Упродовж січня-червня поточного року команда однодумців, до складу якої ввійшли представники міської влади, виконкому міськради, соціальних установ та громадського сектору, працювала над покращенням системи надання соцпослуг у Жовтих Водах. За цей час було проведено десятки різноманітних заходів, зокрема, конкурс мінігрантів на реалізацію соціальних ініціатив. У підсумку – завдяки відкриттю у місті «Трудової майстерні для особливих людей», у Жовтих Водах впроваджено нову соцпослугу, спрямовану на соціалізацію осіб з обмеженими можливостями.

Як усе починалося

Директорка Жовтоводського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмила Скиба розповіла, що із грудня 2018 року по червень п.р. у Жовтих Водах за фінансової підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH та у співпраці із МБО «Партнерство «Кожній дитині» було реалізовано проєкт «Розвиток соціальних послуг, дружніх до сім’ї, дітей та молоді». Одним із результатів майже піврічної роботи великої команди однодумців стало відкриття у місті «Трудової майстерні для особливих людей» та впровадження нової соціальної послуги, спрямованої на соціалізацію осіб з обмеженими можливостями.

«Прагнення до змін та нововведень потрібно доводити не на словах, а на ділі. Лише спільними зусиллями державного та громадського секторів можна досягти успіху, – переконана Л.Скиба. –Як приклад, участь голови ГО «Назустріч долі» Людмили Шокотько у вищезазначеному проєкті. Вона не лише пройшла відповідне навчання, а й повірила у власні сили, змогла об’єднати навколо себе ще більшу кількість однодумців, налагодила співпрацю з українськими та міжнародними благодійними фондами. А ще пані Людмила стала переможницею конкурсу мінігрантів та отримала кошти на реалізацію своєї ініціативи».

Як виникла ідея створення трудової майстерні

Л.Шокотько – не тільки голова правління ГО «Захист прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень «Назустріч долі», а й викладачка Жовтоводської спеціальної загальноосвітньої школи. Тому вона не з чуток знає про проблему соціалізації молоді з особливими потребами у нашому місті.

«Щороку зі спецшколи випускаються юнаки та дівчата, котрі надалі за станом здоров’я не можуть здобувати професійну освіту. Наразі у Жовтих Водах таких людей налічується більше 30-ти. Усі вони – повнолітні особи із порушеннями інтелекту, які потребують денної зайнятості, – розповідає Людмила Шокотько. – Здебільшого цих хлопців і дівчат вважають «зайвими» у суспільстві. Хоча, це сильні і вольові люди, які здатні навчатися, працювати і вдосконалюватися. Тому наше з вами завдання – дати їм шанс стати повноправними членами суспільства, створити для них потрібні умови для самореалізації».

За словами пані Людмили, одним із прикладів соціалізації осіб з особливими потребами є залучення їх до роботи у трудових майстернях. У них вони можуть не лише розвивати власні здібності та навички, виготовляти різноманітні поробки, а й цікаво проводити час, спілкуватися один з одним.

«Ідея відкриття у Жовтих Водах «Трудової майстерні для особливих людей» виникла завдяки участі в одному із семінарів, який проходив у виконкомі міськради у рамках проекту «Розвиток соціальних послуг, дружніх до сім’ї, дітей та молоді», а також багаторічному досвіду роботи ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», до складу якої входить ГО «Назустріч долі», – розповідає Л.Шокотько. –Остаточно у необхідності реалізації задуманого ми впевнилися після проведення загальноміського форуму, який дав змогу нашій громадській організації обговорити з учасниками заходу та експертами найбільш болючі для нас питання».

Завзяття та прагнення пані Людмили до покращення системи надання соцпослуг у нашому місті оцінили і представники МБО «Партнерство «Кожній дитині». Її проєкт «Трудова майстерня для особливих людей» було визнано одним із переможців конкурсу мінігрантів на реалізацію соціальних ініціатив. Завдяки цьому ГО «Назустріч долі» отримала майже 42 тисячі гривень безповоротної фінансової допомоги на придбання необхідного обладнання та матеріалів для майбутньої майстерні із виготовлення свічок. Окрім того, аби дітям було цікавіше вчитися, а ранкові руханки проходили веселіше, було придбано мультимедійний проектор, стаціонарну та блютуз колонки.

Щодо старту занять у новоствореній свічкарні. Свою роботу «Трудова майстерня для особливих людей» розпочала у вересні поточного року. Наразі її відвідують більше 10-ти осіб. Переважно це хлопці та дівчата з аутизмом, синдромом Дауна та ДЦП. Усі вони – надзвичайно різні, у кожного – свій світ. Але у трудовій майстерні всі знайшли спільну мову, адже тут панує дружня та привітна атмосфера.

Своїми враженнями від відкриття у Жовтих Водах свічкарні для людей з особливими потребами поділилася Людмила Смірнова. Жінка прийшла на заняття, аби підтримати свою доньку Олену. Дівчина має другу групу інвалідності.

«Чудово, що у місті відкрито таку майстерню. Оленка із задоволенням сюди приходить. Вона просто «розквітла», її не впізнати. Радіє моя дитина, радію і я», – поділилася Людмила Семенівна. Також жінка зазначила, що залучення її доньки до творчої роботи, позитивно вплинуло і на усю родину. За її словами, відкриття у нашому місті свічкарні згуртувало жінок, які виховують «особливих» діток, навчило їх проявляти ініціативу у розв’язанні певних проблем, а не тільки чекати від когось допомоги.

Плани на майбутнє

Л.Шокотько розповіла, що наприкінці жовтні поточного року ГО «Назустріч долі» традиційно візьме участь у Всеукраїнському конкурсі соціальних майстерень, який проходить у рамках звітно-виборчої конференції ВГО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень». На розсуд журі від Жовтих Вод буде представлено вироби, виготовлені руками вихованців громадської організації: поробки із паперу та декоративні свічки.

Післямова

Як бачимо, «Трудова майстерня для особливих людей» дала старт розвитку у нашій громаді соціальних послуг, дружніх до сімей, дітей та молоді. Адже для кожної людини, тим паче з особливими потребами, є вкрай важливо бути повноцінним членом суспільства. Так, це тільки початок, проте – це рішучий крок до створення в майбутньому соціального підприємництва.

Тож якщо ви чи ваші рідні або близькі маєте особливі потреби, «не замикайтесь» у собі, не сидіть у «чотирьох стінах» – долучайтеся до виготовлення свічок у трудовій майстерні. За додатковою інформацією звертайтеся до голови ГО «Назустріч долі» або до Жовтоводської спеціальної загальноосвітньої школи, яка знаходиться за адресою: вул.Козацької Слави, 25. А ми вітаємо ГО «Назустріч долі» та усю жовтоводську громаду з успішним впровадженням у нашому місті нової соціальної послуги. Закликаємо всіх містян не стояти осторонь проблем Жовтих Вод, проявляти активність та допомагати тим, хто того потребує!

Марина Котова.
Фото автора.