Система захисту дітей, планування самостійного життя, підтримка дітей та молоді під час виходу з-під опіки – такими були основні теми дводенного тренінгу для представників органів місцевого самоврядування та громадських організацій, які працюють на терені захисту прав дітей, а також прийомних батьків, батьків-вихователів та патронатних вихователів.

Захід відбувся 18-19 жовтня на базі Дитячої бібліотеки ЦНТКіД ДП «СхідГЗК». Основна тема тренінгу – «Безпека і благополуччя дітей у громаді».

Вікторія Мельниченко, тренер МГО «Міжнародний центр розвитку і лідерства», під час спілкування з учасниками заходу розповіла, що для того, аби забезпечити дітям безпеку та благополуччя, необхідно створити системний підхід у розвитку соціальних послуг у громаді. Завдання працівників соціальної сфери – впроваджувати найкращі практики у сфері захисту дітей, враховуючи їх потреби, інтереси, зважаючи на їх думку у прийнятті рішень, що стосуються їх власного життя. Такі практики мають базуватися на передовому вітчизняному та світовому досвіді, цінності дитини та сім’ї.

Наприкінці другого дня тренінгу директор ЦСССДМ Людмила Скиба разом із начальником служби у справах дітей Наталією Применко презентували проект «Впровадження послуги наставництва в місті Жовті Води». Метою даного проекту є запровадження в місті соціальної послуги наставництва для підготовки дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, до самостійного життя. Підготовка має здійснюватись шляхом розвитку фізичного, духовного та інтелектуального потенціалу дитини, розвинення впевненості у власних силах, формування культурних і моральних цінностей, сприяння становленню як відповідальної та успішної особистості.

Що ж таке наставництво?

Згідно із законодавством України наставництвом є добровільна безкоштовна діяльність наставника з надання дитині-сироті, дитині, позбавленій батьківського піклування, яка проживає в установі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, індивідуальної підтримки і допомоги в підготовці до самостійного життя. Передбачається, що наставництво здійснюється за відповідним договором між наставником та ЦСССДМ. Для укладання договору про наставництво потрібна згода дитини (без згоди – тільки у випадку, якщо дитина за віком або станом здоров’я не може усвідомити факт наставництва). Наставником може бути повнолітня дієздатна особа, яка пройшла курс підготовки з питань виховання та соціальної адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за відповідною програмою, затвердженою центральним органом влади, і уклала договір про наставництво.

Після презентації проекту виступив міський голова Володимир Абрамов. У своїй промові він зазначив, що часто діти не готові до самостійного життя. «Стати дорослим означає взяти на себе відповідальність за своє матеріальне забезпечення, духовний розвиток, здоров’я, свої вчинки та їхні наслідки перед суспільством, – переконаний очільник міста. – По-друге, підготовка до дорослого життя пов’язана із психологічними зусиллями. Поступово підліток вчиться прогнозувати свою поведінку в різних життєвих ситуаціях, одержувати необхідну інформацію, аналізувати її, застосовувати для досягнення своїх цілей. Тому саме від нас, дорослих, залежить, якими будуть наші діти».

Заключним етапом навчання стало проведення 20 жовтня у приміщенні виконавчого комітету семінару-круглого столу для опікунів та піклувальників на тему: «Забезпечення прав і найкращих інтересів дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, під час влаштування їх на виховання в сім’ю (усиновлення, опіка, ПС, ДБСТ)».

Під час заходу представники відділів виконавчого комітету, Жовтоводського відділу поліції, УПСЗН, Жовтоводського бюро правової допомоги надали інформацію з важливих питань для опікунів та піклувальників: про соціальний захист дітей, їх оздоровлення та відпочинок; про забезпечення прав дітей під час навчання; про відповідальність за правопорушення, вчинені дітьми; про право на отримання безкоштовної правової допомоги; про державну допомогу на дітей, які перебувають під опікою.

Фото Віталія Жушмана.