Майже рік у нашому місті функціонує єдина на Дніпропетровщині патронатна родина – Євгена та Вікторії Базилюків. За цей час у їхній сім’ї побувало четверо дітей, один із яких успішно повернувся до родичів. Про досвід запровадження патронату в Жовтих Водах, розвиток послуги в Україні говорили під час семінару, який відбувся 20 квітня у приміщенні виконкому міської ради. Захід зібрав понад 60 осіб із 20 міст, районів та ОТГ Дніпропетровської області.

«Громада міста Жовті Води орієнтована на розвиток та запровадження сімейних форм виховання, – зазначив під час вітального слова міський голова Володимир Абрамов. – Діти повинні зростати в сімейному оточенні. Наразі ми припинили практику влаштування дітей віком до трьох років до закладів інституційного догляду і виховання та запроваджуємо систему, яка забезпечує виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних».

За словами В.Абрамова, гарними прикладами деінституалізації є прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, влаштування під опіку, патронатні родини.

Про те, що жовтоводська громада, дійсно, орієнтована на розвиток сімейних форм виховання, розповіла начальник служби у справах дітей виконкому міської ради Наталія Применко. Вона повідомила, що наразі міська влада створює умови для підтримки осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом придбання за кошти держбюджету соціального житла. Окрім того, у березні поточного року до новоствореного ДБСТ було влаштовано останню дитину із Жовтих Вод, яка перебувала в інтернатному закладі. Але, за словами Н.Применко, поряд з іншими формами опіки виникла необхідність запровадити патронат.

Про комплексну послугу, спрямовану на допомогу дитині та її сім’ї, орієнтовану на створення умов для подолання складних життєвих обставин із дотриманням права на сім’ю (патронат), розповіла менеджер проектів МБО «Партнерство «Кожній дитині» Лариса Стрига. «У 2009 році наша благодійна організація спільно із Всесвітнім дитячим фондом та Міністерством соцполітики України, а також у співпраці зі службами у справах дітей уперше запровадила таке новаторство як патронатна родина – зазначила вона. – Нині цей проект успішно діє у 26 громадах, у тому числі і у жовтоводській».

За словами директора ЦСССДМ Людмили Скиби, запровадження послуги патронату над дитиною у нашому місті розпочалось у 2016 році. На той час діяльність патронатних вихователів не була закріплена на законодавчому рівні. Але це не завадило родині Євгена та Вікторії Базилюків узяти участь у пілотному проекті.

«Бажаючих стати патронатними вихователя виявилося небагато – лише декілька жовтоводських родин, – згадує Л.Скиба. – Пройшовши не один відбір, довготривале навчання, декілька співбесід, 6 червня 2017 року Євген та Вікторія Базилюки отримали офіційний статус патронатної сім’ї. Вони є першими і наразі єдиними патронатними вихователя на Дніпропетровщині».

Про те, як це бути патронатною родиною, присутнім розповів Євген Базилюк. Він зазначив, що бути патронатним вихователем складно. «Ви є одночасно психологом, педагогом, лікарем, юристом, – сказав Євген. – До того ж ви маєте бути готові розлучитися з дитиною. Ваше головне завдання – дитина у майбутньому повинна повернутися в свою родину».

За словами Є.Базилюка, якщо кандидати у патронатні вихователі мають на меті отримати зиск, із покладеною на них функцією вони не впораються.

На запитання від учасників семінару щодо надання допомоги у вихованні дітей, Євген Базилюк зазначив, що їм постійно допомагають міждисциплінарна команда із числа представників установ соціального напрямку Жовтих Вод, тренери та психологи МБО «Партнерство «Кожній дитині». «Окрім того, ми ведемо щоденник спостережень, який потім аналізують фахівці відповідного спрямування та надають свої рекомендації, – розповів патронатний вихователь. – А взагалі, мати велику родину – чудово. Неможливо передати словами ті емоції, які я відчуваю, коли з усіх сторін мене обіймають маленькі рученя, або діти старшого віку запитують поради чи розповідають про проблеми». За словами Є.Базилюка, не потрібно боятися відповідальності за чужих дітей. Навпаки, якщо у вас є можливість та бажання допомогти таким дітям, звертайтеся до ЦСССДМ або ССД та ставайте патронатними вихователями.

Фото Наталі Сірої.