10 листопада у приміщенні виконавчого комітету Жовтоводської міської ради відбулася виїзна нарада керівників підприємств водопостачання та водовідведення області за участю міського голови м.Жовті Води, представників обласної ради, департаменту ЖКГ ОДА, працівників Жовтоводського водоканалу. Нарада була присвячена реалізації регіональної програми «Питна вода Дніпропетровщини на 2006-2020 роки».

Мета проведення наради – відпрацювання інвестиційних проектів

Заступник голови Дніпропетровської обласної ради Валерій Безус повідомив, що з Жовтих Вод розпочалася серія виїзних нарад щодо підготовки внесення змін до Програми «Питна вода Дніпропетровщини на 2006-2020 роки». Головна мета цієї роботи – відпрацювати інвестиційні проекти по кожному з водоканалів, які належать до обласної власності в нашому регіоні.

«Ми маємо приділити пріоритетну увагу нашим підприємствам, зробити усе, щоб отримати максимальні інвестиції на розвиток підприємств водозабезпечення та водовідведення. В цій серії нарада по Жовтоводському водоканалу, водопостачанню міста є першою», – сказав В.Безус. Він також зазначив, що нарада дасть можливість зрушити з місця питання щодо фінансування проектів, пов’язаних із модернізацією системи водозабезпечення та водовідведення міста Жовті Води. Разом із департаментом ЖКГ ОДА інтенсивно відпрацьовуються зміни до регіональної програми з тим, щоб зробити її менш декларативною, а значно більш предметною. За словами В.Безуса, у цій програмі уже на 2017 рік мають бути відображені не тільки масштабні проблеми водозабезпечення, а реальні проблеми комунальних водоканалів, що перебувають в обласній власності. Заступник голови облради зауважив, що одним із потужних підприємств області є Жовтоводський водоканал і йому слід приділити дуже серйозну увагу.

15032192_1775432256034700_8270657253793324197_n

Міський голова Володимир Абрамов у вітальній промові схвально відгукнувся про те, що область звернула увагу на проблему водопостачання, котра стосується не тільки міста Жовті Води, а й інших міст області і України.

На думку мера, Жовтоводський водоканал є одним із кращих в області. Разом із тим, усі розуміють проблеми та негативні наслідки щодо якості питної води, пов’язані з експлуатацією застарілих водопровідних мереж. Він висловив сподівання, що підсумки наради наблизять усіх до вирішення порушених проблем.

15055778_1775432299368029_6397984450970847877_n

Павло Хазан: «Те, що в нас у крані – не є питною водою»

До участі в нараді був залучений Павло Хазан – депутат обласної ради, член постійної комісії з енергозбереження та екології, відомий експерт у цій галузі, насамперед, з екологічних питань.

У своїй промові П.Хазан звернув увагу на те, що Жовті Води є одним із найбільш забруднених міст Європи, що, звичайно, негативно позначається на довкіллі та здоров’ї мешканців. Тому для обласної ради, для профільної комісії з питань екології і енергозбереження Жовті Води є важливим ключовим місцем, де, дійсно, треба оптимізувати усі можливості і ресурси для того, щоб поступово починати відновлювати і відтворювати здорове життя в цьому населеному пункті.

«Питання питної води в цьому контексті є одним із найбільш важливих і ключових питань, – сказав П.Хазан, – оскільки поки що, на жаль, і в Дніпропетровській області, і взагалі по всій Україні, те, що в нас у крані – не є взагалі питною водою, і воно не відповідає державному стандарту «Вода питна». Це всі чудово знають, про це говорять, але поки що жодних серйозних зрушень немає. Звичайно, люди вимушені проводити доочищення цієї питної води, хто як може, наскільки у кого дозволяють фінансові можливості. Хтось може поставити фільтри за 20 тис. євро в приватному домогосподарстві, а хтось може купити фільтр за 200 грн і якось доочищувати воду. Звичайно, нас дуже непокоїть це питання, оскільки організації, які провадять постачання питної води, повинні людям продати воду, яка відповідає державному стандарту».

