Напередодні святкових дат – Дня міста і Дня шахтаря – міський голова Володимир Абрамов розповів про ті позитивні зрушення в життєдіяльності Жовтих Вод, які дають підстави вважати, що наше місто має гарні перспективи розвитку.

Виконання бюджету міста

«Головний показник діяльності міста – це виконання дохідної частини загального фонду бюджету м.Жовті Води», – зазначив Володимир Абрамов. Він із приємністю повідомив, що за перше півріччя 2018 року планові показники із власних доходів міського бюджету виконано на 118,7%. Кошти від перевиконання, а це мільйони гривень, будуть спрямовані, перш за все, на потреби бюджетних установ, а також на благоустрій, освітлення та інші напрямки задля забезпечення належного функціонування міста.

За показником перевиконання плану з власних надходжень Жовті Води посідають І місце серед аналогічних міст Дніпропетровщини. Для порівняння, місто Тернівка, яке посідає друге місце, виконало планові показники дохідної частини свого бюджету на 111,8%.

За словами В.Абрамова, на сьогодні позитивна тенденція щодо перевиконання міського бюджету зберігається. Очільник Жовтих Вод нагадав про те, що 60% наповнюваності бюджету міста становлять надходження від податку з доходів фізичних осіб. Найбільшу суму податку сплачує до міської скарбниці містоутворююче підприємство ДП «СхідГЗК» – цього року в середньому близько 7 млн грн щомісяця. В.Абрамов подякував керівництву, трудовому колективу, профспілковій організації комбінату за сумлінну роботу на благо міста. Далі за сумою внеску до бюджету за липень п.р. серед комерційних підприємств йдуть ПрАТ «Гарант Метиз Інвест» – сплачено 575,3 тис. грн, за підсумками року очікується близько 6 млн грн; ТОВ «Білмакс» – близько 400 тис. грн; ВП «АтаМ» – 430 тис. грн; ТОВ «Юнайтед Табако» – близько 300 тис. грн; ТОВ «Позитрон» – понад 150 тис. грн. Окрім цього, свою лепту в наповнення бюджету міста вносять бюджетні установи.

Серед інших складових дохідної частини – орендна плата за землю, єдиний податок. За цими показниками – також суттєве перевиконання.

Міський голова зауважив, що в Жовтих Водах створено належні умови для розвитку бізнесу, про що свідчать наступні цифри: на початок 2018 року в місті було зареєстровано 531 юридичну особу, станом на липень – 547; зареєстрованих фізичних осіб-підприємців на 01.01.2018 р. було 2158, станом на сьогодні – їх 2190.

Зайнятість населення. Інвестиції

Щодо зайнятості жовтоводців. «Згідно з офіційними даними, кількість осіб, зареєстрованих у міському центрі зайнятості як безробітні, порівняно з минулим роком, зменшилася», – сказав міський голова. На це впливають певні чинники, зокрема, частина людей виїздить на роботу за кордон. Тому наразі в місті спостерігається проблема нестачі кадрів, і не обов’язково висококваліфікованих. Важко знайти робочі руки на вільні вакансії, які є наявними на підприємствах Жовтих Вод.

Щоб місто жило і розвивалося, потрібні інвестиції. Сьогодні це – облаштування на занедбаних землях Жовтих Вод сонячних електростанцій. Наразі швидкими темпами забудовуються ділянки по вул.Казакова та вул.Маяковського. Підприємство, котре збирається розмістити сонячні батареї на зазначених ділянках, планує втілити проект у життя до кінця поточного року. Місту це дає робочі місця для жовтоводців, надходження до бюджету від орендної плати за землю. В.Абрамов повідомив, що згідно з рішенням міської ради під час процесу будівництва орендна плата за використання земельних ділянок є пільговою і становить 1% від грошової оцінки землі. А коли там розпочнеться експлуатація побудованих об’єктів, ставка зросте до 3%. Ось на цих пільгових умовах надходження до бюджету міста від орендної плати за землю цих двох ділянок до кінця року становитимуть понад 400 тис. грн. У майбутньому сума надходжень складе понад 2 млн грн. Очільник міста зауважив, що зазначені земельні ділянки ніколи раніше не використовувались, вони за складом ґрунтів не придатні для ведення сільського господарства, заросли чагарниками.

Ремонт доріг і покрівель

За рахунок ДніпроОДА, обласної ради в Жовтих Водах було виконано капітальний ремонт шести вулиць, таких як: Першотравнева, Заводська, Залізнична, Ярослава Мудрого, Козацької Слави, Франка.

За кошти місцевого бюджету здійснюються тільки поточні ремонти внутрішньобудинкових проїздів, вулиць, ямковий ремонт доріг. Але обсяги проведених ремонтів рік від року зростають.

