Реорганізація двох навчально-виховних комплексів чи оптимізація гуртків? Це питання обговорювалось на І пленарному засіданні 44-ї сесії Жовтоводської міської ради 26 вересня поточного року.

Із доповіддю щодо реорганізації НВК №6 «Перспектива» та НВК «Дивосвіт» виступила начальник відділу освіти Любов Левіна. Вона повідомила, що з 1 січня 2019 року на ці заклади чекають повна автономія та зміни в організаційній структурі.

Так, для НВК «Дивосвіт» – це виділення комунального закладу дошкільної освіти (ясел-садка) «Барвінок» Жовтоводської міської ради в окремий заклад; перейменування НВК у комунальний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів «Дивосвіт» Жовтоводської міської ради; припинення діяльності структурного підрозділу «Еколого-натуралістичний центр «Енергія». Щодо функціонування оздоровчо-реабілітаційного центру – він залишиться на базі школи.

Реорганізація НВК №6 «Перспектива» полягає в наступному: зміна назви НВК на комунальний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів «Перспектива» Жовтоводської міської ради; припинення діяльності структурного підрозділу «Центр позакласної роботи».

Згідно з вищевикладеним, мають бути внесені зміни до статутів зазначених навчальних закладів.

Навіщо це потрібно

За словами Л.Левіної, законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» не передбачено існування таких закладів освіти як навчально-виховний комплекс. Окрім того, ЗУ «Про освіту» визначено, що всі навчальні заклади мають бути автономними в питаннях організації своєї діяльності. Також Л.Левіна зазначила, що Уряд своєю постановою зобов’язує усі ЗНЗ активно долучитися до процедури ліцензування освітньої діяльності. І першим пунктом у переліку документів, які потрібно надати для отримання ліцензії, є саме статут.

Начальник відділу освіти нагадала, що автономія – це право навчального закладу на самоврядування, тобто на самостійне здійснення своєї діяльності: фінансово-господарської, освітньої тощо. Відповідно, уже сьогодні керівники всіх навчальних і дошкільних установ переймаються питанням раціонального використання виділених коштів. Наприклад, оптимізувати групи цілодобового перебування дітей, якщо їх відвідує невелика кількість малюків; припинити діяльність центрів позакласної роботи, в яких на дві з половиною ставки гурткової роботи – два адміністратори (заступник директора та педагог-організатор). Усе це, за словами Л.Левіної, є неефективним використанням коштів місцевого бюджету.

Ситуація з гуртками

Щодо гуртків у обох НВК – мова не йде про їх закриття. Припиняється лише діяльність структурних підрозділів – центрів позакласної роботи. Гурткова робота, відповідно до затверджених типових штатних одиниць на 2018 рік, у навчально-виховних комплексах залишається. А вже з наступного року, у рамках автономії та згідно з кількістю та наповнюваністю класів, керівник навчального закладу самостійно (з урахуванням думки батьків) прийматиме рішення щодо організації гурткової роботи на базі школи.

Л.Левіна також зазначила, що наразі юні жовтоводці можуть відвідувати різноманітні позашкільні навчальні заклади. Це – Центр дитячої та юнацької творчості (раніше ЦДТ), дитячо-юнацька спортивна школа відділу освіти; секції, засновані громадськими організаціями (клуб «Файтер», клуб ЖМГО «Афган»). Окрім того, на базі кожного ЗНЗ з учнями проводиться позакласна робота. У підсумку, усе це цілком може задовольнити потреби дітей у позашкільній освіті.

Думка директорів НВК

Обидва директори: і Валентина Аракчеєва (керівник НВК «Дивосвіт»), і Павлина Чаленко (керівник НВК №6 «Перспектива») під час пленарного засідання звернулися до депутатського корпусу з проханням ухвалити запропоновані проекти рішень, тим самим затвердити статути їхніх навчальних закладів, дати їм можливість рухатися вперед і стати з 1 січня 2019 року автономними.

Зокрема, директор НВК «Дивосвіт» В.Аракчеєва зазначила, що питання реорганізації навчально-виховного комплексу постало з моменту оприлюднення проекту майбутнього ЗУ «Про освіту». Вже тоді вона разом із трудовим колективом закладу, відділом освіти, директорами інших шкіл почала обговорювати нововведення та прораховувати різноманітні варіанти, які дозволять її навчальному закладу працювати далі самостійно. На її думку, у рамках освітньої реформи, працівниками закладу було прийнято оптимальне рішення. Щодо роботи гуртків, В.Аракчеєва зазначила, що з нового року обов’язково буде розглянуто питання стосовно затвердження ставки гурткової роботи на базі школи. Адже такі специфічні напрямки позашкільної освіти, як екологія, військово-патріотичне виховання молоді тощо, мають існувати.

Результати голосування

Після тривалого обговорення міською радою ухвалено проекти рішень щодо реорганізації зазначених НВК. Окрім того, на підставі пропозицій депутатів, міського голови Володимира Абрамова начальнику відділу освіти було сформовано наступні доручення:

  • при формуванні бюджетного запиту на 2019 рік передбачити роботу специфічних гуртків (військово-патріотичний, екологічний тощо) в структурі ЦДЮТ шляхом виділення додаткових годин. За необхідності – організувати роботу таких гуртків на базі навчальних закладів або інших установ;
  • опрацювати питання щодо перерозподілу гуртківців із НВК №6 «Перспектива» та НВК «Дивосвіт» між існуючими гуртками у ЦДЮТ та ДЮСШ (відповідно до напрямку роботи);
  • за потреби організувати роботу керівників гуртків ЦДЮТ, ДЮСШ на базі шкіл міста;
  • провести аналіз гурткової роботи в навчальних та позашкільних закладах освіти;
  • звіт про виконання доручень заслухати у листопаді, на черговій сесії міської ради.

Довідково

Станом на 26 вересня 2018 року Еколого-натуралістичний центр «Енергія» НВК «Дивосвіт» відвідують 135 дітей; річні витрати (кошти місцевого бюджету) з урахуванням роботи керівників гуртків ЕНЦ на базі інших шкіл становлять 294,834 тис.грн.

Центр позакласної роботи НВК №6 «Перспектива» відвідують 240 вихованців; витрати – 360,865 тис.грн на рік.