Павло Хазан також звернув увагу на те, що будь-який вплив на здоров’я людини може бути обчислений у фінансовому еквіваленті. І коли мова заходить про залучення інвестицій, то покращення якості питної води і є інвестиціями у наше життя і життя майбутніх поколінь.

«Я впевнений, що ми отримаємо вагомий результат, і проект щодо питної води може стати важливим пілотним проектом, на якому ми зможемо показати всій області, як це потрібно робити, – зазначив П.Хазан. – Ми ставимо за мету зробити так, щоб якість питної води, як мінімум, відповідала державному стандарту. В світі існують технології очищення питної води, тож не потрібно щось винаходити. Ми маємо використовувати ці технології, науковий і інженерний потенціал наших фахівців».

Проекти Жовтоводського водоканалу

У своїй доповіді директор КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» Євген Іванов повідомив, що міська програма «Питна вода м.Жовті Води на 2006-2020 рр.» була затверджена рішенням міської ради 13.07.2005 р. і була спрямована на реалізацію політики щодо забезпечення населення якісною питною водою у достатній кількості і згідно з вимогами ЗУ Про загальнодержавну програму «Питна вода України на 2006-202 рр.» та ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання». Міська програма увійшла до аналогічної обласної. У 2008 році рішенням міської ради до програми були внесені зміни щодо перенесення термінів виконання деяких заходів. Є.Іванов нагадав, що регіональна програма розбита на три етапи: 2005-2010, 2011-2015, 2016-2020 рр.

15056354_1775432352701357_8542701229221712476_n

За два етапи були розроблені та запроваджені наступні проекти: впровадження технології знезараження питної воли гіпохлоридом натрію на водоочисних спорудах НФС №3 – загальна вартість 555 тис. грн; запровадження частотного регулювання на НС І і ІІ підйому, реконструкція НС №1 і НС ІІ підйому (І черга) – загальна вартість 697,2 тис. грн; реконструкція НС №1 І НС ІІ підйому (ІІ черга) – 4,4 млн грн; реконструкція вузла обліку стічних вод каналізаційних очисних споруд – 27 тис. грн; переведення на автономне опалення деяких об’єктів Водоканалу – 807,8 тис. грн; встановлення приладів обліку води на НФС №4 – 250 тис. грн. Загальна сума виконаних робіт за планом реалізації заходів – 6,8 млн грн.

Розроблено проект і розпочаті роботи за проектом – НС №1 і НС ІІ підйому (ІІІ черга), початок у 2007 р.: загальна вартість робіт – 7,8 млн грн, освоєно – 2,04 млн грн, для завершення необхідно 5,8 млн грн.

Розроблені і запропоновані для включення до Програми та очікують фінансування 12 проектів на загальну суму 115,9 млн грн.

Частково не виконано пункт програми – проект реконструкції дренажно-розподільчої системи швидких однопоточних фільтрів на НФС №4. Цей проект розроблений у 2011 році, за рахунок коштів підприємства пройшов експертизу і був затверджений у січні 2012 р., включений до переліку проектів із реалізації заходів, передбачених загальнодержавною програмою «Питна вода України». Управлінням ЖКГ ОДА, як замовником будівництва, був проведений у 2012 році тендер, визначено переможця – підприємство «Укрбудреконструкція», виконавцем робіт був отриманий дозвіл на виконання цих робіт. Співфінансування за рахунок коштів місцевого бюджету і підприємства пройшло, але з державного бюджету фінансування не відбулося.

Щодо планування ІІІ етапу (2016-2020 рр.) виконання робіт. Водоканалом були підготовлені і внесені на розгляд міської ради заходи для внесення до міської програми «Питна вода м.Жовті Води» на 2016-2020 рр. Вони передбачають охорону джерел питного водопостачання, розвиток і реконструкцію систем водопостачання, підготовку кадрів, моніторинг і контроль якості у сфері питного водозабезпечення.

