21 березня кафе «Веранда» та Смарт кафе «Фа-Соль» заполонили сонячні посмішки. Аби привернути увагу суспільства до людей із обмеженими можливостями, власники закладів вирішили запросити в гості близько двадцяти сімей, в яких виховують особливих діток. Цього дня у світі відзначали Міжнародний день людей із синдромом Дауна.

Це була надзвичайно позитивна зустріч, яка завершилася чаюванням зі смаколиками. Батьки поспілкувалися, а для дітей було проведено майстер-класи. Найбільше вразила велика кількість щирих і радісних посмішок. Емоційно абсолютно не відчувалося різниці з подібними майстер-класами у «Фа-Соль». Тільки для особливих дітей такі зустрічі відбуваються зрідка. Вони дуже радіють можливості поспілкуватися. Важливим є й спілкування для батьків.

Коли Ірина дізналася про діагноз донечки Марійки, перший час була у щоці. «Потрібно було психологічно подолати цей бар’єр… Ти бачиш ці погляди… Спершу було важко», – розповідає сонячна мама. Ірина вважає, що батькам, які виховують особливих діток, у перші часи вкрай необхідна психологічна підтримка. Наразі, за її словами, у Жовтих Водах їм не довелося зустріти жорстокості у свій бік, напроти – більшість людей намагається підтримати. Вона вдячна міському відділу освіти, що такі дітки можуть відвідувати звичайні дитячі садочки, вдячна батькам із групи, з якими не було жодних непорозумінь чи претензій, вдячна багатьом людям, які траплялися у житті і поставилися з розумінням. Хоча така ситуація складається не завжди. Зазвичай люди з особливими потребами приречені на життя у чотирьох стінах, бо у повсякденному житті зустрічають недоброзичливі погляди або жалість, долаючи опір і нерозуміння з боку суспільства. «У нас є права. Давайте не будемо плакати, сваритися, а будемо інтелігентно, але наполегливо їх відстоювати. Сподіваюся, що неприємних інцидентів буде менше, а лояльності і гуманності у нашому суспільстві буде більше», – звертається до батьків Анна Орел, голова ГО «Українська Софія», котра також виховує особливу донечку. Приємно відзначити те, що у нашому місті є приватні підприємці, котрі розуміють, що таке соціальна відповідальність бізнесу. Приміром, кафе «Веранда» вже не вперше долучається до різноманітних соціальних проектів. Власниця кафе Юлія Венгерова не розголошує усі добрі справи, бо вважає це нормою. Зустріч, яку влаштували для «сонячних» дітей, не бажає називати акцією: «Це не акція. Ми просто запросили батьків з особливими дітками до себе у гості. Ми хочемо, щоб вони відчули себе частиною суспільства, щоб до особливих людей не було зверхнього ставлення. Це звичайні люди, звичайні діти! Вони у чомусь навіть кращі, ніж ми, – добріші, світліші, безхитрісні. Ми всіх запрошуємо до себе. Приходьте, спілкуйтеся, обов’язково приводьте з собою дітей. Ми з ними залюбки пограємося».

Сонячна мама Ірина Захарова від імені усіх запрошених батьків висловила вдячність ініціаторам цієї «сонячної» зустрічі: Юлії Венгеровій, Світлані Салтиковій, Миколі Корощенку, адміністрації спецшколи, ПП Рябенко за розміщення оголошень у міському транспорті, Дмитру Чорному за фотосесію «сонечок» та Анні Орел.

За статистикою ВООЗ, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, звичок і освіти. В Україні проживає близько 15 тисяч «сонячних» людей. У Жовтих Водах нині зареєстровано понад 160 дітей з особливими потребами, близько 30 з них мають синдром Дауна.

Цих маленьких і дорослих людей не випадково називають «сонячними», бо вони відрізняються приголомшливою душевністю. Вони щирі, відкриті, позитивні і доброзичливі. Діти з синдромом Дауна обдаровані не менш, ніж звичайні діти. Багато хто має художній талант, музичні і артистичні здібності, схильні до поезії, успішні в спорті і багатьох інших напрямках.

Людмила Новошевська.

Фото Віталія Жушмана.

Відео ПН ТРК «Степ».