4 березня відбулося позачергове засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС). Головне питання порядку денного – протидія занесенню і поширенню коронавірусної інфекції на території Жовтих Вод та готовність міста до можливих випадків виявлення захворювання.

Завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ВСП «Жовтоводський ВЛД ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» Анатолій Донін повідомив, що коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеня тяжкості. Захворювання, яке викликав новий коронавірус, називається COVID-19. Уперше спалах вірусу було зафіксовано наприкінці грудня минулого року у китайському місті Ухань (провінція Хубей). Станом на 3 березня у світі зареєстровано 90937 хворих на COVID-19, із них 48017 – одужали, 3117 – померли. Тобто смертність від китайського коронавірусу становить близько 2-2,5%. А.Донін зазначив, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ), коронавірус віднесено до особливо небезпечних інфекцій. Найімовірніше, поширився він від тварин (кажанів). Наразі відомо, що нова інфекція передається від людини до людини повітряно-крапельним та контактним шляхами. За словами Анатолія Григоровича, із початку 2020 року у світі значно погіршилася епідситуація з COVID-19. На сьогодні за межами Китаю випадки зараження зафіксували у більше як 50 країнах, зокрема, у США, Франції, Італії, Іспанії, Австрії, Хорватії, Румунії, Бельгії, Російській Федерації, Греції, Фінляндії, Швейцарії, Швеції, Австралії, Канаді, Німеччині, Індії, Ірані, Південній Кореї, Грузії, Польщі, ОАЕ тощо. Щодо України. В нашій державі зареєстровано один випадок захворювання на коронавірус. 29 лютого із температурою було госпіталізовано мешканця Чернівців, який напередодні повернувся з Італії. На думку А.Доніна, нова інфекція може «дістатися» і Жовтих Вод, адже багато жовтоводців працюють за кордоном. Тож він звернув увагу на необхідність затвердження чіткого плану дій щодо недопущення занесення та поширення хвороби на території нашого міста.

Щодо готовності Жовтих Вод до можливих випадків виявлення захворювання, Анатолій Григорович повідомив наступне. У нашому місті медичну допомогу надають, окрім приватних, два комунальні заклади. Це: Жовтоводська міська лікарня та Центр первинної медико-санітарної допомоги. Стосовно першого КНП. На базі міської лікарні функціонує інфекційне відділення на 35-40 ліжко-місць, у якому є спеціальні бокси з окремими санвузлами, входами та тамбурами, призначені для госпіталізації інфекційних хворих. Окрім того, медзаклад забезпечений 50-ма протичумними костюмами старого зразка, 30-ма респіраторами. На жаль, якісного дезінфекційного обладнання та засобів лікарня не має. Виконувачка обов’язки головного лікаря даної медустанови Неля Тарасьєва зазначила, що для поповнення резерву та придбання необхідних медзасобів лікарні необхідно близько 100 тис.грн.

Про те, чи забезпечений усім необхідним для дотримання протиепідемічного режиму Центр первинної медико-санітарної допомоги, доповів головний лікар Юліан Проняєв. Він розповів, що наразі для індивідуального захисту медпрацівників закладу при наданні медичної допомоги при підозрі на коронавірус, придбано шість спецкомбінезонів. Окрім того, ЦПМСД забезпечений необхідними дезінфекційними засобами, персонал ознайомлений з алгоритмом дій при зверненні особи із симптомами COVID-19. Він також зазначив, що в Дніпропетровській області визначено 4 бригади «швидкої» для надання допомоги і транспортування людей із підозрою на вірус. Для прийому пацієнтів готові дві госпітальні бази – в Дніпровській міській лікарні №21 та інфекційній лікарні №1 м.Кривий Ріг.

Тож хто є групою ризику та які симптоми коронавірусу? На це запитання Юліан Проняєв відповів наступне. Вірус COVID-19 за своїми симптомами схожий на звичайну гостру респіраторну інфекцію. У людини з’являються лихоманка, кашель, проблеми з диханням. Та уханьський «родич» ГРВІ небезпечний своїми ускладненнями. Зокрема, пневмонією. У зоні ризику – люди похилого віку та ті, хто страждає на захворювання дихальної системи, діабет та має слабкий імунітет; особи, котрі контактували із хворими та нещодавно повернулися із країн, у яких зафіксовано випадки зараження на коронавірус. Ю.Проняєв зауважив, що симптоми хвороби можуть з’явитися упродовж 14 днів. Уникнути зараження допоможуть добре знайомі всім правила. Найперше – дотримуватися гігієни. Потрібно часто мити руки або обробляти дезінфекційними засобами. Окрім цього, необхідно зміцнювати імунітет – правильно харчуватися та вживати вітаміни, уникати контактів із хворими на ГРВІ, термічно обробляти продукти, не торкатися брудними руками очей, носа та рота. Головний лікар ЦПМСД зауважив, що при появі перших симптомів коронавірусу, у жодному разі не потрібно виходити з дому. Якнайшвидше необхідно зателефонувати лікарю та слідувати його інструкціям. Контактні телефони: 095-012-91-52, 099-331-04-10 (із 08.00-18.00) та 050-145-76-80 (із 18.00-08.00).

За результатами доповідей комісія вирішила:

– привести у режим підвищеної готовності ланку єдиної державної системи цивільного захисту територіальної підсистеми Дніпропетровської області у м.Жовті Води;

– затвердити план протиепідемічних заходів щодо запобігання занесенню та поширенню на території міста гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, на 2020 рік;

– рекомендувати Жовтоводській міській раді виділити кошти з резервного фонду у сумі 100 тис.грн для КНП «Жовтоводська міська лікарня» на придбання засобів дезінфекції, індивідуального захисту та медпрепаратів;

– на постійній основі проводити інформаційно-роз’яснювальну кампанію серед населення щодо профілактики інфікування та поширення коронавірусу.

Марина Котова із засідання міської комісії з питань ТЕБ та НС 4 березня.