Для порівняння: у 2015 році було відремонтовано 1300 кв.м вулиць і 108 кв.м внутрішньодворових проїздів; у 2018 році виконано поточний ремонт вулиць площею 4313 кв.м і внутрішньодворових проїздів – 960 кв.м. Цього року планується також виконати ремонт частини вул.Горького та внутрішньодворові проїзди за кошти Програми радіаційного та соціального захисту населення м.Жовті Води. Вперше за 10 років відремонтовано тротуар по вул.Козацької Слави.

Щодо капітального ремонту покрівель. Тут також простежується позитивна динаміка. Якщо у 2015 році було капітально відремонтовано покрівлі лише на двох будинках, то у 2017-му – на десяти. На жаль, коштів на капремонт усіх покрівель, які цього потребують, у міському бюджеті не вистачає. Однак, і цього року на цей напрямок були виділені асигнування на рівні 2017-го.

Освітлення. Благоустрій

За словами В.Абрамова, одним із пріоритетних напрямків роботи міської влади є забезпечення належного функціонування освітлення міста. Постійно проводяться роботи із заміни ламп та відновлення електроліній. Так, у 2016 році було замінено 600 ламп і ліквідовано пориви більш ніж на 2 км електромереж; у 2017 році, відповідно, замінено 605 ламп і відновлено 2 км електроліній.

«Жовті Води завжди славились своїми зеленими насадженнями. Їх у нас, дійсно, дуже багато. Але дерева з часом старіють, деякі стають аварійними і потребують знесення, – сказав міський голова. – На проведення зазначених робіт також потрібні кошти. Тим не менше, у 2015 р. було знесено 58 дерев, у 2016 р. – 108, у 2017 р. – 63, у 2018 р. (станом на сьогодні) – 74. Санітарна обрізка: у 2015 р. було обрізано 79 дерев, у 2016 р. – 146, у 2017 р. – 104, у 2018 р. планується виконати санітарну обрізку 100 дерев».

Призначення керівників

«Одна з моїх передвиборних обіцянок – призначення керівників комунальних підприємств на конкурсних засадах, – сказав очільник міста. – Вперше в Жовтих Водах було затверджено Положення про конкурсний відбір керівників і впроваджено процедуру обрання. Що це дає? По-перше, у конкурсі можуть взяти участь усі бажаючі, по-друге, це – публічність призначень». В.Абрамов зазначив, що у місті на конкурсних засадах призначаються також керівники закладів освіти і медицини. Таким чином уже обрано очільника неприбуткового комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та директора ліцею природничо-наукового навчання.

До речі, що стосується освітньої реформи. За словами мера, міською радою прийнято рішення про автономію закладів освіти з 1 січня 2019 року. Освітні установи отримуватимуть кошти з бюджету міста за відповідною формулою, яка має бути розроблена до жовтня п.р. За цією формулою кожен начальний заклад отримуватиме кошти, відповідно до певних показників, серед яких – і рівень наповнюваності.

Історія виникнення свят

Володимир Абрамов нагадав жовтовдцям історію виникнення вищезазначених свят.

Згідно з дослідженнями історика і краєзнавця Микити Яковича Гриба, колишнього директора СШ №5, який вивчив і описав історію Жовтих Вод від кочівників-скіфів до сучасного міста, на території Жовтих Вод розташовані скіфські кургани, датовані ІІ тисячоліттям до нашої ери. Найстарішим населеним пунктом, який увійшов до складу міста Жовті Води, є село Весела Іванівка, у минулому Рижково. Йому понад 200 років. Виникнення селища Жовта Ріка пов’язане з початком гірничих розробок. У 1895 році підприємець Львов разом з інженером шляхів сполучення Боруцьким взяли в оренду у селян Веселої Іванівки 870 десятин землі і заклали на цих землях у 1898 році Весело-Іванівський рудник. У 1900 році власником рудника стало гірничопромислове товариство «Жовта Ріка». Із того часу, власне, й розпочалася поступова розбудова селища.

22 травня 1957 року Указом Президії Верховної ради УРСР селище міського типу Жовта Ріка було перейменоване на місто Жовті Води, віднесене до міст обласного підпорядкування Дніпропетровської області.

День міста, згідно зі Статутом Жовтих Вод, відзначається не 22 травня, а разом із Днем шахтаря – наприкінці серпня.

Володимир Абрамов зазначив, що є корінним мешканцем Жовтих Вод, любить своє місто, бачить перспективи його розвитку, й бажає усім жовтоводцям благополуччя й добробуту: «Мешканці повинні розуміти: усе, що діється навколо, залежить тільки від нас. Будете працювати, буде належний результат. Тож, із нагоди відзначення святкових дат, бажаю усім жовтоводцям міцного здоров’я, натхнення, віри у свої сили та завтрашній день. Шануйте своє місто, дбайте про нього та пишайтеся тим, що ви – жовтоводці!»

Підготувала Наталя Сіра.