Із настанням осінньо-зимового періоду починається зростання інфекцій верхніх дихальних шляхів і на їх фоні виникають епідемічні спалахи грипу. Що варто знати про цей вірус та як від нього вберегтися, розповіли у відділі охорони здоров’я виконкому міськради.

Грип – одне з найпоширеніших вірусних інфекційних захворювань, для якого характерні симптоми вираженої інтоксикації, ураження верхніх дихальних шляхів у вигляді кашлю, чхання, головний біль, слабкість, схильність до ускладнень, зумовленими вторинною бактеріальною флорою внаслідок ослаблення імунної системи організму токсинами вірусу грипу.

Вірус грипу схильний до постійної мінливості, тому в природі постійно циркулюють декілька видів вірусу грипу: А, В, С. Шлях передачі інфекції – повітряно-крапельний. Джерелом інфекції є хвора людина, яка найбільш заразна в розпал захворювання. Тривалість заразного періоду 4-7 днів. На грип так само можна заразитися через предмети домашнього вжитку, якими користується хворий: посуд, носовичок, рушник, при рукостисканні, при поцілунку.

Захворювання починається гостро – через кілька годин після зараження з підвищення температури тіла до 38-40 градусів, може бути озноб, сильний головний біль, болі в очних яблуках, в області живота. У дітей до 3-х років захворювання може починатися із блювоти, непритомності, судом. Токсична дія вірусу грипу на нервову і серцево-судинну системи проявляється різкою блідістю, мармуровістю шкірних покривів із синюшним відтінком, різними кровотечами (носовими, крововиливи в слизові оболонки, в шкіру та ін.). У дітей раннього віку може з’явитися осиплість голосу, «гавкаючий» кашель, утруднене дихання.

Грип не тільки тимчасово виводить з ладу тисячі людей, а й завдає серйозної шкоди їх здоров’ю. Але особливо небезпечний грип ускладненнями. Спостереження показують, що зі 100 хворих на грип у середньому у 8 розвиваються пневмонії. Крім пневмонії ускладненням може бути запалення носових, лобових пазух (гайморит, фронтит), а також середнього вуха (отит) та ін. Слід також зазначити, що грип може викликати загострення хронічних захворювань, тому тим, хто страждає на хронічні захворювання, треба особливо ретельно дотримуватися всіх заходів профілактики грипу.

Ефективним методом попередження захворювання на грип є вакцинопрофілактика. Також важливо в період епідемій якомога менше відвідувати місця скупчення людей. Дуже важливим моментом є своєчасне звернення хворих за медичною допомогою. При появі вищевказаних симптомів необхідно викликати лікаря додому!

Якщо в сім’ї є хворий на грип, необхідно дотримуватися таких правил: перш за все, йому слід, по можливості, виділити окрему кімнату і всі необхідні предмети індивідуального догляду (рушник, посуд, нові хустки тощо). У кімнаті, де знаходиться хворий на грип, необхідно проводити вологе прибирання не менше 3-х разів на день, провітрювання. Хворому на грип необхідно суворо дотримуватися постільного режиму, виконувати призначення лікаря. В жодного разі не слід вдаватися до самолікування, особливо без призначення лікаря застосовувати антибіотики та сульфаніламідні препарати. На вірус грипу вони не діють, але викличуть звикання тих бактерій, які постійно перебувають в організмі.

Особи, які доглядають за хворими на грип повинні дотримуватися наступних правил: одягати маску, яку після кожного використання необхідно прасувати гарячою праскою; після годування хворого, миття посуду після нього, прибирання приміщень – мити руки з милом.

Пам’ятайте, грип – далеко не невинне захворювання! Результат одужання буде залежати від спільних дій лікаря і пацієнта!