Затоплення квартири – один із головних ризиків мешканців багатоквартирних будинків, якому може піддатися кожен, і який неможливо передчасно передбачити. Як потрібно діяти у такому випадку, розповіли у рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» спеціалісти Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.   

Якщо домовитись із винуватцями «потопу» не вдається мирним шляхом, необхідно звертатись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди при залитті квартири.

Згідно з Конституцією України, загальними положеннями цивільного права, власність недоторканна, кожен має право володіти, розпоряджатися майном на свій розсуд, однак, наявність власності передбачає також і відповідальність за те, щоб майно не стало джерелом шкоди для інших власників.

Відповідно до Цивільного кодексу України власник житлового приміщення несе відповідальність за утримання його в належному стані. Відповідно, якщо збиток усе таки заподіяний, у власника, винного в цьому, виникають зобов’язання щодо його компенсації. Загальне правило, встановлене ст.1166 – 1167 Цивільного кодексу України, говорить, що власник пошкодженого майна має право пред’явити претензію винній особі з пропозицією відшкодувати збиток у добровільному порядку. Звичайно, якщо розмір збитку великий, у винуватця не виникає бажання врегулювати конфлікт шляхом досягнення домовленостей з постраждалою стороною, і тоді єдиним шляхом залишається варіант вирішення конфлікту через суд.

Як потрібно діяти у випадку залиття квартири?

1. Для визначення винуватця затоплення квартири необхідно зафіксувати сам факт затоплення. Для цього треба звернутися до голови ОСББ/компанії-управителя і запросити фахівця для складання акта. Звернення-заявку варто подати письмово і зберігати другий примірник із відміткою про отримання.

2. Акт складається у трьох примірниках – для сторін інциденту і для адміністрації установи. При складанні акта необхідно запросити власників (наймачів) квартири, з якої відбувається затоплення. Акт може бути довільної форми, однак у ньому в обов’язковому порядку повинно бути зазначено: дата складання акта, адреса квартири, попередня причина затоплення. Якщо встановити причину затоплення неможливо, в акті вказується про необхідність проведення спеціальної експертизи. Також в акті необхідно вказати: детальний опис усіх пошкоджень і збитків, завданих через залиття; підписи всіх осіб, які брали участь в огляді квартири; примітки як потерпілого, так і того, хто завдав збитки, якщо такі є, або якщо сторони вважають акт не повним.

3. Встановлення джерела затоплення – ключовий момент у справі, адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. Залежно від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування і експлуатацію інженерних систем, з яких відбулось залиття, винним у ситуації може виявитись як неуважний сусід зверху, так і адміністрація установи (ОСББ чи інша управляюча компанія).

4. На думку деяких фахівців, ще до суду має сенс провести незалежну експертизу, за свій рахунок, яку необхідно замовити в організації, яка спеціалізується на складанні проектно-кошторисної документації і має відповідну ліцензію. Безумовно, висновки такої експертизи будуть мати більшу вагу, ніж самостійні приблизні розрахунки. Якщо частково або повністю ремонтні роботи після затоплення вами уже проведені, зберігайте чеки та квитанції, отримані при придбанні будівельних та інших ремонтних матеріалів – усі вони також будуть доказами в суді обґрунтування розміру понесеної вами шкоди.

Якщо залиття було настільки великим, що пошкоджені меблі та техніка, не зволікайте із проведенням товарознавчої експертизи, яка зможе надати обґрунтований розрахунок збитків у цьому напрямку.

Таким чином, для подачі позову до суду про відшкодування шкоди, заподіяної затопленням квартири, в наявності необхідно мати наступні документи:

– акт про затоплення квартири, бажано з інформацією про причини затоплення;

– документи, що підтверджують право власності або володіння квартирою;

– висновок експерта про розмір збитку.

За більш детальною інформацією з даного питання та інших правових питань ви можете звернутись до Жовтоводського бюро правової допомоги: бульвар Свободи, 62 (4-й під’їзд), тел. 050-505-28-33.

Телефон всеукраїнської гарячої лінії 0-800-213-103 (цілодобово, безкоштовно).