Із 1 вересня в Україні стартує масштабна інспекційна кампанія з виявлення неоформлених працівників. Подробиці розповіли у Жовтоводській міській філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості.

В установі зазначили, що неформальна економіка та незадекларована праця обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, сприяють створенню та існуванню недобросовісної конкуренції.

За даними Державної служби статистики України, у I кварталі поточного року без оформлення трудових відносин працювали 3404,1 тис.осіб, із них: у сільському господарстві – 1433,1 тис.осіб, у будівництві та торгівлі – по 578,7 тис.осіб, промисловості – 207,7, транспортній сфері – 129,4 тис.осіб, готельний та ресторанний бізнес – 85,1 тис.осіб. При цьому чисельність найманих працівників у травні 2020-го становила 9833,8 тис.осіб, що на 511,4 тис.осіб менше, ніж за аналогічний період минулого року.

У Жовтоводській міській філії ДОЦЗ повідомили, що на виконання доручення Уряду протягом червня-серпня п.р. в Україні тривала масштабна інформаційна кампанія з питань недопущення використання незадекларованої праці. До проведення роз’яснювальної роботи серед роботодавців були залучені спеціалісти Держпраці, податкової служби, Пенсійного фонду, Центрів зайнятості, Нацполіції, органів місцевого самоврядування. За результатами проведеної інформаційної кампанії кількість застрахованих осіб у червні зросла на 59 тис.осіб. Починаючи з 1 вересня розпочнуться масові перевірки з виявлення неоформлених працівників та виплати заробітної плати «у конвертах». Насамперед контролюючі органи завітають до тих роботодавців, котрі мають найвищий ризик використання найманої праці без укладення трудових договорів. Це суб’єкти, в яких обсяг наданих послуг (виконаних робіт) не відповідає фактичній кількості найманих працівників; у яких відбулося зменшення чисельності персоналу під час карантину, а після послаблення карантинних заходів – відсутня позитивна динаміка працевлаштування; які приховують за цивільно-правовими угодами реальні трудові договори.

У Жовтоводській міській філії ДОЦЗ підкреслили, що за порушення законодавства про працю у частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками передбачено кримінальну (накладання штрафу від 34 до 85 тис.грн; позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5-ти років; виправні роботи на строк до 2-ох років; арешт до 6-ти місяців), адміністративну (накладання штрафу від 8,5 до 34 тис.грн) та фінансову (накладання штрафу від 47230 грн до 141690 грн) відповідальності.

Про факти використання незадекларованої праці можна повідомити через сервіс «Повідомити про незадекларовану працю» за посиланням https://sites.google.com/view/undeclared-work.

Марина Котова.