З метою забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання та розвитку дітей держава реалізує систему заходів, спрямованих на захист їх прав та інтересів, і визначає форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Патронат являється ще однією формою сімейного виховання таких дітей.

Прийнято Закон України від 26 січня 2016 року №936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», в якому гл.20 визначені поняття «патронату над дитиною».

Вивчення проблем запровадження патронатної форми виховання дітей зумовлене, насамперед, потребою розширити сімейні форми влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також визначити заходи соціального захисту, що забезпечуватимуть стабільність функціонування патронату над дітьми.

Метою сімейного патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.

Хто такий патронатний вихователь?

Патронатний вихователь – особа, яка на професійній основі здійснює догляд, виховання і розвиток дитини/дітей, влаштованої/них в її сім’ю.

Хто може стати патронатним вихователем?

– громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінок) і від 35 до 65 років (для чоловіків), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

– мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;

– мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);

– не мають судимості;

– стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

– одна (один) з яких не поєднує виконання обов’язків патронатного вихователя з іншою трудовою діяльністю;

– зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;

– пройшли навчання та отримали довідку, рекомендації за результатами навчання за тренінговою програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

Які основні завдання патронатних вихователів?

– забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;

– соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;

– створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров’ю дитини;

– підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

Які права патронатних вихователів?

– брати участь у розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;

– отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

– визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

– отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

– на супервізію та професійну підтримку;

– представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях у межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

– звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпеченням прав дитини, функціонування сім’ї;

– отримувати пільги, передбачені чинним законодавством.

Яку підтримку будуть отримувати патронатні вихователі?

Патронатні вихователі отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг та кошти на утримання дітей, відповідно до їх віку та кількості. Соціальна допомога на утримання влаштованих дітей виплачується у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місять її перебування.

Етапи запровадження сімейного патронату в Україні:

2008 рік: Міжнародною благодійною організацією «Партнерство кожній дитині» вперше в Україні запроваджено послугу патронату для дітей, які тимчасово не можуть проживати у власних родинах.

2009-2015 рік: Сімейний патронат діє в містах Київ, Бровари, Біла Церква та Узин Білоцерківського р-ну та м. Умань Черкаської області. Всього діє 7 патронатних сімей, в яких пройшли реабілітацію більше 80 дітей, що потребували захисту. Кожна третя дитина повернулася до своїх батьків, інші були влаштовані в сімейні форми виховання. Підготовлено законопроект щодо запровадження сімейного патронату.

2016-2018 рік: Участь в експериментальному запровадженні послуги сімейного патронату в Україні за рахунок субвенції державного бюджету місцевим бюджетам. Міністерство соціальної політики здійснює координацію, методичне забезпечення та моніторинг проведення експерименту за участі Міжнародної організації «Партнерство кожній дитині».

Жовтоводським ЦСССДМ проводиться робота по впровадженню в місті Жовті Води послуги сімейного патронату. Проведено підбір кандидатів у патронатні вихователі, направлена заявка на участь у проекті, зібрано пакет документів. На даний час кандидати в патронатні вихователі проходять навчання в місті Дніпро, яке проводять спеціалісти обласного ЦСССДМ та фахівці Міністерства соціальної політики.

Детальну інформацію щодо створення патронатної сім’ї можна отримати, звернувшися до Жовтоводського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул. Ціолковського, 11. тел. 3-20-40, 5-60-54