Згідно із ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» з 1 квітня 2020 року в Україні стартував другий етап медичної реформи. Він полягає у тому, що майже всі комунальні медичні заклади країни (районні, міські, обласні) фінансуватимуться відповідно до укладених договорів із Національною службою здоров’я (далі – НСЗУ). Про нововведення розповіла начальник відділу охорони здоров’я виконкому міської ради Валентина БОКА.

В.Бока повідомила, що відповідно до другого етапу медичної реформи, з 1 квітня в Україні запрацювала Програма медичних гарантій – перелік послуг, які пацієнт може отримати безкоштовно. Скористатися нею мають право громадяни України, а також особи, прирівняні до них. Для отримання безкоштовної спеціалізованої допомоги пацієнт повинен мати направлення від лікаря «первинки» чи лікаря-куратора. Відповідно спочатку хворий має підписати декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром. Ті, хто не укладе договір про надання медпослуг, із 1 квітня вимушені будуть сплачувати за планову меддопомогу. Проте надання невідкладної та екстреної допомоги є безкоштовним абсолютно для всіх, незалежно від наявності декларації з лікарем. Також Валентина Бока зазначила, що направлення від сімейного лікаря/терапевта не потрібне для лікування у гінеколога, психіатра, стоматолога та нарколога.

Окрім безкоштовного переліку гарантованих медичних послуг, із першого квітня пацієнт отримує і можливість вільного вибору вузькопрофільного спеціаліста та стаціонару лікарні. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина захоче лікуватися. Національна служба здоров’я України заплатить тому медичному закладу, який обере пацієнт.

Що стосується міста Жовті Води. Станом на 1 квітня поточного року НСЗУ підписано договори з 1524 закладами спеціалізованої медичної допомоги, у тому числі й з КНП «Жовтоводська міська лікарня». Тож жовтоводці, а також мешканці сусідніх сіл та районів зможуть безкоштовно отримати у лікарні нашого міста наступні медичні послуги:

1) амбулаторна вторинна (спеціалізована) медична допомога дорослим та дітям, включаючи медичну реабілітацію та стоматологічну допомогу. Дітям до 16 років стоматологічна меддопомога надається безкоштовно, дорослим – у разі ургентного (невідкладного) випадку.

2) хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;

3) стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;

4) медична допомога при пологах;

5) діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини;

6) лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії;

7) стаціонарна паліативна медична допомога дорослим та дітям;

8) гістероскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);

9) езофагогастродуоденоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);

10) колоноскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією);

11) цистоскопія (діагностична/з ендоскопічною маніпуляцією).

Окрім того, завдяки придбанню сучасного медичного обладнання лікарня має можливість укласти договір із НСЗУ на надання діагностичних послуг.

В.Бока повідомила, що на сьогодні в структурі Жовтоводської міської лікарні працює консультативна поліклініка, стаціонарні відділення на 152 ліжка (терапевтичне, педіатричне, інфекційне, хірургічне, акушерсько-гінекологічне), відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії та допоміжні лікувально-діагностичні підрозділи. Чисельність працівників лікарні станом на 1 червня п.р. становить 480 штатних одиниць, фактично зайняті 470 одиниць.

Щодо вартості медичних послуг за Програмою медичних гарантій. Начальник відділу охорони здоров’я виконкому міської ради розповіла, що тарифи затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020р. №65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році». Пунктом 7 Постанови передбачено, що «Вимагати та отримувати оплату від пацієнтів або їх представників за такі медичні послуги забороняється». У пункті 10 цієї ж Постанови зазначено, що «Надавачі медичних послуг зобов’язані забезпечити наявність та застосування під час надання пацієнтам медичних послуг, що підлягають оплаті НСЗУ, всіх медичних виробів, витратних матеріалів та лікарських засобів, передбачених Національним переліком основних лікарських засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. №333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», необхідних для надання таких послуг відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я та специфікацій.

На запитання, чи передбачені кошти у місцевому бюджеті на утримання Жовтоводської міської лікарні, Валентина Бока повідомила наступне. Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України, кошти виділено на:

– співфінансування оплати медичних послуг для покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв закладів охорони здоров’я, які належать відповідним територіальним громадам;

– фінансування місцевих програм розвитку та підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, які належать відповідним територіальним громадам, та місцеві програми надання населенню медичних послуг понад обсяг, передбачений Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення.

