ВІЛ-інфекція залишається однією з головних проблем охорони громадського здоров’я, посідає 5-е місце серед причин смерті у світі. За статистикою, кожна п’ята ВІЛ-позитивна людина в Україні – житель Дніпропетровської області, кожна четверта смерть від СНІД у країні – припадає на наш регіон. Проблема ВІЛ/СНІД залишається актуальною і для жителів нашого міста.

Станом на 01.10.2018 року на обліку в кабінеті «Довіра» ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» перебуває 343 пацієнти з діагнозом «ВІЛ-інфекція», з них 13 дітей у віці до 14 років та 1 підліток (у 2-х дітей та підлітка діагноз підтверджено, вони отримують антиретровірусну терапію (далі – АРТ)). Серед ВІЛ-інфікованих – 111 осіб зі СНІДом. Більшість ВІЛ-інфікованих – молоді люди.

Уперше встановлено діагноз «ВІЛ-інфекція» за 9 місяців 2018 року 35 пацієнтам. Перебіг хвороби такий, що перші місяці і навіть роки від інфікування, людина не відчуває в своєму організмі ніяких змін. І тільки коли хвороба починає швидко руйнувати імунну систему, ВІЛ-позитивні люди звертаються по медичну допомогу з приводу тривалих запальних інфекцій, затяжного перебігу вірусних захворювань тощо. Так 30% пацієнтів, узятих під медичний нагляд у 2018 році, мають ІІІ-ІV клінічну стадії ВІЛ-інфекції, тобто були інфіковані 5-10 років тому і звернулися до лікаря, лише маючи прояви хвороби.

Серед узятих під медичний нагляд – 8 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, діагноз у яких перебуває на стадії уточнення. Такі діти спостерігаються й обстежуються, знімаються з обліку як здорові за умови зникнення материнських антитіл у крові після 18 місяців життя. Завдяки активному залученню ВІЛ-інфікованих вагітних до профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, проведення профілактичного лікування дітям, за 9 місяців 2018 року 5 дітей у віці 18 місяців зняті з обліку в зв’язку з відсутністю ВІЛ-інфекції, вони здорові.

Шляхи розповсюдження хвороби

ВІЛ-інфекція – захворювання, яке ослаблює імунітет людини, – вражає переважно людей віком від 25 до 45 років. Головними чинниками розповсюдження ВІЛ є вживання ін’єкційних наркотиків і незахищені статеві стосунки.

Із кожним роком зростає кількість хворих на ВІЛ-інфекцію, які інфікувались статевим шляхом і ніколи не вводили ін’єкційні наркотики. В 2018 році відсоток інфікованих статевим шляхом становить 40,0% проти 33,3% у 2017 році (в області – 60,2%). Така тенденція має місце в Україні і на Дніпропетровщині протягом останніх років, що свідчить про вихід епідемії за рамки споживачів ін’єкційних наркотиків.

Кількість нових випадків СНІДу у ВІЛ-інфікованих у 2018 році зменшилась у 2 рази, порівняно з минулим роком, що пов’язано з проведенням профілактичного лікування опортуністичних інфекцій, у тому числі хіміопрофілактики туберкульозу та збільшенням числа пацієнтів, що отримують антиретровірусну терапію.

Прийом АРТ-терапії

На сьогодні ВІЛ-інфекція – уже не вирок, а хронічне інфекційне захворювання, яке, за умови систематичного лікування, успішно утримується під контролем.

Прийом спеціальної терапії (АРТ), на жаль, не може привести до повного одужання, проте, може повернути до нормального ритму життя, оскільки попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби.

Ефективність АРТ полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові, відновлюється стан імунної системи, людина практично перестає бути заразною для інших. Постійний прийом антиретровірусної терапії (препарати видаються безкоштовно) дає змогу ВІЛ-позитивній людині відчувати себе повноцінним, здоровим членом громади. 

Тільки за останні 3 роки кількість пацієнтів, які отримують АРТ у кабінеті «Довіра» ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» м.Жовті Води, збільшилась у 2,5 рази. На сьогодні АРТ отримують усього 258 осіб. Призначена антиретровірусна терапія в 2018 році 52 пацієнтам.

Завдяки активному залученню пацієнтів до прийому АРТ, смертність від СНІДу в 2018 році зменшилась удвічі.

На жаль, лише кожен четвертий ВІЛ-позитивний мешканець України здав тест на ВІЛ і знає про свій ВІЛ-позитивний статус. Більшість ВІЛ-інфікованих дізнаються про це вже на критичній стадії хвороби, коли призначення лікування вже не може врятувати життя.

ОБОВ’ЯЗКОВО пройдіть тест на ВІЛ, якщо ви:

1. Не знаєте свій ВІЛ-статус та не проходили тест на ВІЛ більше року.

2. Практикуєте секс без презервативу.

3. Споживаєте ін’єкційні наркотики (навіть періодично) або споживали раніше, навіть епізодично.

4. Маєте ознаки зниження імунітету: туберкульоз, повторні та тяжкі грибкові, бактеріальні, паразитарні захворювання.

Пам’ятайте!

Тестування на наявність ВІЛ – важлива частина турботи про своє здоров’я та життя. Рання діагностика та лікування допоможуть зберегти ваше здоров’я.

У ДЗ СМСЧ-9 на базі поліклініки №1 працює кабінет «Довіра» (кабінет №106), де будь-яка особа може безоплатно, за бажанням анонімно, здати кров для тестування на наявність антитіл до ВІЛ безпосередньо в кабінеті.

Телефон кабінету «Довіра» – 066-811-00-68.

Також при зверненні до будь-якого лікаря ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України» можна отримати консультацію та направлення на здачу крові для обстеження на наявність антитіл до ВІЛ.

За інформацією О.О.Марініної, завідувача кабінету «Довіра» ДЗ «СМСЧ №9 МОЗ України», лікаря-інфекціоніста.