Восени у декого із жовтоводці ввійшло за норму спалювати опале листя, а навесні – торішню траву. Чим вищезазначені діяння шкідливі для здоров’я людей та навколишнього середовища, а також який штраф очікує на любителів такого способу прибирання території, розповіли у відділі взаємодії з правоохоронними органами, цивільного захисту та оборонної роботи виконкому міської ради.

Чому спалювати листя і траву – небезпечно

Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно велика. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатний викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовини. Також із листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що в рази посилює забруднення атмосфери. Наприклад, при згорянні поліетиленового пакета в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість із яких отруйні для людини.

Спалювання опалого листя й трави є не менш шкідливим і для навколишнього середовища. Воно призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Через дим від вогнищ страждають дерева. Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. До того ж цей процес збільшує промерзання землі у 2-4 рази. Окрім того, у сухому листі згорають зимуючі комахи, у землі від диму задихаються гризуни. Часто не встигають втекти зайці. Згорають пташині гнізда. Саме зі спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж. Варто зазначити, що густий дим є напівпровідником і здатний стати причиною короткого замикання лінії електропередач.

Що ж робити з опалим листям?

Найбільш дружнім по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Щорічне прибирання листя в парках призводить за 20 років до 50%-го зниження приросту деревини. Те саме відбувається і на присадибних ділянках, у садах. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Корисне використання компосту як прикореневої підкормки дерев і кущів.

За спалювання листя – штраф

Спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів, різноманітних законів України. Так, ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладання штрафу на громадян у розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн), посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1750 грн).

Якщо ви бачите, що спалюють листя – телефонуйте до Нацполіції. Патрульні зобов’язані відреагувати на виклик, виїхати і зафіксувати порушення, склавши протокол. А далі – справа за адмінкомісією, яка ухвалює рішення про штраф.

Бережіть навколишнє середовище, пам’ятайте, це наше здоров’я.