Жовті Води – одне із перших міст на Дніпропетровщині, в якому, у рамках пілотного проекту, розпочато роботу над впровадженням інтегрованої системи соціального захисту та розвитком у громаді послуг, дружніх до сімей, дітей та молоді, відповідно до визначених потреб.

Як пояснила перший заступник міського голови Ірина Олініченко, основною метою проекту «Розвиток соціальних послуг, дружніх до сім’ї, дітей та молоді в громаді м.Жовті Води» є покращення благополуччя та якості надання соціальних послуг вразливим верствам населення громади, у т.ч. внутрішньо переміщеним особам, шляхом активізації ресурсів громади, підвищення потенціалу керівників, спеціалістів та представників громади у запровадженні інтегрованої системи соціального захисту та розвитку послуг, дружніх до сімей, дітей та молоді, відповідно до визначених потреб.

І.Олініченко зазначила, що вищезазначений проект є складовою проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб», що реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH за підтримки уряду Німеччини. Він є логічним продовженням співпраці Товариства з Жовтими Водами. Адже між міською владою та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH налагоджено якісну взаємодію. Місто зарекомендувало себе як надійний та довготривалий партнер, із яким ще у 2016 році було підписано Меморандум про співпрацю.

За словами директора Жовтоводського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ) Людмили Скиби, ідея щодо вдосконалення системи надання соціальних послуг у місті виникла у зв’язку із впровадженням у країні реформи децентралізації. Аби заплановане втілити у життя, проведено низку перемовин із фаховими експертами, консультантами, благодійними фондами та організаціями, які працюють у сфері захисту прав дітей, допомагають сім’ям із дітьми. У підсумку, 21 грудня 2018 року між Жовтоводською міською радою, в особі міського голови Володимира Абрамова, та МБО «Партнерство «Кожній дитині» було підписано договір про співпрацю та взаємодію стосовно реалізації у Жовтих Водах проекту «Розвиток послуг, дружніх до сім’ї, дітей та молоді».

Л.Скиба розповіла, що проект складається із семи етапів, робота над якими триватиме до червня 2019-го року. На першому етапі (із 15 січня по 22 лютого) було проведено дводенне навчання представників соцустанов та громадського сектору; проаналізовано поточний стан соціального захисту населення та розвитку послуг у громаді. Далі – 5 березня – у виконкомі міської ради за участю активних жовтоводців, молоді, людей поважного віку, АТОвців, внутрішньо переміщених осіб тощо відбулося обговорення стану забезпечення громади соціальними послугами. У підсумку – учасниками заходу напрацьовано та сформовано близько 20-ти ідей, які, на їх думку, сприятимуть розвитку соціальних послуг у Жовтих Водах.

Директор ЦСССДМ повідомила, що проектом також передбачено проведення семінару для членів громади, під час якого буде розроблено Стратегію соціального розвитку міста та інтегровану систему соцзахисту для надання послуг, дружніх до сім’ї, дітей і молоді. Окрім того, представники соціальної сфери пройдуть комплексне навчання щодо організації системи соціального захисту в громаді, оцінки потреб та ведення випадку, захисту дітей та забезпечення їх найкращих інтересів. Останніми етапи реалізації проекту стануть конкурс міні-грантів, спрямований на підтримку соціальних ініціатив, розроблених жовтоводцям, та презентація досвіду роботи над проектом на Форумі представників місцевих громад Дніпропетровської області у червні поточного року.

Надія Тимошенко, старший консультант проектів із розвитку громад МБО «Партнерство «Кожній дитині» розповіла, що організація, яку вона представляє, досить довгий час професійно допомагає родинам, громадам та державі забезпечувати право кожної дитини зростати та розвиватися у безпечному й сприятливому сімейному середовищі. Зокрема, особливу увагу було приділено покращенню системи захисту населення та надання послуг. Адже, за її словами, переважна більшість людей не знає, до якої саме установи можна звернутися по допомогу. «Мешканці громади мають чітко розуміти, що у разі виникнення питання чи проблеми їм потрібно йти ось до цієї соціальної служби, – зазначила Н.Тимошенко. – Для цього необхідно суттєво покращити якість надання послуг та максимально наблизити їх до кожної людини». На думку пані Надії, змінити підхід до організації надання соціальних послуг і задоволення потреб громадян можна шляхом запровадження моделі інтегрованих соцпослуг.

