Літо – найтепліша пора року. Однак разом зі спекотною погодою приходить і небезпека – можливість загоряння сухостою та сміття на відкритих територіях. Про запобігання та протидію масовим пожежам в екосистемах міста у літній період 2018 року говорилося на черговому засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ та НС).

Заступник начальника МВ ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області Сергій Іванюк доповів, що останнім часом на території Дніпропетровської області збільшилась кількість пожеж у природних екосистемах та на створених сміттєзвалищах як комунальних (створених органами місцевого самоврядування), так і на стихійних.

Тільки у 2017-му на території області сталося 2633 пожежі в природних екосистемах та 1681 на сміттєзвалищах.

У Жовтих Водах за минулі три роки виникло 235 пожеж у природних екосистемах та на відкритих територіях міста, протягом 2018 року – 6.

Це відбувається через спалювання залишків опалого листя, гілля, сухої трави та стихійних смітників на території міста.

Унаслідок таких пожеж в атмосферне повітря виділяються шкідливі речовини, іноді понад гранично допустимі норми, які погіршують стан здоров’я населення.

С.Іванюк повідомив, що гасіння великої кількості пожеж сміття та пожеж в екосистемах силами пожежно-рятувальних підрозділів Головного управління є недоцільним. Краще ліквідувати стихійні звалища сміття та не допускати накопичення сухої трави, опалого листя, гілок на території міста чи підприємств. 

Дане питання чітко регламентоване нормативними документами України, зокрема: ст. 16 та 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання відходів за винятком випадків, коли це здійснюється з використанням спеціальних установок при додержанні вимог, встановлених законодавством про охорону атмосферного повітря; п. 4.2 та п.9.1.19 «Правил утримання зелених насаджень міст й інших населених пунктів України» категорично забороняється спалювання листя, сухої рослинності, розпалювання багаття та порушення інших правил протипожежної безпеки на об’єктах благоустрою; ст. 27 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища; ст. 771 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за самовільне спалювання листя рослинності або її залишків та опалого листя у парках, скверах, інших зелених насадженнях без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу.

Міський голова Володимир Абрамов поцікавився кількістю осіб, притягнутих до адміністративної чи кримінальної відповідальності за випалювання стерні, трав’яного сухостою, листя, сміття. Очільник міста зазначив, що необхідно проводити роботу з підвищення рівня відповідальності та свідомого ставлення населення до небезпеки та наслідків випалювання стерні, листя, сміття.

Згідно з рішенням комісії з ТЕБ та НС, упродовж пожежонебезпечного періоду керівникам підприємств, установ та організацій міста рекомендовано забезпечити прибирання території від сухостою, трави, листя, виготовити та розмістити таблички «Палити заборонено», підготувати первинні засоби пожежогасіння, провести інструктаж працівникам щодо правил пожежної безпеки. Не допускати накопичення пожежонебезпечних матеріалів природного характеру.