Спілкування досвідчених правозахисників із внутрішньо переміщеними особами, які проживають у нашому місті, та надання їм юридичної допомоги – саме такою була основна мета виїзного консультування, яке відбулося 25 січня у виконкомі міської ради. Захід пройшов у рамках співпраці Жовтих Вод із Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH.

Як пояснила перший заступник міського голови Ірина Олініченко, за результатами тренінгу, який відбувся у травні минулого року, з’ясувалось, що внутрішньо переміщених осіб найбільше турбують питання саме юридичного характеру. Тому, аби вони мали змогу поспілкуватися з досвідченими правозахисниками, отримати кваліфіковану правову допомогу, для них було організовано даний захід.

Загалом виїзне консультування зібрало близько 30-ти внутрішньо переміщених осіб, частина з яких наразі проживає у гуртожитку КВНЗ «Жовтоводський педагогічний коледж» ДОР».

Про те, з якими питаннями найчастіше звертаються до юристів внутрішньо переміщені особи, а також скільком уже вдалося допомогти завдяки проведенню таких заходів, розповіла Юлія Сегеда, адвокат та голова правління ГО «Ліга українських правозахисників». Вона зазначила, що у співпраці з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH представники вищезазначеної громадської організації разом із запрошеними експертами відвідали п’ять міст, у тому числі і Жовті Води. Основна мета виїзних консультувань – надання юридичної допомоги внутрішньо переміщеним особам. А саме: складання заяв, скарг, процесуальних документів, представництво у суді, надання усних чи письмових роз’яснень.

«Завдячуючи проведенню таких заходів, дієву правову допомогу отримали більше 60-ти внутрішньо переміщених осіб, – повідомила Ю.Сегеда. – Здебільшого зверталися щодо соціальних виплат; правомірності нарахувань плати за житлово-комунальні послуги; встановлення фактів народження або смерті у населених пунктах, розташованих на тимчасово окупованих територіях; переміщення через лінію розмежування».

Керівниця ГО «Ліга українських правозахисників» розповіла, що всі виїзні консультування відбувалися за участю фахівців місцевих Бюро правової допомоги. «На жаль, до міст ми приїздим не часто. Тому, аби внутрішньо переміщені особи знали, де вони можуть отримати безкоштовну правову допомогу, до проведення таких заходів залучаємо правників Бюро», – розповіла Юлія Сегеда.

Окрім того, вона зазначила, що за результатами першого тренінгу було підготовлено Меморандум між міською владою, громадською організацією «Нове життя Жовті Води» та балансоутримувачем гуртожитку, в якому проживають внутрішньо переміщені особи. Документ, спрямований на закріплення прав та обов’язків вищезазначених сторін, які виникають у них під час співпраці, розроблено на підставі діючого законодавства.

Довідка

Виїзне консультування відбулося у рамках проекту «Правова та психологічна підтримка вимушено переміщених осіб, що проживають у місцях тимчасового проживання (гуртожитках), та приймаючих громад Дніпропетровської та Запорізької областей», який є складовою проекту «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб». Вищезазначені проекти – одні з Ініціатив інфраструктурної програми для України Німецького уряду, що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH.