Другий рік поспіль у Жовтих Водах успішно діє міська програма партиципаторного бюджетування. За цей час на розгляд жовтоводців подано 38 проектів на загальну суму більше трьох мільйонів гривень та реалізовано майже всі минулорічні громадські ініціативи. Про результати Бюджету участі обох років та успіхи жовтоводської громади йшла мова під час громадських обговорень, які відбулися 2 листопада у виконкомі міськради.

У Жовтих Водах бюджет участі запроваджений у 2016 році наприкінці червня. Положення про партиципаторне бюджетування (бюджет участі) та міську цільову Програму «Партиципаторне бюджетування (бюджет участі) у м. Жовті Води на 2016-2020 роки» депутати підтримали одноголосно на черговій сесії Жовтоводської міськради 29 червня 2016 року.

Відкриваючи громадські обговорення 2 листопада, міський голова Володимир Абрамов згадав тих, хто стояв у витоків запровадження цієї новації (колишні секретар міської ради В.Гончар та заступник міського голови Є.Глазирін), подякував авторам проектів, побажав їм не втрачати активності й брати участь у бюджеті участі і в подальшому.

«Партиципаторне бюджетування – це унікальна можливість для жовтоводців самостійно визначити, на що саме варто спрямувати бюджетні кошти. Тому я переконаний, що кількість поданих проектів із кожним роком лише збільшуватиметься, – зазначив у своєму виступі міський голова Володимир Абрамов. – Дякую всім учасникам голосування та авторам ініціатив. Завдяки вашій небайдужості та активності Жовті Води за два роки отримали 11 чудових проектів, направлених на покращення життя у місті. Також В.Абрамов висловив сподівання, що наступного року ініціативи будуть дійсно громадськими. «Спортивний та дитячий майданчики, які розташовані поблизу СШ №8, упорядкована територія водойми на Веселій Іванівці, мотузковий парк у Дитячому парку – яскраві приклади проектів, доступ до яких мають абсолютно всі мешканці міста, – сказав очільник Жовтих Вод. – Таким і має бути в подальшому бюджет участі у Жовтих Водах – виключно громадським».

Цьогоріч у рамках реалізації проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи впровадження», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Інститут бюджету та соціально-економічних досліджень», місто при впровадженні бюджету участі отримало інформаційну та організаційно-технічну підтримку. Протягом 2017 року експерти з питань міського бюджету, представники ГО «Подільська агенція регіонального розвитку (м.Вінниця) провели для жовтоводців 11 освітньо-популяризаційних і методологічних заходів, направлених на підвищення рівня обізнаності потенційних учасників у процесах громадського бюджетування.

Координатор бюджету участі Лілія Ковшун (ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», м.Вінниця) у своєму виступі представила результати проекту, проведених заходів та промо-активностей в Україні та у Жовтих Водах; навела статистичні дані по жовтоводському громадському бюджету з платформи ГО SocialBoost; назвала головні труднощі, з якими стикнулося місто на шляху реалізації проектів бюджету участі. Окрім цього, вона відзначила плідну співпрацю авторів проектів із міською владою.

Далі з промовами виступили автори проектів-переможців бюджету участі 2016, реалізація яких відбулася цьогоріч, та 2017 років, які поділилися із присутніми своїми враженнями щодо участі у громадському бюджетуванні.

Зокрема, Віктор Ізергін, голова Громадської ради при виконкомі міської ради, автор проекту 2016 року «Упорядкування прибережених смуг та зони відпочинку на водоймі Весела Іванівка», звернув увагу на те, що потрібно суворо дотримуватись головного принципу бюджету участі – реалізація проекту має бути доступною для більшості населення міста. Також він висловив слушну пропозицію – у проекті слід вказувати дату реалізацію, щоб своєчасно отримати кошти й почати втілювати в життя заплановане.

«Важливо не тільки написати проект, а й знайти прихильників, переконати проголосувати саме за нього», – вважає Вікторія Глєбова, автор проекту 2017 року «Мотузковий парк пригод на деревах «Супергерой» у Дитячому парку». Її ініціатива цього року за кількістю набраних голосів посіла IV місце. «Я агітувала друзів, родичів, сусідів, знайомих; роздавала рекламні листівки з описом проекту; викладала публікації у соціальних мережах», – розповіла В.Глєбова.

Такої ж думки і автор громадської ініціативи, яка зайняла II місце, директор ДНЗ №4 «Калинка» Світлана Кавацюк. «Самотужки бюджет участі не виграти, потрібно об’єднуватися та агітувати. Перш за все, до голосування ми залучили батьків, провели серед них активну рекламну кампанію, створили відео на підтримку нашої ідеї. Результат – 622 голоси».

Про зміни та доповнення, внесені до Програми та Положення про партиципаторне бюджетування у нашому місті, розповіла під час громадських обговорень координатор бюджету участі у Жовтих Водах, начальних відділу економічного та інвестиційного розвитку виконкому міськради Наталя Біленко. «Перш за все, змінено кількість проектів, за які можна буде проголосувати одному жовтоводцю у 2018 році: з трьох – до двох. Окрім того, до розгляду прийматиметься проект, який отримав підтримку не менше 15 мешканців міста (спочатку це число дорівнювало 50), – зазначила Н.Біленко. – Також у разі виявлення штучного збільшення кількості голосів – проект знімається з розгляду».

Щодо етапу реалізації – і у цій частині внесено зміни. Н.Біленко пояснила, що у разі виникнення непередбачуваних обставин, які перешкоджають реалізації проекту, рішенням координаційного комітету та виконкому міської ради його може бути відхилено, а кошти, передбачені на його виконання, будуть перерозподілені на наступний за кількістю набраних голосів.

Наприкінці громадських обговорень Лілію Ковшун, представницю ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» (м.Вінниця), за партнерство в активізації громадськості міста в сфері місцевого самоврядування та надання кваліфікованої інформаційно-промоційної, консультаційної та моніторингової допомоги у впровадженні громадського бюджету на території міста Жовті Води було відзначено Подякою міського голови.