Як знайти себе в списках виборців? Що робити, якщо іменне запрошення на вибори так і не надійшло? Як тимчасово змінити місце голосування? Відповіді на ці та інші питання надав начальник відділу ведення Державного реєстру виборців Максим ГОРЯ.

У чому полягає рівне виборче право?

Вибори Президента є рівними: громадяни України беруть участь у відповідних виборах на рівних засадах. Кожен виборець має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, на якій він включений до списку виборців. Участь громадян України у виборах Президента є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

Коли і де можна знайти себе у списках

Вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року. Дільничні виборчі комісії утворюються відповідними окружними виборчими комісіями не пізніш як за вісімнадцять днів до дня виборів – до 13 березня 2019 року.

Попередні списки виборців складають органи ведення Державного реєстру виборців. До них включаються громадяни України, яким на день виборів виповнилося 18 років і які мають право голосу. Виборець може бути включений до списку тільки на одній виборчій дільниці.

Орган ведення Державного реєстру виборців не пізніш як за вісім днів до дня виборів передає примірник попереднього списку виборців та виготовлені іменні запрошення дільничній виборчій комісії. Тобто не пізніше ніж 22 березня 2019 року на виборчих дільницях з’являться попередні списки виборців.

Дільнична виборча комісія наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення. Тобто з 23 березня кожен бажаючий може підійти на свою виборчу дільницю та перевірити, чи правильно вказано його прізвище, ім’я, по батькові та виборча адреса. Окрім того, вищезазначені особисті дані можна перевірити за допомогою он-лайн сервісу «Особистий кабінет виборця» на веб-сторінці «Державний реєстр виборці» (www.drv.gov.ua). Важливо! Перевірте точність усіх особистих даних згідно із записом у паспорті.

Йдучи на вибори, не забудьте паспорт (або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України)), військовий квиток – для військовослужбовців. За закордонним паспортом можна голосувати лише на закордонних виборчих дільницях, створених при МЗС України.

Дільнична виборча комісія не пізніше ніж за п’ять днів до дня виборів – тобто 24 березня – надсилає кожному виборцю іменне запрошення, в якому повідомляється про включення його до попереднього списку виборців, адресу дільничної комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування. Виборцям, стосовно яких є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, повідомляється, що вони зможуть голосувати за своїм місцем перебування.

Громадянин має право звернутися до своєї дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцем знаходження виборчої дільниці щодо допущених помилок. Зокрема, невключення, неправильного включення або виключення зі списку виборців, наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися тощо. Заява може бути подана не пізніш як за п’ять днів до дня виборів і розглядається виборчою комісією протягом одного дня.

Тимчасова зміна місця голосування

Із початком виборчої кампанії кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси (відповідно до ч.3 ст.7 ЗУ «Про Державний реєстр виборців», ст.35 ЗУ «Про вибори Президента України»).

Щоб тимчасово змінити місце голосування, потрібно надати до органу ведення Державного реєстру виборців або за виборчою адресою заяву та підтверджувальні документи, що людина в день виборів перебуватиме за конкретною адресою. Це можуть бути право власності, право оренди (копія договору), довідка про відрядження, довідка з місця навчання. Зробити це потрібно особисто, не пізніш як за п’ять днів до дня голосування. При цьому мати при собі оригінали і копії документів.

Посвідчення про тимчасову зміну місця голосування діє одноразово.

Як голосувати внутрішньо переміщеним особам

Згідно із Постановою Центральної Виборчої Комісії, виборці, виборча адреса яких знаходиться на території АРК та міста Севастополя, тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, межі та перелік яких визначаються в порядку, передбаченому Законом «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», можуть не додавати до заяви підтверджуючі документи щодо тимчасової зміни місця голосування.

Як проголосувати, якщо за станом здоров’я ви не можете пересуватися самостійно?

Виборцю, якого занесено до списку виборців на виборчій дільниці та який за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надасть можливість проголосувати за місцем його перебування. Для цього виборцю потрібно поштою або через інших осіб подати до дільничної виборчої комісії власноруч написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем перебування (із зазначенням місця перебування виборця) та довідку медичної установи про стан здоров’я. Важливо! Документи повинні бути подані до дільничної виборчої комісії не пізніше 20-ї години останньої п’ятниці перед днем голосування.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся за адресою: м.Жовті Води, вул.Гагаріна, 16-А, каб. 9, телефон 6-34-97.