В Україні з 2018 року стартувала реформа медичної галузі. Про те, що вже зроблено у цьому напрямку, розповіла перший заступник міського голови Ірина ОЛІНІЧЕНКО.

Ірина Олініченко нагадала, що в Жовтих Водах у рамках реформування медицини створено комунальне неприбуткове підприємство «Центр надання первинної медико-санітарної допомоги». Фінансування подібних закладів (зарплата, поточні видатки тощо) передбачено через Національну службу здоров’я напряму (раніше з державного бюджету надходила субвенція на утримання закладів охорони здоров’я). Кошти місцевого бюджету також можуть залучатися, але тільки на розвиток даних закладів.

За словами першого заступника міського голови, реформування очікує і на вторинну ланку медичної допомоги з наступного року. У квітні п.р. міська рада прийняла рішення про зміну форми власності СМСЧ-9 із державної на комунальну.

«Держава делегувала на місця функції з охорони здоров’я і в цьому сенсі гостро постало питання, в якому ж вигляді в місті залишиться медицина, – говорить І.Олініченко. – На рівні області наша медсанчастина перебуває десь на середньому рівні, та головне не це. Важливо, щоб для медиків були створені належні умови аби вони могли надавати людям висококваліфіковану, а якщо треба й спеціалізовану медичну допомогу. На жаль, той стан, в якому нам передали СМСЧ-9, сьогодні не дає змоги надавати такі послуги на високому і якісному рівні».

І.Олініченко зазначила, що міській владі не раз закидали, що вона, мовляв, не має необхідної компетенції у медичній галузі, тож не може прийняти адекватне рішення з даного питання. «Ми погоджуємось із тим, що не є фахівцями в медицині, але точно усвідомлюємо, що в теперішньому вигляді вона існувати далі не може», – сказала перший заступник мера.

Для того щоб правильно організувати роботу з реформування медицини в місті, розробити таку модель подальшого функціонування медзакладів, яка буде найбільш ефективною саме для Жовтих Вод, й було прийнято рішення призначити позаштатним радником міського голови дійсно фахівця із зазначеної проблеми. Розпорядженням міського голови від 31 жовтня п.р. цю посаду обіймає Мостіпан Олександр Васильович. Це людина, котра однією з перших у країні відкрила приватну клініку сімейної медицини ще на початку 90-х років. За фахом – лікар-терапевт, свого часу обіймав посаду головного лікаря, був заступником міського голови м.Кам’янське з питань охорони здоров’я, радником голови Київської міської державної адміністрації з питань охорони здоров’я, допомагав реформувати заклади охорони здоров’я у м.Кам’янець-Подільський, м.Горішні Плавні. Чи вдалося в зазначених містах знайти оптимальну модель медицини, яка успішно працює? Напевно, що так, адже про це свідчать подяки від керівництва цих населених пунктів.

І.Олініченко розповіла, що наразі Олександр Васильович знайомиться з роботою медичних закладів Жовтих Вод і первинної, і вторинної ланки, щоб потім проаналізувати, зробити висновки і разом визначитись із подальшими діями. Але, на жаль, ця робота викликала супротив у колективу СМСЧ-9: до міської влади надійшов офіційний лист із проханням розглянути питання про доречність його перебування на посаді радника міського голови.

«Про доречність перебування когось на тій чи іншій посаді буде вирішувати міський голова, – зауважила І.Олініченко. – Якщо людина когось «відволікає від роботи», то вона при цьому вирішує не свої особисті питання. Радник виконує завдання, поставлені міським головою, спрямовані на створення якісної медицини в Жовтих Водах».

За словами першого заступника міського голови, уже проведено технічний аудит рентгенобладнання. Обладнання старе, але є шанс його оцифрувати й тим самим покращити якість надання послуги. Придбати новий апарат за кошти місцевого бюджету немає можливості через те, що він дуже дорогий – коштує близько 5 млн грн. Отже, якщо є можливість вирішити питання меншими сумами, то, напевно, що такий шлях є найбільш оптимальним. Це був перший крок, технічний аудит обладнання проводитиметься і в інших відділеннях СМСЧ, аби визначити, що потребує першочергової заміни, яких спеціалістів слід підготувати, щоб вони могли працювати на цьому обладнанні. Тож прохання до керівництва медичних закладів – поставитись із розумінням до роботи, яка проводиться.

«Ми працюємо для громади Жовтих Вод, – сказала І.Олініченко. – Вивчаємо досвід міст, де вже функціонують реформовані заклади охорони здоров’я, беремо до уваги найкращі напрацювання. Адже наше головне завдання – створення якісної медицини в місті».

Наталя Сіра.