8 липня міський голова Володимир АБРАМОВ провів брифінг, під час якого озвучив питання реорганізації ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», передачі майна ІП «Стратегія» в господарське управління Водоканалу, благоустрою Жовтих Вод.

Реорганізація ДП «СхідГЗК»

Володимир Абрамов зазначив, що на сьогодні основним питанням, яке хвилює міську владу та всю жовтоводську громаду, є подальша доля комбінату. Адже саме від стабільної роботи ДП «СхідГЗК» залежать надходження до місцевого бюджету. Наразі містоутворююче підприємство є основним наповнювачем міської казни, лідером зі сплати податків на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) в абсолютному вираженні.

Чому постало запитання про подальше функціонування «СхідГЗК»? Очільник Жовтих Вод пояснив, що комбінат – єдине в Україні і найбільше в Європі підприємство з видобутку та переробки уранової руди – зіткнувся з проблемами фінансового характеру. Річ у тім, що дохідна частина ДП «СхідГЗК» формується, здебільшого, за рахунок реалізації уранового оксидного концентрату (далі – УОК) за договором із ДП «НАЕК «Енергоатом». Ціна на УОК, визначена за Методикою НКРЕКП, є меншою порівняно з 2018-им на 33% і не відповідає реальному стану та можливостям підприємства. У підсумку – вже у IV кварталі поточного року на комбінат може очікувати банкрутство та 0,5 млрд грн збитків.

В.Абрамов розповів, що завдяки допомозі двох народних депутатів України вихід із ситуації знайдено. 11 березня поточного року міністр енергетики та вугільної промисловості І.Насалик підписав наказ про реорганізацію ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» шляхом приєднання до ДП «НАЕК «Енергоатом». Це означає, що комбінат після погодження вищезазначеного документа Кабінетом Міністрів України стане відокремленим підрозділом «Енергоатома». Таке рішення, на думку міського голови, забезпечить сталу роботу підприємства.

Очільник Жовтих Вод зазначив, що колись із подібною проблемою стикнулося і ДП «НВК «АтаМ». Наразі підприємство, яке після реорганізації стало відокремленим підрозділом ДП «НАЕК «Енергоатом» успішно працює та входить до десятки найбільших платників ПДФО міста.

Окрім того, Володимир Абрамов висловив сподівання, що прийняті влітку минулого року до комунальної власності територіальної громади Жовтих Вод об’єкти соціальної інфраструктури «СхідГЗК» (Палац культури та Спортивно-оздоровчий комплекс) у майбутньому будуть передані на баланс «Енергоатома». Адже коштів у місцевому бюджеті на їх утримання у повній мірі не вистачає. Міський голова зауважив, що рішення про прийняття культурно-спортивних об’єктів до комунальної власності громади міста було вимушеним і не ухвалити його депутати не могли. Він також повідомив, що містоутворююче підприємство, незважаючи на фінансові труднощі, не залишило свої «надбання» без підтримки. Відповідно до меморандуму про співпрацю та партнерство між «СхідГЗК», Східною об’єднаною організацією профспілки та міською радою до бюджету Жовтих Вод на утримання двох установ у IV кварталі 2018 року надійшло 1,5 млн грн, у I кварталі 2019-го – 1 млн грн.

Коли готувалася стаття, стало відомо, що 10 липня поточного року Кабінет Міністрів України схвалив реорганізацію ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» шляхом його приєднання до держпідприємства «НАЕК «Енергоатом» (із подальшим доопрацюванням проекту).

Про передачу будівель та майна ІП «Стратегія» у власність громади міста

В.Абрамов зазначив, що чудово пам’ятає історію становлення ІП «Стратегія», адже одразу після закінчення аспірантури, за розподілом Московського вишу він працював там із 1988 року. Навчальний заклад тоді стрімко розвивався, проводив навчання студентів очного і заочного відділення. Загалом – близько двох тисяч осіб. Проте, на певному етапі інститут зіткнувся з проблемою недобору абітурієнтів, у підсумку – там залишилася замала кількість студентів (близько 200 учнів). Як пояснив міський голова, навчальний заклад став дуже дорого коштувати обласному бюджету. Тому власником – Дніпропетровською облрадою – було прийнято рішення про його ліквідацію.

