Із проблемою реєстрації в Україні дітей, які народилися на тимчасово окупованій території України, зіткнулися сотні українських громадян. Про процедуру отримання батьками свідоцтва про народження дитини розповіли у міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану.

Для отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилася на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України (АР Крим, м.Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей), батькам, родичам, їхнім представникам або іншим законним представникам дитини необхідно:

1. Звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольної легітимній владі України, та отримати письмову відмову. Ця відмова буде використана при підготовці заяви до суду.

2. Подати до будь-якого суду (за межами окупованої території незалежно від місця проживання заявника) наступні документи:

  • письмову відмову, отриману в відділі державної реєстрації актів цивільного стану;
  • заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України;
  • належні докази, що підтверджують факт народження дитини, вказують місце й дату народження та імена батьків;
  • квитанцію про сплату судового збору (320 грн).

Доказами можуть бути:

  • письмові докази: оригінали чи копії медичних документів, у тому числі папери, складені на тимчасово окупованій території; оригінал чи копії свідоцтв про народження, видані на тимчасово окупованій території;
  • пояснення заінтересованих осіб, їхніх представників;
  • свідчення свідків (якщо ви вирішили посилатися на свідчення свідків, то маєте переконатися, що вони зможуть з’явитися до суду в день подання заяви про встановлення факту народження);
  • речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи;
  • висновки експертів.

Така справа розглядається судом невідкладно з моменту надходження заяви.

У разі задоволення заяви, суд невідкладно видає копію рішення заявнику, в якому зазначає дані про дату і місце народження дитини, її стать, відомості про батьків, або надсилає копію рішення до відділу РАЦС для державної реєстрації (у разі відсутності заявника під час проголошенні рішення).

Суд повертає заяву – у разі неналежної форми заяви або відсутності вказаних у заяві документів.

Суд відмовляє у задоволенні заяви – у разі недостатності доказів.

Для отримання свідоцтва про народження заявник подає до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану копію рішення суду про встановлення відповідного факту та свій паспорт громадянина України.