В Україні з 2018 року стартувала реформа медичної галузі. Про зміни, які відбулися за ці півтора року з реформуванням медицини у місті Жовті Води, розповіла начальник відділу охорони здоров’я виконкому міської ради Валентина БОКА.

Начальник відділу охорони здоров’я нагадала, що відповідно до етапів реформи медичної галузі, у Жовтих Водах меддопомогу жителям міста надають два медичні заклади. Це – комунальні некомерційні підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Жовтоводської міської ради (далі – Центр) та «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради (далі – лікарня).

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Жовтоводської міської ради

У 2018 році у Жовтих Водах, за рішенням депутатів міської ради, створено нову юридичну особу – комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Жовтоводської міської ради, яке з листопада 2018-го надає жовтоводцям первинну медичну допомогу. Очолює Центр головний лікар Проняєв Юліан Миколайович. Роботу медичного закладу забезпечують 103 працівники: 26 лікарів та 45 осіб середнього медичного персоналу.

Відповідно до підписаного у січні 2019 року договору з Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ), фінансування КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, залежно від кількості підписаних декларацій про надання медичних послуг із пацієнтами. Станом на 1 червня п.р. із лікарями Центру укладено 32 тисячі таких договорів, що становить 71,3% від загальної статистичної кількості населення Жовтих Вод.

Депутати Жовтоводської міської ради та виконавчий комітет докладають максимум зусиль для забезпечення коштами медичного закладу, в межах доходної частини бюджету міста. Так, у 2019 році із міського бюджету КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» виділено 2,9 млн грн на фінансування витрат на комунальні послуги; утримання пункту невідкладної допомоги, який є структурним підрозділом Центру; відшкодування вартості рецептів, виписаних для пільгової категорії населення для амбулаторного лікування.

Окрім того, минулого року за рахунок коштів місцевого бюджету було створено умови для своєчасного надання медичної допомоги та покращення діяльності лікувального закладу: забезпечено повну комп’ютеризацію КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги»; придбано медичне обладнання, інструменти та мобільні телефони для кожного лікаря; амбулаторії медустанови оснащено новими електрокардіографами, отоофтальмоскопами, тонометрами тощо.

Наразі перед Центром стоять важливі завдання: покращення якості надання медичних послуг, запровадження «електронної реєстратури», відкриття фельдшерських пунктів у віддалених районах міста, збільшення кількості лікарів загальної практики – сімейної медицини.

Комунальне некомерційне підприємство «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради

Із квітня 2018 року ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» прийнято до комунальної власності територіальної громади міста Жовті Води, а 26 грудня 2018-го даний медичний заклад реорганізовано шляхом перетворення в комунальне некомерційне підприємство «Жовтоводська міська лікарня» Жовтоводської міської ради.

Уже із січня поточного року, як того вимагає реформа медицини в Україні, вищезазначений заклад працює в статусі комунального некомерційного підприємства та надає жовтоводцям, а також жителям навколишніх населених пунктів вторинну медичну допомогу. Очолює лікарню в.о.начальника Тарасьєва Неля Михайлівна. Роботу медичного закладу забезпечують 511 працівників: 92 лікаря та 181 особа середнього медичного персоналу.

У структурі Жовтоводської міської лікарні працює консультативна поліклініка, стаціонарні відділення (терапевтичне, педіатричне, інфекційне, хірургічне, акушерсько-гінекологічне, відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії) та допоміжні лікувально-діагностичні підрозділи.

На утримання медичного закладу у 2019 році виділено 55,7 млн грн, у тому числі: медична субвенція в сумі 34,5 млн грн, кошти Програми радіаційного і соціального захисту населення м.Жовті Води в сумі 1,5 млн грн, кошти місцевого бюджету в сумі 19,7 млн грн.

Із 2020 року в Україні стартує наступний етап медичної реформи – реформування лікарень вторинного рівня. Для підписання договору із Національною службою здоров’я України, а відповідно і отримання коштів за надані послуги вузьких спеціалістів, Жовтоводська міська лікарня повинна бути оснащена необхідним медичним і комп’ютерним обладнанням. Депутати міської ради це добре розуміють, тому підготовчий процес до укладення договору із НСЗУ розпочато ще у 2018 році. За рахунок коштів місцевого бюджету минулого року для лікарні було придбано два кардіографи та комп’ютерну техніку в кількості 18 одиниць, а у 2019-му – напівавтоматичний біохімічний аналізатор, коагулометр напівавтоматичний, вісім комп’ютерів та принтерів. На сесії міської ради, яка відбулася 29 травня п.р., КНП «Жовтоводська міська лікарня» із міської казни на придбання комп’ютерної техніки додатково виділено 480,0 тис.грн. Очікується, що до кінця 2019 року кожне робоче місце лікаря буде оснащене комп’ютером.

Надалі планується, що відділення лікарні будуть розміщені за однією адресою: по вул. Кропоткіна, 16. Щодо цього – наразі за рахунок коштів міського бюджету проводяться наступні заходи: замовлено проектно-кошторисну документацію на реконструкцію приймально-діагностичного відділення на базі акушерсько-гінекологічного корпусу; планується розпочати капітальний ремонт приміщення 3-го поверху акушерсько-гінекологічного корпусу (проводяться тендерні процедури).

Необхідно зазначити, що у 2017-2018 роках за рахунок коштів міського бюджету було капітально відремонтовано покрівлі поліклініки №1, дитячої поліклініки, дитячого соматичного відділення, жіночої консультації, центрального стерилізаційного та акушерсько-гінекологічного корпусу. Загальна площа відремонтованих покрівель – 5016,7 кв.м.

Та, незважаючи на це, й досі залишаються нерозв’язаними наступні проблемні питання: утримання вкрай занедбаних приміщень колишньої СМСЧ-9, яка була підпорядкована Міністерству охорони здоров’я; застаріле медичне обладнання; постійний дефіцит коштів на оплату праці працівників лікарні; незабезпеченість лікарями; недостатність коштів на придбання медикаментів та інше поточне утримання. Окрім того, із 2020 року Національна служба здоров’я України фінансуватиме лише надану пацієнтові медичну послугу, тобто оплата буде здійснюватися за пролікований випадок. Підписати договір із НСЗУ також зможуть і приватні клініки. Відповідно, пацієнт обиратиме сам, до кого звернутися за медичною послугою вторинного рівня. Тому працівникам Жовтоводської міської лікарні необхідно «налаштуватися» на нові відносини з пацієнтом; бачити перед собою, в першу чергу, клієнта, а не хворого; переглянути кадрову політику; оптимізувати витрати на поточне утримання установи; постійно підвищувати кваліфікацію лікарів. Перед адміністрацією і медперсоналом лікарні стоїть украй важливе завдання: докласти максимум зусиль задля забезпечення конкурентоспроможності надання медичних послуг вторинного рівня.

Що стосується кадрової політики обох лікувальних закладів. Міською радою прийнято рішення щодо забезпечення службовим житлом молодих спеціалістів, які приїздять працювати до жовтоводських медустанов. Так, упродовж 2018-2019 років надано службові квартири двом лікарям (один – із КНП «ЦПМСД» та один – із КНП «Жовтоводська міська лікарня»). Також минулого року із метою зниження рівня дефіциту кадрів у Жовтоводській міській лікарні до медзакладу було прийнято на роботу 10-х лікарів-інтернів, 4-х із яких забезпечено службовим житлом за потребою.