Відокремлений прийом хворих із ознаками ГРВІ чи COVID-19, черги біля амбулаторій, а ще – по сто хворих на день на одного лікаря. Саме так нині працює Центр первинної медико-санітарної допомоги (далі – ЦПМСД). Детальніше про роботу медиків «первинки» в умовах карантину розповів керівник закладу Юліан ПРОНЯЄВ.

Ю.Проняєв повідомив, що із березня поточного року через пандемію коронавірусу, всі заклади охорони здоров’я перейшли на карантинний режим роботи. Проте кількість звернень до сімейних лікарів та терапевтів щодо захворювання на ГРВІ та інші недуги лише зросла. Так, наприклад, 27 листопада по медичну допомогу із симптомами респіраторної вірусної інфекції звернулися 319 жовтоводці. А це уп’ятеро більше, ніж за весь попередній тиждень.

«Сьогодні лікарі Центру первинної медико-санітарної допомоги працюють зі значним навантаженням. Вони залучені до амбулаторного лікування пацієнтів із підозрою або встановленим COVID-19 та ГРВІ, забору матеріалу для проведення ПЛР-тестування, у тому числі у складі мобільних бригад, виїздять до хворих, ведуть поточний прийом, а ще – консультують по телефону», – розповідає керівник ЦПМСД.

Наразі, за словами Юліана Проняєва, задля запобігання підвищення рівня захворюваності на ГРВІ та COVID-19 серед жовтоводців, адміністрацією медустанови спільно з міською владою розроблено «маршрут хворого» та розділено потоки пацієнтів. Як у дорослій, так і у дитячій поліклініках облаштовано окремий вхід для тих, хто звертається із ознаками ГРВІ. Перш ніж потрапити на прийом до лікаря, таким пацієнтам вимірюються температура тіла, артеріальний тиск та рівень кисню у крові. Наступний візит до лікарні призначається на конкретний час, тому потреби стояти хворому у черзі із самого ранку немає.

«Так, наразі є певні труднощі з організацією прийому жовтовоців із симптомами ГРВІ. Але повірте, ми робимо все, що у наших силах, – говорить Ю.Проняєв. – На сьогодні троє із семи лікарів ЦПМСД хворіють, двоє – у «декретній» відпустці. Медичний персонал виснажений та практично на грані. Адже тривале носіння захисного костюма, безперервний потік хворих, ненормований робочий день емоційно та фізично знесилюють абсолютно всіх».

Керівник Центру первинної медико-санітарної допомоги зазначив, що жодному пацієнту, котрий звертається по медичну допомогу не було відмовлено. Медперсонал веде прийом хворих навіть після закінчення зміни. Він також повідомив, що до роботи на відокремленому «грипозному» прийомі залучено ще одного лікаря на умовах сумісництва із Жовтоводської міської лікарні. Тобто прийом хворих щоденно вестимуть у дві зміни чотири медики (два – із 08.00 до 12.00 та два – із 12.00-18.00).

Юліан Проняєв зауважив, що при появі симптомів ГРВІ чи COVID-19 необхідно зателефонувати до кол-центру КНП ЦПМСД (тел. 067-807-20-94, 067-807-20-95, 050-779-61-47). Медичний працівник, враховуючи симптоми пацієнта, скоординує його дії для подальшого обстеження та лікування. Керівник медзакладу зазначив, що при погіршенні самопочуття (температура тіла 38 і вище, кашель, утруднене дихання) варто негайно дзвонити у «швидку». Він також закликав жовтоводців, які мають симптоми ГРВІ, утриматися від відвідування лікарні.

Щодо забору біоматеріалу у пацієнта для проведення ПЛР-тесту на COVID-19. Ю.Проняєв повідомив, що на базі амбулаторії №2 (дитяча поліклініка) облаштовано спеціальний бокс із окремим входом із боку будівлі. Забір матеріалів проводиться щосереди із 14.00 до 17.00 та щонеділі із 12.00 до 16.00. Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги зауважив, що направлення на ПЛР-дослідження видає лікар, який при цьому керується наказом Міністерства охорони здоров’я України №722 від 28.03.2020 року (зі змінами).

Тобто, якщо у хворого відсутні характерні симптоми коронавірусу, медпрацівник не має права виписувати йому направлення на проходження безкоштовного тестування. Проте пацієнт може пройти ПЛР-дослідження та дослідження методом ІФА за свій кошт. У Жовтих Водах такі тести виконують приватні клініки та лабораторії «Здоров’я» (тел. 066-005-80-10), «Профімед Сервіс» (тел. 095-862-37-01), «ДіаСервіс» (тел. 067-619-03-03) та «Сінево» (тел. 044-205-00-20).

Наостанок розмови керівник ЦПМСД подякував усьому медперсоналу закладу за їхню роботу, витримку, силу, відданість та вірність справі. А жовтоводців укотре закликав без нагальної потреби не відвідувати лікарню, не займатися самолікуванням та із розумінням поставитися до ситуації. Будьте здорові та бережіть себе!

Марина Котова.
Фото автора.