11 грудня у приміщенні Жовтоводської міської лікарні відбулася зустріч міського голови Володимира Абрамова з працівниками медзакладу щодо підбиття підсумків року, що минає, та подальшої роботи підприємства у рамках упровадження другого етапу медичної реформи.

Свою промову очільник Жовтих Вод розпочав із приємної новини. Присутнім у залі він повідомив, що завдяки спільним зусиллям депутатів міської ради, керівництва лікарні, народного депутата Дмитра Чорного, начальника відділу охорони здоров’я виконкому Валентини Бокої медзакладу додатково виділено із державного бюджету 5,9 млн грн. Цю суму у повному обсязі буде спрямовано на виплату заробітної плати працівникам КНП «Жовтоводська міська лікарня». Загалом дефіцит коштів на оплату праці персоналу лікарні становив майже 10 млн грн. Окрім того, за словами В.Абрамова, на погашення заборгованості із заробітної плати медикам було додатково перерозподілено із міського бюджету 2,6 млн грн. «Міська влада розуміє важливість проблеми та відповідальність за функціонування Жовтоводської міської лікарні, тому цього року вперше за історію нашої громади, за рахунок економії коштів на виплаті премії працівникам виконкому та структурних підрозділів міської ради, вакансій, перерозподілу видатків на фінансування міських програм, на утримання медзакладу із бюджету міста було спрямовано 700 тис.грн та 250 тис.грн – на відшкодування вартості препаратів інсуліну для хворих на цукровий діабет жовтоводців», – повідомив Володимир Васильович.

Що стосується реформування медицини у Жовтих Водах. Володимир Абрамов зазначив, що згідно з реформою медичної галузі, у нашому місті створено два комунальні некомерційні підприємства, які надають пацієнтам первинну і вторинну допомогу. Це: Центр первинної медико-санітарної допомоги та Жовтоводська міська лікарня. Міський голова із приємністю відзначив, що Жовті Води, порівняно з іншими містами нашого регіону, не «пасуть задніх» у впровадженні медичної реформи. «Так, ми одні із перших в області прийняли рішення щодо створення двох комунальних некомерційних підприємств первинного і вторинного рівнів, профінансували із міського бюджету придбання комп’ютерної техніки та необхідного медичного обладнання для «первинки», – сказав В.Абрамов. За його словами, на сьогодні заробітна плата працівників Центру первинної медико-санітарної допомоги виплачується виключно за рахунок коштів держбюджету. Із міської казни покриваються лише витрати підприємства на оплату комунальних послуг та фінансується програма розвитку медзакладу, затверджена депутатами міської ради.

Щодо фінансування Жовтоводської міської лікарні. Очільник Жовтих Вод повідомив, що підприємство утримується за рахунок медичної субвенції, яка направляється з державного бюджету до місцевого, з 2015 року. На жаль, її розмір у повній мірі не покриває видатки медичного закладу, тому міська влада здійснює додаткове дофінансування установи. Так, у 2015 році на підтримку Жовтоводської міської лікарні із казни Жовтих Вод було виділено 4,7 млн грн, у 2016 році – 13,4 млн грн, у 2017 році – 19,3 млн грн, у 2018 році – 24,2 млн грн, у 2019 році – 21,3 млн грн. Та, на жаль, і цих сум не вистачає для повноцінного утримання медзакладу. За словами В.Абрамова, з недостатністю коштів на утримання міської лікарні стикнулися не лише Жовті Води, а й більшість українських міст. Згідно з інформацією Міністерства охорони здоров’я України, Асоціації міст України недофінансування медичної галузі становить 40%.

