25 жовтня 2020 року в Україні відбудуться місцеві вибори. Про нововведення, які варто знати жовтоводцям, а також про те, як змінити місце голосування без зміни виборчої адреси та свої персональні дані у Держреєстрі, розповіли у відділі ведення Державного реєстру виборців.

Нова виборча система

25 жовтня одночасно проходитимуть вибори сільських, селищних і міських голів, старост сіл, селищ та депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах, районних та обласних рад.

Вибори сільського, селищного, міського голови у населених пунктах із менш ніж 75 тисяч жителів відбудуться за мажоритарною виборчою системою відносної більшості. Це означає, що переможе кандидат, який набере найбільшу кількість голосів. У разі, якщо двоє або більше кандидатів отримають однакову підтримку виборців, буде призначено другий тур.

Вибори депутатів до обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад у територіальних громадах із кількістю виборців 10 тисяч і більше проводитимуться за системою пропорційного представництва з відкритими виборчими списками. У такому разі виборець зможе обрати не лише партію, а й кандидата від неї. Голосування за кандидата від партії дає змогу виборцю впливати на черговість його проходження до відповідної ради.

Виборчий бюлетень матиме наступний вигляд:

– визначений жеребкуванням номер кожної організації політичної партії;

– повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером без зазначення номера;

– два квадрати: порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації політичної партії та квадрат із нанесеним трафаретом – для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;

– виборчий список із прізвищами, ініціалами всіх кандидатів та їхніми порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.

Якщо виборець зробив запис (позначку) у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата у депутати, якого підтримує, у графі організації партії, яку він не підтримує, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.

Скільки бюлетенів отримає виборець?

Громадяни, які проживають у населених пунктах із кількістю виборців 10 тисяч і більше, отримають 4 бюлетені. Вони голосуватимуть за:

– голову населеного пункту (у Жовтих Водах – міського голову);

– депутатів міської ради;

– депутатів районної ради;

– депутатів обласної ради.

Зміна виборчої адреси

Відповідно до Виборчого кодексу України та рішення ЦВК, виборець має право змінити свою виборчу адресу без зміни місця реєстрації. Такі нововведення дають змогу українцям голосувати на будь-яких виборах за місцем фактичного проживання. Змінити виборчу адресу можна було до 10 вересня поточного року за допомогою онлайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на сайті Державного реєстру виборців або звернувшись із письмовою заявою та необхідними документами до спеціалістів місцевого відділу Державного реєстру виборців.

Раніше українці, які хотіли віддати свій голос не за місцем реєстрації, змінювали місце голосування лише на одні вибори. І на кожне наступне голосування були змушені проходити цю процедуру наново, а то й змінювати свою виборчу дільницю через суд

Зміна персональних даних

Відповідно до статті 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців», кожен виборець у разі зміни його персональних даних може особисто звернутися до органу ведення Державного реєстру виборців відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Державному реєстрі.

Така заява може бути подана до органу ведення Державного реєстру виборців особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.

Також заява може бути надіслана особою в електронній формі за підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» з використанням мережі Інтернет у встановленому розпорядником Держреєстру порядку. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Заява, надіслана з використанням мережі Інтернет, повинна містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення про результати її розгляду.

Як проголосувати, якщо за станом здоров’я ви не можете пересуватися самостійно?

Виборцю, якого занесено до списку виборців на виборчій дільниці та який за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надасть можливість проголосувати за місцем його перебування. Для цього виборцю потрібно поштою або через інших осіб подати до дільничної виборчої комісії власноруч написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем перебування (із зазначенням місця перебування виборця) та довідку медичної установи про стан здоров’я. Важливо! Документи повинні бути подані до дільничної виборчої комісії не пізніше 20-ї години останньої п’ятниці перед днем голосування.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся за адресою: м.Жовті Води, вул.Гагаріна, 16-А, каб. 9, телефон 6-34-97.

Марина Котова.