Із початку наступного року власники, балансоутримувачі, управителі, інші особи, на балансі чи в управлінні яких перебувають багатоквартирні будинки, обиратимуть компанію, яка здійснюватиме технічне обслуговування та ремонт газових приладів і внутрішньобудинкових мереж. До цього часу ці послуги надавали газорозподільні підприємства. Відтепер зазначені роботи виконуватимуться на договірних засадах на умовах вільного ринку.

Згідно з наказом Міненерговугілля від 10.05.2018 року №250 визнано таким, що втратив чинність наказ Державної акціонерної холдингової компанії «Укргаз» від 30.07.1997 року №35 «Про затвердження Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення». У зв’язку з цим із 1 серпня 2018 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» припинило виконання робіт із планового технічного обслуговування та планового випробування на щільність внутрішньобудинкових газових мереж. Відтепер зазначені роботи виконуватимуться на договірних засадах на умовах вільного ринку.

Хто і за що відповідає

Відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», управитель багатоквартирного будинку зобов’язаний забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває в його управлінні, та несе відповідальність за його експлуатацію. Управління майном може забезпечуватися як власними силами, так і із залученням інших юридичних осіб. Окрім того, згідно з Правилами безпеки систем газопостачання, затвердженими наказом Міненерговугілля від 15.05.2015 року №285 (далі – ПБСГ), зокрема п.3.2 та 3.3 розділу III, на власників будинків покладено обов’язок бути відповідальними за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими і вентиляційними каналами та забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України. Таким чином, за стан газових мереж усередині житлових будинків та нежитлових приміщень до точки розмежування (межі балансової належності) відповідає власник таких будівель або балансоутримувач (ОСББ, управитель тощо); за безпечну експлуатацію мереж у квартирі – споживач. Усі вищезазначені роботи виконуватимуться на договірних засадах на умовах вільного ринку. Власник або балансоутримувач будинку (квартири) самостійно обирає компанію, яка має відповідний дозвіл Держпраці, та укладає з нею договір.

Підписання актів балансового розмежування

Для того, щоб у подальшому власники, балансоутримувачі, управителі, інші особи, на балансі чи в управління яких знаходяться багатоквартирні будинки (незалежно від того, є вони споживачами природного газу чи ні) мали змогу виконати вимоги п.3 глави 5 розділу ІІІ Кодексу ГРМ щодо забезпечення належної експлуатації внутрішньобудинкових газових мереж згідно з чинним законодавством, їм необхідно укласти з оператором ГРМ (ПАТ «Дніпропетровськгаз») акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін. Такий обов’язок передбачено Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494, якою затверджено Кодекс газорозподільчих систем (далі – Кодекс ГРМ). В акті вказується точка розмежування власників газопроводу і точка розмежування відповідальності сторін за безпечну експлуатацію мереж. Це надає споживачу право самостійно розпоряджатися власними газовими мережами, а також обирати компанію-підрядника для їх обслуговування та ремонту.

Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін визначається згідно з положенням п.4 глави 1 розділу I Кодексу ГРМ.

У випадку відмови балансоутримувача будинку в укладанні акту розмежування та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкових систем газопостачання ПАТ «Дніпропетровськгаз» для вирішення даного питання змушене буде звертатися до суду.

За інформацією ПАТ «Дніпропетровськгаз», із засідання міської ради з питань безпечної життєдіяльності населення 19 вересня 2018р.