Наразі у Жовтих Водах проживає 440 внутрішньо переміщених осіб. І у кожного з них є невирішені проблеми: комусь потрібна правова та психологічна підтримка, а хтось не може самореалізуватися. Аби допомогти внутрішньо переміщеним особам знайти відповіді на найбільш актуальні питання, для них було проведено тренінг. Захід відбувся 5 травня у приміщенні виконкому міської ради у рамках співпраці Жовтих Вод із Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH.

Як пояснила перший заступник міського голови Ірина Олініченко, тренінг проводиться задля спілкування внутрішньо переміщених осіб, які живуть у нашому місті, з досвідченими правозахисниками для вирішення проблемних питань, що не вирішувались упродовж тривалого часу; отримання роз’яснень стосовно застосування норм українського законодавства під час захисту своїх прав, а також для обговорення тем, пов’язаних із самореалізацією у новій громаді та пізнанням самих себе.

І.Олініченко зазначила, що тренерами заходу є досвідчений адвокат, національний експерт Ради Європи з європейських антидискримінаційних стандартів Олена Кречетникова та бізнес-тренер і медіатор Світлана Бережна.

Загалом тренінг зібрав близько 20-ти внутрішньо переміщених осіб, частина з яких наразі проживає у гуртожитку КВНЗ «Жовтоводський педагогічний коледж» ДОР».

За словами Оксани Таргоній, молодшого координатора проектів у Дніпрі компанії GIZ, проекти та ініціативи, які реалізуються Німецьким товариством міжнародного співробітництва у 20-ти населених пунктах України, були створені за результатами урядових домовленостей між Німеччиною та нашою державою, а також за дорученням уряду Німеччини.

Однією із таких Ініціатив інфраструктурної програми для України є проект «Підтримка територіальних громад України у зв’язку зі збільшенням кількості внутрішньо переміщених осіб». Він спрямований на допомогу трьом областям із найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб: Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій. О.Таргоній зазначила, що у рамках виконання проекту «Правова та психологічна підтримка вимушено переміщених осіб, що проживають у місцях тимчасового проживання (гуртожитках), та приймаючих громад Дніпропетровської та Запорізької областей», було проведено тренінги з управління житловими об’єктами, профілактики емоційного вигорання та стресостійкості для керівництва гуртожитків, у яких проживають ВПО, та планується проведення шести тренінгів для ВПО за темою «Права та обов’язки ВПО». Навчання розпочнеться із Жовтих Вод, далі – Кам’янське, Вільногірськ, Славгород, Новомосковськ і наостанок – Запоріжжя. Під час тренінгів представники ГО «Ліга українських правозахисників», які і реалізують вищезазначений проект, розповідатимуть про правову та психологічну підтримку внутрішньо переміщених осіб і приймаючих громад Дніпропетровської та Запорізької областей.

«Інформація, яку почують учасники тренінгу, не буде цілком новою для них, однак важливим є аналіз та вміння користуватись цими знаннями у щоденних ситуаціях, – говорить О.Таргоній. – Наші експерти на конкретних прикладах покажуть життя інших внутрішньо переміщених осіб, які змогли себе реалізувати в нових умовах, а також як на практиці застосовувати те, що прописано у нормативно-правових актах».

Про те, з якими питання найчастіше звертаються до правозахисних громадських організацій внутрішньо переміщені особи, розповіла Юлія Сегеда, адвокат та керівник «Ліги українських правозахисників». Вона зазначила, що, зазвичай, навесні, перед початком вступної кампанії, збільшується кількість звернень щодо безкоштовного навчання дітей внутрішньо переміщених осіб у ВНЗ, їхнього безкоштовного проживання у гуртожитках, отримання соціальної стипендії. Окрім того, внутрішньо переміщених осіб цікавлять питання, пов’язані із соціальними виплатами та гарантіями, отриманням пільгового кредитування на придбання житла, компенсацією вартості комунальних послуг державою.

«ГО «Ліга українських правозахисників» об’єднала адвокатів, юристів, досвідчених осіб, які на волонтерських засадах, безкоштовно надають правову допомогу соціально незахищеним верствам населення, – зауважила Ю.Сегеда. – Наша мета – підняти рівень правосвідомості українців, щоб вони не тільки знали про свої права та обов’язки, а й могли ці знання застосовувати на практиці, отримувати те, що гарантовано державою».

Оксана Таргоній зазначила, що співпраця з Жовтими Водами продовжуватиметься й надалі. Адже між міською владою та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH налагоджено якісну взаємодію. Місто зарекомендувало себе як надійний та довготривалий партнер, із яким ще у 2016 році було підписано Меморандум про співпрацю. Переважно допомога надається внутрішньо переміщеним особам, окрім того триває активна підтримка розвитку адміністративної та соціальної сфери міста. За словами О.Таргоній, наразі планується підписання протоколів про передачу дитячого куточка та IT-обладнання Центру надання адмінпослуг. «Місцеві громади були не готові приймати внутрішньо переміщених осіб, – говорить Оксана Таргоній. – Приміщення, виділені під гуртожитки, були недостатньо облаштовані для проживання. Тому ми терміново підготували проект та почали закуповувати меблі. У минулому році до жовтоводського гуртожитку (вул. Козацької Слави, 6) було завезено ліжка, постільну білизну, побутову техніку». За словами О.Таргоній, задовольнити лише базові потреби людей – недостатньо, потрібно займатися їхнім психологічним станом. Тому пані Оксана сподівається, що та інформація, яка була озвучена під час тренінгу, допоможе присутнім повною мірою реалізувати себе у новій громаді.

Фото Віталія Жушмана.