5 червня відбулося позачергове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС), на якому розглядалося питання стосовно критичного стану розподільчих мереж питного водопостачання в селищі Суха Балка (ДП «Аграрний цех «Жовторічанський») та вжиття заходів щодо усунення причин втрат води у мережі населеного пункту.

Міський голова Володимир Абрамов повідомив присутнім, що 29 травня 2018 року на адресу виконавчого комітету Жовтоводської міської ради надійшов лист від директора комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» ДОР», в якому викладена інформація щодо нераціонального використання питної води в інженерних мережах селища Суха Балка, а також зазначено про намір підприємства з 01.06.2018 року здійснювати подачу питної води у селищі за графіком. Міська влада висловила прохання до КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» про відстрочку запровадження графіка, і тому у селищі поки що постачання питної води ведеться постійно. Але такий стан речей є тимчасовим і питання потребує негайного вирішення.

В.Абрамов нагадав, що мережі водопостачання, розташовані в с.Суха Балка, перебувають на балансі державного підприємства «Агроцех «Жовторічанський», який наразі перебуває у стані ліквідації. На жаль, керуючий санацією підприємства самоусунувся від вирішення буд-яких питань, що стосуються життєзабезпечення мешканців селища. У КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» немає законних підстав проводити ремонтні роботи на даній ділянці мереж. Тому депутатами Жовтоводської міської ради прийнято рішення про компенсацію витрат підприємству, пов’язаних із проведенням ремонтних робіт мереж водопостачання у с.Суха Балка.

«Уже дуже довгий час ведеться робота з передачі майна ДП «Агроцех «Жовторічанський» на баланс громади: створено комісію, розробляються та приймаються необхідні рішення Жовтоводською міською радою тощо. За умов фактичного стану мереж водопостачання та водовідведення у с.Суха Балка КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» регулярно несе значні збитки. Водозабезпечення мешканців селища зараз можливе лише за умови виділення коштів із місцевого бюджету: на компенсацію ремонтних робіт Водоканалу, проведення діагностики стану мереж та їх капітальний ремонт чи реконструкцію. На розроблення проектної документації кошти передбачені у місцевому бюджеті», – сказав міський голова.

Директор КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» Олена Харитонова зазначила, що на теперішній час у селищі Суха Балка склалася критична ситуація в питанні питного водопостачання, яке неодноразово порушувалось на рівні місцевої влади, але так і не вирішено. Забезпечення в подальшому стабільним централізованим питним водопостачання громади міста Жовті Води, мешканців селища Суха Балка є неможливим, оскільки об’єкти і інженерні мережі централізованого водопостачання даного населеного пункту перебувають в аварійному стані. Підприємство несе матеріальні втрати як питної води, так і електроенергії, адже для підтримання необхідного тиску в дірявих водопроводах витрачаються тисячі кіловат електроенергії та кубометрів питної води.

За словами О.Харитонової, тільки за минулий місяць відділом збуту КП «ЖВК» ДОР» виявлена розбіжність між кількістю поданої води до мережі та сумарною кількістю води, врахованої приладами обліку абонентів селища, у 3,1 тис. метрів кубічних. А з початку 2018 року різниця становить понад 13 тисяч кубометрів. На виробництво та транспортування води підприємство витратило близько 240 тис. грн.

На думку фахівців Водоканалу, існує тільки дві причини таких втрат: це витоки через несправні мережі та крадіжка води через несанкціоновані підключення до мережі або через втручання до приладів обліку.

У цілому збитки КП «ЖВК» ДОР» по селищу Суха Балка складають більше 8,3 млн грн. При цьому підприємство не має жодних важелів впливу на ситуацію, що склалась, через те, що мережі селища не перебувають на балансі Водоканалу.

Із метою недопущення нераціонального використання питної води в інженерних мережах селища Суха Балка, КП «ЖВК» ДОР» виявило намір із 01.06.2018 року здійснювати подачу питної води за графіком з 7:00 до 8:30 та з 17:00 до 18:30 до усунення причин втрат води в мережі населеного пункту. Але графік так і не був введений і Водоканал продовжує постачати питну воду у селище.

«На даний час КП «ЖВК» ДОР» на власний фінансовий ризик продовжує надавати послуги з питного водопостачання населенню селища Суха Балка, підпорядкованому Жовтоводській міській раді, що є неприпустимим в обставинах, що склалися, – зауважила О.Харитонова. – Окрім того, вищезазначені витрати роками входять до вартості питної води і лягають відчутним тягарем на плечі мешканців усього міста». Директор підприємства також повідомила, що питання щодо збитків КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» через постачання питної води селищу Суха Балка перебуває на контролі в Дніпропетровській обласній раді.

Під час обговорення даного питання були з’ясовані головні негативні наслідки, які можуть виникнути в разі тривалого відключення водопостачання с.Суха Балка, в тому числі у ДНЗ №12, який розташований на території селища. Окреслено першочергові дії, які необхідно вжити з метою мінімізації можливих наслідків даної ситуації.

Згідно з рішенням комісії ТЕБ та НС вулицю Перемоги у селищі Суха Балка визначено як об’єкт проведення діагностики стану інженерних мереж водопостачання спеціалізованим профільним підприємством.

Депутату міської ради Макаренку В.О. рекомендовано провести збори мешканців селища Суха Балка, на яких роз’яснити ситуацію щодо водозабезпечення населеного пункту, стану інженерних мереж водопостачання та водовідведення та можливих технічних рішень з цього приводу, а саме: винесення за межі подвір’їв лічильники води.

КП «ЖВК» ДОР» – вручити приписи та надати рекомендації мешканцям селища Суха Балка щодо винесення приладів обліку водоспоживання на вуличні мережі.

Є певні зрушення

На міській оперативній нараді, яка відбулася 11 червня у виконавчому комітеті, директор КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» Олена Харитонова повідомила, що 9 червня 16 контролерів відділу збуту підприємства виїздили в с.Суха Балка. Відвідали усіх 312 абонентів Водоканалу. З мешканцями селища – повне взаєморозуміння. Працівники Водоканалу задля налагодження системи обліку споживання води проводять розпломбування, опломбування та здійснюють видачу технічних рекомендацій (безкоштовно).

9 червня розпломбовано лічильники у 71 абонента. Було 13 відмов, у зв’язку з чим складені акти. О.Харитонова розповіла, що мешканці с.Суха Балка звертаються до підприємства й особисто: 11 червня четверо абонентів з Агроцеху отримали технічні рішення. За словами О.Харитонової, там, де є спірні питання, виробничо-технічний відділ буде виїздити на місце й разом із абонентом прийматимуться рішення щодо правильного підключення лічильників. На сьогодні тільки у 5 абонентів селища лічильники встановлені згідно з правилами. Підприємство продовжує працювати в напрямку налагодження системи обліку водоспоживання у с.Суха Балка, роботи планують завершити до 5 липня.

Наталя Сіра.