Євген Іванов розповів, що підприємством заплановано фінансування за рахунок власних коштів за такими розділами: підготовка і перепідготовка, підвищення кваліфікації спеціалістів водопровідно-каналізаційного господарства, проведення моніторингу у сфері питного водозабезпечення. Водоканал запропонував виконання ряду робіт на умовах співфінансування (підприємство, міський, державний бюджет), а саме: будівництво і реконструкція каналізаційних очисних споруд (є 2 готових проекти на суму 6,3 млн грн), реконструкція і заміна аварійних каналізаційних мереж і споруд (4 проекти на суму 12,5 млн грн), будівництво і реконструкція станції водопідготовки (5 проектів на суму 16,9 млн грн), реконструкція і заміна аварійних водопровідних мереж і споруд (2 проекти на суму 11,1 млн грн), оснащення лабораторії контролю якості води і очистки стічних вод сучасним контрольно-аналітичним обладнанням (10 найменувань приладів на загальну суму 1,7 млн грн). Загалом, пропозиції і заходи розраховані на 5 років і на загальну суму 51,5 млн грн. Серед цих заходів є першочергові, які необхідно виконати у 2017 році: закінчення робіт за проектом реконструкції НС №1 і НС ІІ підйому (ІІІ черга); реконструкція дренажно-розподільчої системи швидких однопоточних фільтрів на НФС №4 (загальна вартість 1,9 млн грн), капремонт прийомного резервуару КНС «Південна» – 1,1 млн грн; реконструкція складу хлору на водопровідно-очисних спорудах НФС №4 із впровадженням обладнання для запобігання забруднення атмосферного повітря – 4,8 млн грн.

За словами директора Жовтоводського водоканалу, якщо зазначені заходи будуть прийняті міською радою, увійдуть до програми «Питна вода Дніпропетровщини» і будуть профінансовані, це дасть серйозний поштовх для розвитку і удосконалення системи водопостачання та водовідведення міста Жовті Води і прилеглих н.п. Кіровоградської області і П’ятихатського району.

Обговорення. Підсумки

Під час наради із промовою виступила заступник директора КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» Олена Харитонова, яка розповіла про час окупності запропонованих підприємством проектів, їх загальну вартість та економічний ефект від запровадження. Аналізуючи діяльність Жовтоводського водоканалу, говорилося, зокрема, про удосконалення існуючої на підприємстві гідравлічної моделі, придбання та використання сучасного шукача витоків.

Про заходи із модернізації водопровідного господарства, виконані упродовж 2016 року, доповіли керівники Аульського, Марганецького та Верхньодніпровського водоканалів.

Підсумовуючи обговорення, Валерій Безус ще раз акцентував увагу на тому, що програму «Питна вода» необхідно зробити більш «живою», виписати її більш чітко, що вона була зрозумілою для громади. Усі заходи мають бути обґрунтовані з точки зору цінності для власника підприємства, і для споживача. Подавати пропозиції слід не якимись великими списками на страшні суми, треба перетворити їх на чіткі показники, які дозволять громадам розуміти цей процес. «Оскільки громада в даній ситуації виступає інвестором, то люди повинні розуміти, заради чого виділяються кошти і який ефект має бути від проведених заходів. Окрім цього, слід також говорити і про терміни окупності запроваджуваних проектів. – сказав В.Безус. – У нас має змінитися філософія відносин. Ми знаємо, якщо профінансуємо з бюджету певну суму, то отримаємо ефект, регіон буде розвиватися на зовсім іншому рівні, і, в тому числі, будуть іншими показники тих же податків, економічної активності тощо. Така логіка відносин може нас вивести на зовсім інший рівень прийняття рішень, значно ефективніший. Можливо, це звучить трохи ідеалістично, але цим шляхом треба почати рухатись».

По завершенні наради її учасники побували на НФС №4. В.Безус та В.Абрамов узгодили питання проведення в Жовтих Водах підсумкової наради з питання реалізації програми «Питна вода Дніпропетровщини».

img_0733

Наталя Сіра.

Фото: Віталій Жушман, регіональна газета «Вісник краю».

Відео: ТРК «Жовта Річка».