виховує одну дитину, яка залишилася без батьківського піклування.

Щодо підсумків роботи служби у справах дітей виконкому міської ради – протягом звітного періоду підготовлено та подано до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області п’ять справ стосовно усиновлення дітей. Спеціалістами ведеться та постійно оновлюється Єдиний електронний банк даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сімей потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Наталія Применко повідомила, що на обліку в службі у справах дітей перебувають189 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування (у 2016 році – 182); п’ять кандидатів в усиновлювачі (у 2016 році – 2); два кандидати у прийомні батьки; один кандидат в опікуни/піклувальники.

Відповідно до чинного законодавства України органи місцевого самоврядування здійснюють розробку і виконання цільових програм щодо поліпшення соціального захисту дітей. Так, у місті діє Програма захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на 2017-2020 роки, звіт щодо виконання якої щорічно затверджується рішенням Жовтоводської міської ради.

Також ведеться постійна робота, спрямована на забезпечення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства у сфері захисту прав дітей. За звітний період службою у справах дітей підготовлено 1050 запитів до установ, організацій та громадян із питань захисту прав дітей (у 2016 році – 650); взято участь у 70 судових засіданнях як позивачі та представники інтересів дитини (у 2016 році – 45). Надається консультативна, методична та практична допомога, спрямована на забезпечення соціального захисту дітей, попередження безпритульності та бездоглядності, профілактику правопорушень. Завдяки співпраці з правоохоронними органами вдалося досягти зниження злочинності серед неповнолітніх на території міста на 29%.

За словами Н.Применко, за 9 місяців 2017 року під головуванням міського голови Володимира Абрамова проведено 15 засідань комісії з питань захисту прав дітей, на яких розглянуто 173 питання,  із яких 108 – на засіданнях виконкому міськради.

Керівник служби зазначила, що проведення міських дитячих свят, надання допомоги дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, було б неможливим без допомоги меценатів, а саме: Альони та Дениса Винників, Алли Матяш, Миколи Журила, Олега Рябенка, Катерини Доценко, Вікторії Соколової, Євгенія Онищенка, Ганни Белінської, Ганни Семенчук, Ольги Білої, Ксенії Щербини, Ольги Бондаренко.

«Я щиро вітаю усиновителів, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників! Ви дали кожній дитині, яка зростає у вашій сім’ї, найважливіше – щастя мати родину, тата і маму. Ви відкрили дитині своє серце, розділили з нею свою любов і душевне тепло, – сказала Н.Применко. – Хай повниться дитячим щасливим сміхом ваша домівка, хай ростуть здоровими і успішними діти. Хай щедрість та милосердя ваших душ заради наших дітей примножується з кожним днем, а Віра, Надія і Любов ніколи не покидають ваші серця!»

Патронатна родина Базилюків