Щодо передачі у власність громади нашого міста будівель ІП «Стратегія» та майна, що в них знаходиться. Володимир Абрамов повідомив, що міська влада була готова прийняти до комунальної власності цілісний майновий комплекс інституту та планувала розмістити там Єдиний центр надання адміністративних та соціальних послуг. Про дану позицію обласне керівництво було завчасно проінформоване. Окрім того, було направлено декілька листів, звернення депутатів Жовтоводської міської ради на ім’я голови Дніпропетровської облради, голови Дніпропетровської облдержадміністрації та директора департаменту освіти і науки ОДА з проханням розглянути питання щодо передачі до комунальної власності територіальної громади Жовтих Вод будівлі та майна закладу. На жаль, усі звернення, а також виступ міського голови В.Абрамова на засіданні постійної комісії обласної ради з питань комунальної власності та житлово-комунального господарства залишилися без уваги.

За словами очільника Жовтих Вод, відповідно до рішень Дніпропетровської облради, частину майна КВНЗ «ІП «Стратегія», яке можна використовувати в навчальному процесі, передано Жовтоводському педагогічному коледжу та Західно-Дніпровському центру профтехосвіти. Решту – в господарське управління КП «Жовтоводський водоканал» ДОР». Чому керівництво області не розглянуло пропозицію міськради щодо передачі у власність громади Жовтих Вод цілісного майнового комплексу інституту, для міського голови досі залишається незрозумілим. Адже Водоканал не має достатніх фінансових ресурсів для обслуговування належним чином отриманого майна, що призведе до неможливості його подальшого використання. Окрім того, Володимир Абрамов зазначив, що із прийнятих обласною радою рішень випливає ще одне питання – хто буде сплачувати до міського бюджету за оренду землі під будівлями колишнього ІП «Стратегія».

Благоустрій міста

Говорячи про вивезення сміття з території Жовтих Вод і косіння трави, міський голова зазначив, що це болючі питання для усієї громади. Так, проблеми є, намагаємося їх розв’язувати.

За інформацією В.Абрамова, загалом із початку року з території міста вивезено 1450 кубічних метрів сміття та майже 152 куба із міських кладовищ. Робота велася за наступними адресами: вул. 8-го Березня, вул.Ціолковського, вул.Хмельницького, вул.Кропоткіна, вул.Гагаріна, район готелю «Дружба», вул.Козацької Слави, вул.Заводська, вул.Європейська, парк Слави, бульвар Свободи, район маг.«Моноліт», район Палацу культури, в’їзд зі сторони м.Кривий Ріг, вул.Ярослава Мудрого, вул.Горького, вул.Маяковського, вул.Першотравнева, вул.Франка, вул.М.Грушевського, кладовища «Водобуд» та «Кулинівка».

Очільник Жовтих Вод знову звернув увагу на ставлення жовтоводців до свого міста. Йдучи вулицями, можна помітити новеньку купу побутових відходів, якої ще вчора не було. За містом також сміття вистачає, особливо на Веселоіванівській водоймі, так званому «Дитячому пляжі» та поблизу деяких гаражних масивів.

На запитання, хто ж засмічує місто, міський голова відповів: «Самі мешканці». Як приклад він навів той факт, що зі встановленням минулого року на бульварі Свободи нових урн для сміття та декількох контейнерів, ситуація із санітарним станом даної території суттєво не змінилася. Ті, хто звик кидати під ноги недопалки, папірці, пляшки та інше сміття, продовжують робити це й надалі.

Що стосується прибирання та благоустрою міських територій. У Жовтих Водах ці роботи виконують відповідно до виграних тендерів через систему ProZorro працівники КП ВЖРЕО та ФОП Ларіонов. Загалом за шість місяців поточного року прибрано 347,69 тис.кв.м., викошено 110,2 тис.кв.м., здійснено заходи із догляду за квітниками (розпушування, прополювання, поливання, висадження квітів). Роботи проводилися на площі Миру, бульварі Свободи, у парку Слави, по вул.Кропоткіна, вул.Гагаріна, вул.Хмельницького, вул.Франка, вул.8-го Березня, вул.Заводська, по вул.Паркова, вул.Маяковського, вул.Шевченка, вул.Європейська, вул.Козацької Слави, у парку другого мікрорайону, сквері «Надія», по пров.Запорізький, пров.Вокзальний, вул.Горького, пров.Мирний, пров.Філатова, пров.Пирогова, пров.Панфілова тощо.