Про те, що це за модель, розповів Дмитро Дерев’янка, експерт із питань впровадження інтегрованих послуг МБО «Партнерство «Кожній дитині», тренер проекту. Він зазначив, що її основна суть полягає в консолідації (об’єднанні) зусиль представників як державного, так і недержавного секторів для забезпечення, в першу чергу, інтересів дитини, а також усіх членів громади. На думку Д. Дерев’янки, ті, хто надає допомогу містянам та опікується їхніми проблемами, мають працювати на результат, а не на кількість виконаної роботи. Для цього усім суб’єктам соціальної сфери потрібно діяти узгоджено, синхронно, а головне – за однією сталою схемою. «Громада Жовтих Вод має самостійно навчитися вирішувати нагальні питання, приймати зважені рішення, зіставляти свої бажання з потребою та наявними ресурсами, – пояснив Дмитро Дерев’янка. – Так, ми можемо «принести» своє бачення організації системи соціального захисту в місті й сказати: «Працюйте ось так». Але як показує практика, такий метод не є дієвим. Тому, все ж таки, основне завдання проекту – це надання методичної допомоги громаді Жовтих Вод, підвищення потенціалу місцевих спеціалістів».

Що ж таке послуги, дружні до сімей, дітей та молоді? Надія Тимошенко пояснила, що це послуги, які базуються на цінностях «людина – в першу чергу», «дитина в безпечній сім’ї та безпечному середовищі»; послуги, які враховують потреби, цінність та можливості кожного члена громади. За словами тренера проекту, говорити про якісь конкретні дії, спрямовані на покращення системи надання соцпослуг, поки що, зарано. Пані Надія розповіла, що вони вже провели аналіз поточного стану соціального захисту населення в місті. Результати показали, що в Жовтих Водах існують проблеми із забезпеченням соціальними послугами осіб поважного віку, сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, нарко- та алкозалежних людей.

Однак, на думку Н.Тимошенко, аби з’ясувати причини появи цих недоліків, варто більш ретельно проаналізувати отриману інформацію. Можливо, прогалини виникли через відсутність попиту на дану соціальну послугу, низьку поінформованість членів громади, недостатню кількість соціальних працівників тощо. Проте вже сьогодні з упевненістю можна сказати, що Жовтим Водам, як і більшості населеним пунктам України, варто працювати над впровадженням кейс-менеджементу (коли для кожного соціального працівника є покрокова інструкція щодо роботи з клієнтом); розробкою каналів донесення інформації до представників соцустанов («гаряча лінія», сторінка у соціальних мережах).

Про те, яких саме соціальних послуг не вистачає нашій громаді, на думку жовтоводців, розповіла Лариса Пєтушкова, експерт проекту МБО «Партнерство «Кожній дитині». Вона спілкувалася з містянами у форматі «відкритого простору» 5 березня. Пані Лариса зазначила, що жовтоводці говорили про допомогу дітям із ментальними порушеннями, сім’ям із дітьми, одиноким людям, об’єднання і координацію молоді, активізацію і залучення старшого покоління до процесів розвитку міста, створення Єдиного центру надання соціальних послуг. Та найбільше Л.Пєтушкову вразила готовність містян до дій. «Громада Жовтих Вод активна, готова об’єднуватися, допомагати один одному, втілювати у життя озвучені під час заходу ідеї, – поділилася пані Лариса. – Але найголовніше – всі прагнуть змін».

А ми нагадуємо, що наступний етап проекту «Планування розвитку соціальних послуг» відбудеться 26-27 березня у виконавчому комітеті Жовтоводської міськради. За додатковою інформацією можна звернутися до директора ЦСССДМ Людмили Скиби (вул. Ціолковського, 11, тел. 3-20-40, ел.адреса gvmcssm@ukr.net).