На сьогодні із міського бюджету КПН «Жовтоводська міська лікарня отримує кошти відповідно до таких програм:

– державна цільова програма радіаційного та соціального захисту населення м.Жовті Води на 2013-2022 роки, затверджена ПКМУ №579 від 25.06.2012 р.;

– міська «Програма розвитку надання медико-санітарної допомоги мешканцям м.Жовті Води на 2018-2022 роки», затверджена рішенням Жовтоводської міської ради від 20.12.2017 року №1225-35(І)/VII (зі змінами);

– міська «Програма протидії поширенню інфекційних соціально-небезпечних хвороб у м.Жовті Води на 2018-2020 роки», затверджена рішенням Жовтоводської міської ради від 25.10.2017 року №1079-33(І)/VII (зі змінами).

В.Бока зазначила, що загалом із міського бюджету на 2020 рік міській лікарні виділено 21,4 млн грн, зокрема, на:

– покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв – 8,5 млн грн;

– придбання сучасного медичного обладнання – 4,4 млн грн. На сьогодні через систему «ProZorro» придбано камеру дезінфекційну, систему ультразвукову діагностичну, систему рентгенівську, гістероскоп із відеосистемою, ендоскопічну систему з відеогастроскопом та відеоколоноскопом. Рентгенапарат передадуть приймально-діагностичному та хірургічному відділенням лікарні. Після отримання дозволу на експлуатацію від комітету Державної інспекції з ядерного регулювання України, він буде використовуватися за призначенням.

– співфінансування оплати медичних послуг, що надаються в рамках програми Державних гарантій медичного обслуговування населення м.Жовті Води. Це: забезпечення жителів міста медикаментами при стаціонарному лікуванні – 1,0 млн грн; забезпечення хворих харчуванням при стаціонарному лікуванні – 0,4 млн грн; підготовка кадрового резерву в частині утримання за кошти місцевого бюджету лікарів-інтернів – 0,5 млн грн; забезпечення роботи медичної комісії для проведення приписки громадян, робота військово-лікарської комісії – 0,2 млн грн; соціальний захист населення міста (відшкодування вартості пільгових рецептів при амбулаторному лікуванні хворих, пільгове зубопротезування) – 1,5 млн грн; виконання протипожежних заходів у дитячому соматичному відділенні, акушерському корпусу, поліклініці №1 – 0,4 млн грн.

Разом із цим, за прогнозними розрахунками, незважаючи на фінансування із НСЗУ у сумі близько 34 млн грн, КНП «Жовтоводська міська лікарня» до кінця фінансового року матиме дефіцит коштів. Це, перш за все, пов’язано з підвищенням розміру мінімальної заробітної плати та придбанням медикаментів для хворих, які перебувають у стаціонарних відділеннях.

Тому, за словами начальника відділу охорони здоров’я виконкому міськради, перед лікарнею сьогодні стоять серйозні виклики в частині ефективного та раціонального використання коштів, отриманих від Національної служби здоров’я України. Керівництву медзакладу необхідно оптимізувати витрати, у першу чергу ті, що спрямовуються на утримання обслуговуючого персоналу. Як варіант, можна передати виконання послуг із прибирання на аутсорсинг. Також необхідно вжити максимум зусиль для залучення пацієнтів. А це можливо завдяки створенню комфортних умов для перебування хворих, забезпечення лікарні професійними кадрами та сучасним обладнанням. Адже чим більше пацієнтів звертатиметься по допомогу до медзакладу, тим більше коштів він отримуватиме від Національної служби здоров’я.

Наостанок В.Бока повідомила приємну новину. Із травня у Жовтоводській міській лікарні працює новий лікар-рентгенолог, а упродовж липня-серпня, після проходження інтернатури, до роботи приступлять анестезіолог, педіатр, два травматологи та терапевти. Загалом шість лікарів.

Довідково

Медична допомога буває первинною, вторинною і третинною.

Первинна ланка – це сімейні лікарі, педіатри та терапевти.

Лікарні вторинного рівня надають спеціалізовані та більш складні послуги, наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб.

У лікарнях і амбулаторіях третинної ланки лікують за допомогою високотехнологічного обладнання і високоспеціалізованих процедур.

Марина Котова.