Про зміни у пенсійному забезпеченні, які відбулися з 1 січня 2022 року, розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій КОЗАК.

– Які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні з січня 2022 року?

Із січня поточного року проведено перерахунки пенсій у зв’язку із втратою годувальника з числа осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб та особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також відбулися зміни у пенсійному забезпеченні жінок, які народилися у 1962 році.

– Давайте зупинимося на кожній категорії окремо. Які умови перерахунку пенсій особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС?

Пенсії перераховуються тим особам, стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, та особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв’язку із втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа.

– Що є підставою для перерахунку таких пенсій та який середній розмір підвищення по області?

Підставою для перерахунку є Постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2021 р. №1307 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. №1210 і від 26 вересня 2012р. №886» та ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Середній розмір підвищення пенсії по області – 2 629 гривень.

– А які підстави та вимоги до перерахунку пенсій особам, які отримують грошове забезпечення у зв’язку із втратою годувальника з числа осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб?

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2021р. №1052 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2020 р. № 674» проведено перерахунки пенсій у зв’язку із втратою годувальника, призначених відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб». Забезпечено встановлення мінімального розміру пенсійної виплати кожному з непрацездатних батьків та дружині (чоловіку) загиблих, померлих (таких, що пропали безвісти) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції. Мінімальний розмір такої пенсійної виплати з 01.01.2022 – 7 800 гривень.

– Які зміни відбулись у пенсійному забезпеченні жінок, які народилися у 1962 році?

При призначенні пенсій за віком жінкам, які народилися у період з 1 січня 1962 року по 31 грудня 1962 року, встановлено щомісячне підвищення у розмірі 9% пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Жінки, які раніше отримували пенсію по інвалідності, за вислугу років чи у зв’язку із втратою годувальника, при переведенні на пенсію за віком, права на встановлення підвищення не мають.

Розмір підвищення визначається індивідуально та залежить від розміру пенсії жінки, обчисленої з урахуванням набутого нею страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.

Враховуючи, що 60-річного віку жінки, які народилися у 1962 році, досягають у 2022 році, підвищення до пенсії у розмірі 9% встановлюється починаючи з 2022 року.