Говорячи про кількість та стан будівель Жовтоводської міської лікарні, які були передані до комунальної власності територіальної громади міста у зв’язку з реформуванням підпорядкованої Міністерству охорони здоров’я України СМСЧ-9, очільник Жовтих Вод Володимир Абрамов зазначив наступне. «На сьогодні із 38 корпусів медзакладу використовується 18. Так, наразі актуальним є питання об’єднання відділень, розташування лікарні за однією адресою по вул.Кропоткіна. Але реалізація вищезазначених заходів можлива, перш за все, за умови виконання ремонту будівлі майбутнього єдиного комплексу. На жаль, міський бюджет «не потягне» фінансування таких масштабних робіт». За словами В.Абрамова, за поданням депутата Дніпропетровської облради А.Затинацького Жовтим Водам наступного року з обласного бюджету заплановано виділити 10 млн грн на капітальний ремонт акушерсько-гінекологічного та дитячого (соматичного) відділень.

Про готовність Жовтоводської міської лікарні до впровадження другого етапу медичної реформи розповіла начальник відділу охорони здоров’я виконкому міськради Валентина Бока. Вона повідомила, що відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та ст.89 Бюджетного кодексу реформа фінансування медицини вторинного рівня розпочнеться з 01.04.2020 року. Щоб отримати державні кошти заклади вторинної ланки повинні укласти договір із Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ). А для цього лікарні мають бути автономізованими, комп’ютеризованими та підключеними до електронної системи eHealth. На сьогодні Жовтоводська міська лікарня працює в статусі комунального некомерційного підприємства та надає послуги вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню міста з 01.01.2019 року. Вже в новому статусі медзаклад отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, пройшов акредитацію та одержав акредитаційний сертифікат. Для забезпечення роботи лікарів за кошти міського бюджету придбано 66 комп’ютерів, тривають роботи з підключення закладу до мережі Інтернет. Також виконані вимоги НСЗУ щодо вибору медичної інформаційної системи та реєстрації медичного закладу і керівника в електронній системі охорони здоров’я України. Наразі здійснюється процедура отримання електронних цифрових підписів лікарями, які будуть надавати медичні послуги. За словами В.Бокої, з 2-го кварталу 2020 року виділення державної субвенції на утримання закладів вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги не передбачено. Фінансування лікарень здійснюватиметься на підставі укладених договорів із НСЗУ відповідно до програми медичних гарантій; за рахунок коштів міського бюджету (відшкодування вартості комунальних послуг та енергоносіїв, фінансування місцевих програм розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я) чи благодійних надходжень; шляхом надання платних медичних послуг тощо.

Начальник відділу охорони здоров’я виконкому міської ради зазначила, що головною метою реформування вторинної медичної ланки є те, що кошти на утримання закладу спрямовуватимуться не територіально, як це було раніше, а за конкретно пролікований випадок. За попереднім аналізом на відповідність вимогам НСЗУ, з 03.02.2020 року планується підписання договору між Жовтоводською міською лікарнею та Національною службою здоров’я України з надання 7-ми видів медичних послуг: «Стаціонарна допомога дорослим та дітям з нехірургічними (соматичними) захворюваннями»; «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах»; «Медична допомога при пологах»; «Амбулаторна медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та ургентну стоматологічну допомогу»; «Амбулаторні скринінгові обстеження дорослих для раннього виявлення онкологічних захворювань»; «Діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини»; «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії». В.Бока зауважила, що підписати договір із НСЗУ також зможуть і приватні клініки. Відповідно, пацієнт обиратиме сам, до кого йому звернутися по медичну допомогу.

Розповідаючи про оптимізацію структури мережі та структури Жовтоводської міської лікарні, Валентина Миколаївна повідомила наступне. З 01.01.2020 року заплановано провести скорочення ліжкового фонду на 43 одиниці (було – 195 ліжок, стане – 152); об’єднати кабінети поліклініки №1 у консультативні відділення (відбудеться скорочення 54 штатних одиниць). У структурі лікарні функціонуватимуть 4-и підрозділи (багатопрофільний стаціонар, консультативно-діагностична поліклініка, допоміжні лікувально-діагностичні підрозділи, інші підрозділи) із загальною кількістю працівників 509 осіб. Окрім того, планується збільшення кількості пацієнтів за рахунок надання медичних послуг мешканцям прилеглих до міста районів.

Марина Котова.