У червні минулого року Міністерство юстиції України започаткувало загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!». Його мета – підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті. Про те, що таке правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!», куди можна звертатися за правовою допомогою та як діяти, коли відбувається порушення ваших прав, розповіли в Першому криворізькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

– Що таке правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!»?

Загальнонаціональний правопросвітницький проект «Я МАЮ ПРАВО!» реалізується Міністерством юстиції України у співпраці з системою безоплатної правової допомоги, територіальними органами юстиції, міжнародними партнерами та іншими зацікавленими сторонами. Його мета – підвищити юридичну грамотність українців та сформувати нову правову культуру в суспільстві. Це масштабна реформа правової свідомості, яка забезпечить сталий розвиток України як сучасної демократичної держави. Проект покликаний не лише інформувати громадян про їхні права, а й навчити їх, як ці права захищати. Для цього розроблено чіткі й зрозумілі поради: від основних понять та алгоритму дій до роз’яснень на конкретних прикладах.

До географії національної програми «Я МАЮ ПРАВО!» віднесено всі міста України, в тому числі віддалені селища, де функціонують центри та бюро системи надання безоплатної правової допомоги. Важливим елементом проекту є створення на базі Кабінету Міністрів України моніторингової групи для системного періодичного розгляду ключових справ щодо порушення прав громадян.

Відповідно до Указу Президента України від 14.11.2017 №361/2017, 2018-ий оголошено роком впровадження загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!». Це один із пріоритетів Уряду України в плані роботи на поточний рік.

– Яким чином проект «Я МАЮ ПРАВО!» має вплинути на суспільство?

Нам усюди говорять: «Ви маєте право. Перш за все, надане Конституцією України, законами та відповідними постановами». Тільки мало хто із пересічних громадян знає, які саме він має права, та як правильно «постукати» у двері, щоб їх не лише відчинили, а й надали допомогу у вирішенні різноманітних проблем.

Національна програма «Я МАЮ ПРАВО!» направлена на підвищення рівня знань українців щодо своїх прав у різних сферах життя, правової свідомості громадян та спроможності громад захищати свої права.

Загалом проект виконує дві основні функції. Перша – просвітницька, адже багато українців не знають своїх прав і не знають, як скористатися тими можливостями, які гарантовані законодавством. Друга функція – моніторинг порушених прав і реагування з боку держави на ті системні порушення, які фіксуються в центрах безоплатної правової допомоги.

– Де можна знайти конкретні алгоритми дій у разі порушення прав?

На сайті проекту «Я МАЮ ПРАВО!» (pravo.minjust.gov.ua), а також на офіційній сторінці Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (www.facebook.com/pershuy.centr.bpvd). Там ви можете знайти актуальні правові поради з розповсюджених питань, різні види буклетів та правової інформації.

– На вирішення яких питань направлений проект «Я МАЮ ПРАВО!»?

Наразі просвітницька робота ведеться у таких сферах: захист права власності, спілкування громадян із судом та корупція у вищих навчальних закладах. Окрім того, Міністерством юстиції України розроблено доступні та прості поради з питань стягнення аліментів, укладання договору оренди, досудового вирішення спорів, оформлення субсидії, попередження хабарництва, дій стягувачів та боржників за рішенням суду.

Також нашим Центром розроблено матеріали щодо захисту прав споживачів, захисту прав дитини, посилення відповідальності за несплату аліментів, поради, як діяти у випадку, коли перегоріла техніка та інше.

– Чи запроваджено проект «Я МАЮ ПРАВО!» у Жовтих Водах?

Одним із ключових елементів, який забезпечує реалізацію проекту «Я МАЮ ПРАВО!», є надання громадянам безоплатної правової допомоги. На території міста Жовті Води працює Жовтоводське бюро правової допомоги Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (бульвар Свободи, 62, 4-ий під’їзд, тел.050-505-28-33). Спеціалісти Бюро допоможуть вам у вирішенні сімейних, трудових, соціальних, житлових, адміністративних спорів, захисті прав споживачів, потерпілих та свідків у кримінальному процесі.

– Чи є можливість звернутися до Першого криворізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги через Інтернет?

Звернутися за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою можна онлайн за допомогою порталу державних послуг iGov.org.ua або на електронну адресу Першого криворізького місцевого центру: kryvyyrih1.dnipro@legalaid.dp.ua.

– Що робити, якщо безоплатна правова допомога потрібна терміново?

У такому випадку потрібно зателефонувати на цілодобову безкоштовну «гарячу лінію» системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.